رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم خیار 3 روزه (بررسی عوارض جدی لاغری با خیار)

رژیم خیار همانطور که از نامش پیدا است، تمرکز بر مصرف یک ماده غذایی، آن هم خیار، در کنار برخی دیگر از مواد غذایی را دارد. این نوع از رژیم‌ها که تاکید بر مصرف یک ماده غذایی دارند اغلب وعده کاهش وزن مطلوبی را نیز در بازه زمانی خاصی مشخص می‌کنند.

واضح‌تر بگوییم این رژیم کاهش وزن برای یک الی دو هفته تنظیم شده است و وعده کاهش وزن تا 7 کیلوگرم را نیز مطرح کرده است. در این دوره، باید در هر وعده غذایی خیار مصرف شود.

اما این تمام چیزی که باید در رابطه با این روش کاهش وزن بدانید، نیست و پیشنهاد می‌کنیم ادامه متن را دنبال کنید تا اطلاعات دقیق‌تری از این رژیم برای کاهش وزن در اختیارتان قرار دهیم.

مطالب مرتبط با رژیم خیار

رژیم خیار چگونه است؟

برنامه غذایی که در رژیم خیار تنظیم می‌شود، توصیه دارد در هر وعده اصلی و میان وعده خیار وجود داشته باشد. یعنی در کنار مواد غذایی دیگری مانند غذای اصلی حاوی پروتئین و کربوهیدرات باید مقداری خیار نیز مصرف کرد.

مطلب پیشنهادی
رژیم سیرت فود ؛ راز رژیم لاغری ادل برای تناسب اندام

در واقع باید مصرف بسیاری از مواد غذایی را به حداقل رساند و جایگزین آنها از خیار استفاده کرد. البته لازم به ذکر است از آنجایی که این رژیم مواد غذایی محدودی را به بدن می‌رساند، بیش از 14 روز نباید پیش گرفته شود. اما این رژیم با شعار 7 روز 7 کیلو گاهی مطرح می‌شود.

رژیم خیار چه قوانینی دارد؟

هیچ قانون استانداردی برای رژیم خیار تنظیم نشده است و تنها نکته‌ای که لازم است در طول این دوره کاهش وزن در نظر گرفته شود، مصرف خیار در هر وعده است. (منبع)

قوانین رژیم خیار

در طول این رژیم هر وقت فرد احساس گرسنگی کند باید خیار بخورد. خیار کالری بسیار ناچیزی به همراه دارد و یکی از نکات مثبت این رژیم نیز این است که با کالری کم سبب پر شدن معده و احساس سیری می‌شود.

اما از طرفی دیگر خیار یکی از سبزیجات با پروتئین بسیار ناچیز است که می‌تواند برای سلامت بافت‌های عضلانی و پوست آسیب زننده باشد. به همین دلیل باید در طول این رژیم غذایی، پروتئین موجود در مواد غذایی مانند آجیل، تخم مرغ، پنیر و گوشت کم چرب حتما مصرف شود.

مطلب پیشنهادی
رژیم ویت واچرز چه قوانینی دارد؟ بایدها و نبایدهای این روند لاغری

علاوه بر پروتئین، بدن برای داشتن انرژی به دریافت کربوهیدرات نیاز دارد. بهترین منابع کربوهیدراتی مفیدی که می‌توان از آنها بهره گرفت شامل نان تست کامل، سیب زمینی و برنج قهوه‌ای می‌شود.

آیا رژیم خیار برای کاهش وزن موثر است؟

متاسفانه مطالعات دقیقی بر رژیم غذایی خیار صورت نگرفته است. اما این رژیم کالری بسیار کمی را به بدن می‌رساند که خود نمایانگر این است که می‌توان پس از پیروی از آن کاهش وزن موثری را شاهد بود. اما نکته ناپسند اینجاست که پس از اتمام دوره این رژیم، وزن از دست رفته مجدد باز خواهد گشت که کاهش وزن ناپایداری برای اندام ایجاد شده است.

طبق تحقیقات انجام شده رژیم‌های کاهش وزنی که در روز کمتر از 800 کالری انرژی به بدن می‌رسانند، کاهش وزن مطلوبی را ایجاد کرده‌اند. منتها این نوع از روند کاهش وزن بسیار سخت و آسیب زننده است.

رژیم خیار چیست

اما در این رژیم با مصرف خیار کالری بسیار کمی به بدن می‌رسد. خوردن یک خیار 300 گرمی فقط 45 کالری به بدن می‌رساند. یعنی اگر 10 عدد خیار بخوریم فقط 450 کالری به بدن رسانده‌ایم و این به مرور می‌تواند کاهش وزن را ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی
رژیم کرب سایکلینگ چگونه است؟ (2 مزیت برای ورزشکاران)

اما باید توجه کرد مواد مغذی و ویتامینی موجود در خیار که شامل پتاسیم، پروتئین، فیبر، کلسیم، ویتامین C و ویتامین K می‌شود، بسیار کم و ناچیز است. حتی اگر در طول این رژیم پروتئین مصرف شود، نیاز بدن به برخی دیگر از انواع مواد مغذی برطرف نخواهد شد.

در پایان این رژیمِ سخت، کاهش وزن اتفاق افتاده است اما مقدار وزن کاهش یافته مجددا با بازگشت به روند تغذیه‌ای سابق مانند مصرف چربی و شیرینیجات، برمی‌گردد.

رژیم خیار رژیمی با کالری کم، برای کاهش وزن در مدت زمان کوتاه است که کاهش وزن قابل بازگشتی دارد.

در رژیم خیار چه مواد غذایی می‌توان مصرف کرد؟

این رژیم تاکید بر این دارد که در هر میان‌وعده و همینطور در کنار غذای اصلی خیار مصرف شود. البته از آنجایی که این رژیم بسیار کم پروتئین است برای حفظ بافت‌های عضلانی توصیه می‌کنیم حتما پروتئین مصرف کنید. مواد غذایی که می‌توان در این رژیم مصرف کرد شامل موارد زیر می‌شود:

 • منابع پروتئینی: مرغ و گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، پنیر چدار و ماست یونانی
 • منابع کربوهیدراتی: نان کامل سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای و سیب زمینی
 • سبزیجات: خیار، گوجه، کرفس، اسفناج و سایر سبزیجات به مقدار کمتر مجاز هستند
 • چربی: روغن زیتون
 • نوشیدنی: نوشیدنی‌های بدون قند و کم کالری مانند آب و چای
مطلب پیشنهادی
راه های لاغر شدن سریع در خانه فقط با 13 گام بسیار موثر

ممنوعیت‌ها در رژیم خیار

 • مصرف مواد غذایی قندی از جمله انواع شیرینیجات، نوشیدنی‌های حاوی افزودنی، شکلات و آبنبات و… ممنوع هستند
 • روش پخت سرخ کرده در طول این رژیم ممنوع است و باید پخت غذا به صورت آبپز یا بخارپز باید تا کالری کمتری به بدن برسد
 • مصرف اسموتی تهیه شده با انواع میوه را در این رژیم باید محدود کرد

رژیم خیار چه عوارضی دارد؟

 1. رژیمی بسیار محدود است که فقط بازه زمانی دو هفته‌ای و حتی کمتر را پوشش می‌دهد
 2. تنوع غذایی در این رژیم دیده نمی‌شود و منوی آن برای فرد کسل کننده خواهد بود
 3. در طولانی مدت می‌تواند تاثیر منفی بر پیروی از رژیم‌های کاهش وزن را ایجاد کند که ممکن است چاقی را نیز در پی داشته باشد
 4. پروتئین و چربی ناچیز در رژیم خیار باعث سوخت عضلات و بهم ریختن ساختار پوست شود
 5. محدودیت بالایی که در این رژیم وجود دارد سبب کاهش سوخت و ساز بدن خواهد شد
مطلب پیشنهادی
رژیم لاغری شیردهی چه تاثیری بر فرزند و مادر دارد؟

رژیم خیار سه روزه

با وجود اینکه این رژیم بیشتر از 14 روز توصیه نمی‌شود، نمونه‌ای سه روزه برای آن آورده‌ایم تا با روند کلی آن آشنا شوید.

روز اول رژیم خیار

 • صبحانه:2 عدد تخم مرغ + خیار + سبزیجات متنوع
 • میان وعده صبح: 2 عدد عیار
 • ناهار: ماست یونانی + سالاد خیار + آب لیمو
 • میان وعده عصر: 2 عدد عیار
 • شام: نصف پیمانه برنج قهوه‌ای پخته شده + مرغ کبابی + خیار

روز دوم رژیم خیار

 • صبحانه: اسموتی تهیه شده از خیار، اسفناج و سیب
 • میان وعده صبح: یک قاشق بادام + 1 عدد خیار
 • ناهار: 1 عدد پرتقال + 1 عدد خیار + به اندازه 2 قوطی کبریت پنیر
 • میان وعده عصر: 1 فنجان چای سبز
 • شام: پنیر کاتیج + 1 عدد خیار

روز سوم رژیم خیار

 • صبحانه: نان تست سبوس‌دار + پنیر + خیار
 • میان وعده صبح: 2 عدد خیار
 • ناهار: سالاد گوجه و خیار + روغن زیتون
 • میان وعده عصر: 1 عدد سیب
 • شام: ماهی قزل آلای کبابی + سیب زمینی کبابی + خیار

رژیم خیار برای چه کسانی ممنوع است؟

 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و یا با سابقه بیماری‌های قلبی عروقی
 • مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر
 • مبتلایان به التهاب مثانه
 • ابتلا به سنگ کلیه و یا افرادی که کلیه سنگ ساز دارند
مطلب پیشنهادی
رژیم غذایی سواحل جنوبی چگونه است + معایب و مزایا

فواید مصرف خیار در رژیم لاغری

خیار یکی از سبزیجات یا میوه‌هایی است که امروزه در تمام فصول می‌توان از فواید آن بهره برد. از طرف دیگر نکته مهمی که برای تمام رژیم‌های کاهش وزن مطرح است و باید در نظر گرفته شود، مصرف میوه و سبزیجات است.

یکی از گزینه‌های خوبی که برای رژیم‌های لاغری می‌تواند بسیار مفید باشد در حالی که کالری بسیار کمی را به بدن برساند، خیار است. به طور دقیق‌تر در ادامه فواید افزودن خیار به رژیم لاغری را بیان خواهیم کرد.

1. هیدراته نگه داشتن بدن در رژیم لاغری

یکی از نکات بسیار مهم در روند کاهش وزن به هیدراته نگه داشتن بدن مربوط می‌شود. خیار یکی از گزینه‌هایی است که 95 درصد آن از آب تشکیل شده است و می‌تواند گزینه خوبی در طول روند رژیم کاهش وزن برای تامین آب بدن باشد.

باید به این نکته توجه کنید که اگر در طول رژیم کاهش وزن بدنتان کم آب شود، ممکن است بیشتر گرسنگی را احساس کنید. بهتر است از این گزینه عالی برای این منظور بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی
رژیم 20/80 چیست؟ بررسی معایب و مزایا + روند صحیح آن

2. سلامت قلب و عروق

طبق تحقیقات انجام شده رژیم‌های غذایی حاوی میوه و سبزیجات می‌توانند تضمینی برای سلامت همیشگی قلب و عروق و بالا رفتن کیفیت عمر باشند.

با اینکه در رژیم‌های کاهش وزن باید حتی مصرف میوه و سبزیجات را نیز متعادل داشت، رژیم خیار با کالری کم اما مغذی، می‌تواند در این هدف بسیار موثر باشد.

نیترات خوراکی موجود در خیار، سبب اکسید نیتروژن می‌شود که به گشودگی رگ‌های خونی منجر می‌شود. در نتیجه‌ی این موضوع کاهش فشار خون و سلامت قلب و عروق حاصل خواهد شد.

3. سلامت اسکلت استخوانی

همانطور که بیان شد، در رژیم خیار لازم است روزانه در هر وعده اصلی و میان وعده، خیار مصرف شود. این میوه می‌تواند ویتامین K مورد نیاز بدن را تامین کند که طبق تحقیقات انجام شده این ویتامین، تاثیر به سزایی در سلامت استخوان‌ها به همراه دارد.

علاوه بر ویتامین K، خیار حاوی کلسیم نیز هست که نباید از آن برای حفظ سلامت استخوان‌ها چشم‌پوشی کرد. رژیم خیار به تنهایی نمی‌تواند تامین کننده این دو گزینه برای سلامت استخوان‌ها باشد اما تا حدودی پیش گرفتن آن برای بازه زمانی کوتاه، سبب حفظ سلامت اسکلت استخوانی در روند لاغری خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
10 تا از بهترین خوراکی های چربی سوز شکم را بشناسید

مطالب مرتبط با رژیم خیار

جمع‌بندی

برای اینکه به کاهش وزن دست یابید، بهتر است رژیمی را انتخاب کنید که تنوعی از مواد غذایی را داشته باشد تا نیازهای بدن به انواع ویتامین و مواد مغذی را تامین کند. در غیر این صورت بدن با افت انرژی و مشکلات جدی مواجه خواهد شد. به ویژه رژیمی مانند رژیم خیار که بسیار محدود است و فقط برای کوتاه مدت می‌توان از آن پیروی کرد، ممکن است آسیب‌هایی را برای بدن به همراه داشته باشد.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *