ورزش بزرگسالانورزش و تناسب اندام

زمان طلایی برای ورزش کردن خانم ها و آقایان را بشناسید

زمان طلایی برای ورزش کردن خانم ها و آقایان با یکدیگر متفاوت است.
طبق بررسی‌های انجام شده نشان داده شده است، ورزش صبحگاهی در زنان باعث می‌شود، در طول روز چربی بیشتری بسوزانند. ولی برای آقایان چربی سوزی در عصرها بیشتر است. برای اینکه دقیقتر به این موضوع بپردازیم، بهتر است با ادامه این مقاله از سایت کوئیک فیت همراه ما باشید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با زمان طلایی ورزش کردن خانم‌ها و آقایان

چرا زمان طلایی برای ورزش کردن خانم ها و آقایان متفاوت است؟

اینکه روزانه فعالیت بدنی داشته باشیم، برای سلامتی ما خیلی خیلی مفید و موثر است. ولی باید در نظر داشته باشید که طبق مطالعات انجام شده، به علت تفاوت هورمون‌ها، زمان طلایی ورزش کردن خانم ها و آقایان با یکدیگر کاملا متفاوت است. حتی علاوه بر تفاوت در هورمون‌ها، موارد دیگری همچون ساعت بیولوژیکی و حتی تفاوت در چرخه خواب، تاثیر زمان ورزش را نباید نادیده گرفت.

مطلب پیشنهادی
ورزش تای چی ؛ 6 نکته برای شروع تمرینات تای چی

مطالعه‌ای 3 ماهه روی 26 خانم و 30 آقا انجام شد که رنج سنی بین 25 تا 55 داشتند. در این تحقیق تاثیر تمریناتی همچون تمرینات کششی، دوی سرعت، تمرینات استقامتی و مقاومتی مورد بررسی قرار گرفتند.

زمان طلایی برای ورزش کردن

گروهی از این افراد قبل از ساعت 8 و نیم صبح به مدت یک ساعت، ورزش کردند. گروه دیگر هم همین فعالیت بدنی را در هنگام 18 الی 20 عصر انجام دادند. البته در نظر داشته باشید که همه این شرکت کنندگان از برنامه غذایی ویژه و تقریبا متناسبی پیروی می‌کردند.

متخصصان آمریکایی، موارد مهمی را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند:
سطح فشار خون
قوای بدنی
انعطاف پذیری
قدرت هوازی
سطح این موارد در ابتدای شروع دوره و در انتهای آن مورد بررسی قرار گرفت و ثبت شد. در نهایت همه این افرادی که در این تحقیق شرکت کردند، بدون اینکه به مدت زمان ورزش کردن آنها توجه شود، از عملکرد بهتری برای بدن و بهبود وضعیت سلامت بدن برخوردار شدند. با اتمام این تحقیقات به این نتیجه دست یافتند که زمان طلایی برای ورزش کردن خانم ها و آقایان با یکدیگر کاملا متفاوت است.

مطلب پیشنهادی
9 اپلیکیشن ورزشی رایگان برای ورزش در خانه و باشگاه

زمان طلایی برای ورزش کردن خانم ها و آقایان را بشناسید

بر اساس تحقیقات انجام شده، زنانی که نیاز به کاهش سایز قسمت میانی بدن یعنی شکم و پهلو دارند و در کنار آن لازم است به کاهش فشار خون هم برسند، باید صبح را برای ورزش کردن انتخاب کنند.
این موضوع به این دلیل است که چربی در ناحیه اطراف شکم، در نواحی اطراف کبد تجمع می‌کند و ممکن است خطرات متعددی را به همراه داشته باشد. با این وجود زنانی که تمایل به افزایش قدرت عضلانی دارند باید ورزش عصرگاهی انجام دهند. از این طریق به خلق و خوی بهتر و همینطور بهبود وضعیت تغذیه هم دست خواهند یافت.

زمان طلایی برای ورزش کردن

مردان شرکت کننده در تحقیقات انجام شده، حساسیت کمتری نسبت به زنان در مقابل زمان ورزش کردن در طول روز داشتند. اما قدرت بدنی آنها در صبح و عصر عملکرد بهتری را از خود نشان داده بود. ورزش عصرگاهی برای مردان، کمک می‌کند تا به بهبود سلامت قلب و عروق دست یابند و همینطور متابولیسم بدن و سلامت عاطفی آنها نیز بهبود یافت.
بهبود عملکرد متابولیسم بدن کمک می‌کند تا فرد از خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند چاقی، دیابت نوع 2، بیماری‌های قلب و عروق، سکته قلبی و مغزی دور بماند.

مطلب پیشنهادی
اطلاعات بدنسازی برای مبتدی و حرفه‌ای + فواید و مضرات

ورزش صبحگاهی چه فوایدی دارد؟

با توجه به زمان طلایی برای ورزش کردن خانم ها و آقایان، می‌توان دریافت که به هر حال، ورزش کردن فواید سلامتی را برای بدن به همراه دارد. ولی ورزش کردن در صبح کمک می‌کند تا به بهبود خواب شبانه دست یابیم. در کنار آن هم می‌توانیم از سطح فشار خون متعادل‌تری برخوردار باشیم. طبق پژوهش‌های انجام شده، ورزش صبحگاهی کمک می‌کند تا فرد چرخه خواب منظم‌تری داشته باشد. برای جذب چنین تاثیراتی باید ساعت 7 صبح را برای ورزش و فعالیت بدنی انتخاب کنید.

ورزش بعد از ساعات کاری

بر اساس پژوهشی که در مرکز تحقیقات دانشگاه شیکاگو انجام شد، به این موضوع دست یافتند که افرادی که بعد از ساعات کاری به فعالیت بدنی و ورزش می‌پردازند، در مقایسه با افرادی که صبح را برای ورزش انتخاب می‌کنند، به تناسب اندام بهتری دست یافته‌اند.

در این پژوهش، 40 مرد سالم بین 20 الی 30 ساله را به 5 گروه تقسیم کردند. بر اساس این تقسیم بندی، چهار گروه از افراد، به ورزش در صبح، ظهر و غروب پرداختند. البته آنها باید در این زمان‌ها به تمرینات بدنی سنگین می‌پرداختند. ولی گروه پنجم هیچ فعالیت ورزشی نباید انجام می‌داد.

مطلب پیشنهادی
خواص ماکارونی در بدنسازی | 6 دلیل برای خوردن ماکارونی

باید در نظر داشته باشید که در این پژوهش، نمونه خون افراد قبل از شروع پژوهش و بعد از اتمام دوره پژوهش، گرفته شد تا سطح کورتیزول و تیروتروپین مورد بررسی قرار گیرد.

نتایج این آزمون‌ها نشان دهنده آن است که این دو هورمون که از غدد درون ریز ترشح می‌شوند، در گروهی که غروب یا اواخر شب ورزش کرده بودند، به میزان قابل توجهی، افزایش یافته بود. باید در نظر داشته باشید که گلوکز در سطح خون این افراد به طرز چشمگیری افت کرده بود.

باید در نظر داشته باشید که افزایش سطح کورتیزول و تیروتروپین و همینطور کاهش گلوکز به این معنی است که سوخت و ساز بدن به خوبی با تمرینات ورزشی سازگار شده‌اند. به همین دلیل در برخی از افراد مناسب است که زمان ورزش و فعالیت بدنی خود را از صبح به عصر، جابجا کنند و بعد از اتمام زمان کاری خود به ورزش بپردازند.

مطلب پیشنهادی
با این 7 اسباب بازی ضد استرس آرامش بیشتری خواهید داشت

زمان طلایی برای ورزش کردن را تا چه حد جدی بگیریم؟

به گفته متخصصین در این زمینه، ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند، باید آموزش‌های ورزشی فنی خود را هنگام صبح ببینند. در ادامه هم باید بین ساعت 16 الی 18 عصر، به انجام تمرینات ورزشی سنگین بپردازند. اما در نظر داشته باشید که نسخه همه ما را نمی‌توان به یک شکل پیچید.

بعضی از ما صبح‌ها و بعضی دیگر در اواخر روز سطح انرژی بالایی داریم. اینکه چه موقعی برای ورزش کردن ما مناسب است، بستگی به ویژگی‌های بدنی ما دارد. می‌توان گفت کاملا انتخاب زمان ورزش شخصی است و بسته به هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

ابتدا باید در نظر داشته باشید که هدف ما از ورزش کردن چیست. اگر می‌خواهید سلامت قلبتان را تقویت کنید و خواب شبانه باکیفیت‌تری داشته باشید، باید صبح ورزش کنید. ولی اگر در پی تناسب اندام و عضله سازی هستید و قرار است سطح قند خون خود را کنترل کنید، باید بعد از ساعت کاری و تقریبا عصر تمرینات خود را انجام دهید.

مطلب پیشنهادی
ترامپولین چیست؟ 12 تاثیر مهم آن بر سلامت جسم و روان

مقالات پیشنهادی مرتبط با زمان طلایی ورزش کردن خانم‌ها و آقایان

شما بگویید

شما چه موقعی را برای ورزش کردن انتخاب می‌کنید؟
با توجه به مواردی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، توجه داشته باشید که چه موقعی برای ورزش کردن شما مناسب‌تر است. پاسخ به این سوال را در قسمت ارسال دیدگاه‌ها برای ما و سایر همراهان کوئیک فیت بیان کنید تا از تجربیات شما استفاده کنیم.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *