انواع ورزشورزش و تناسب اندام

دوچرخه سواری چه مزایا و معایبی دارد؟ نکات آنرا بشناسید

دوچرخه سواری یکی از ورزش‌های هوازی عالی است. این تمرین ورزشی مزایای زیادی برای جسم و روح به همراه دارد. البته با شدت‌های مختلف می‌توان آن را انجام داد. به همین دلیل برای خیلی از سطوح، می‌تواند ورزشی مناسب باشد.
حتی شما می‌توانید از دوچرخه برای حمل و نقل استفاده کنید و از مزایایی که دارد بهره‌مند شوید. حتی وقتی پیشرفت کردید می‌توانید در رقابت‌های مختلف شرکت کنید.

دوچرخه سواری یک تمرین بسیار عالی است که بدن را پویا و فعال نگه می‌دارد. این تمرین ورزشی را می‌توانید متناسب با توانایی بدن خود انتخاب کنید تا به شما کمک کند در سبک زندگی سالم جلو بروید.
حتی دوچرخه‌سواری کمک می‌کند بتوانید در صورت نیاز به کاهش وزن بپردازید. علاوه بر این موضوع مزایای دیگری هم از این ورزش هوازی وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقالات پیشنهادی مرتبط به دوچرخه سواری

دوچرخه سواری چه مزایایی دارد؟

در سراسر جهان خیلی از افراد به دوچرخه سواری علاقمند هستند. دوچرخه سواری کمک می‌کند عضلات پا تقویت شوند و فرایند کالری سوزی با موفقیت پیش برده شود. انجام مرتب این ورزش کمک می‌کند تا از مزایای زیادی برخوردار شوید. در ادامه این مزایا را معرفی خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی
کوهنوردی و مهم‌ترین نکات آن برای تامین سلامتی بدن

1. کاهش وزن با دوچرخه سواری

یکی از مهمترین تاثیراتی که دوچرخه سواری به همراه دارد این است که به کاهش وزن و تناسب اندام کمک می‌کند. می‌توانید به کمک این تمرین هوازی سطح چربی بدن خود را در حد مطلوبی کاهش دهید. در نتیجه به مرور به وزن سالم، برای بدن خود دست خواهید یافت.

طبق مطالعات متعددی که انجام شده است، با هر دو تمرین قدرتی و سرعتی به کمک دوچرخه سواری منظم، متابولیسم بدن افزایش خواهد یافت. حتی عضله سازی مناسبی برای بدن حاصل خواهد شد در حدی که حتی در زمان استراحت هم بدن به کالری سوزی خود ادامه می‌دهد.

2. تقویت پاها

این ورزش هوازی عملکرد کلی را در قسمت پایین تنه بهبود می‌بخشد. با تقویت عضلات پا، فشار از روی مفاصل کم خواهد شد. دوچرخه‌سواری می‌تواند باعث تقویت عضلات همسترینگ، عضلات سرینی بزرگ، عضلات تیبیالیس قدامی، عضلات پشت ساق پا و عضلات چهار سر ران شود.

دوچرخه سواری

برای اینکه بتوانید پاهای خود را تقویت کنید و عملکرد ورزشی خود را بالا ببرید، سعی کنید در کنار دوچرخه‌سواری، تمرینات وزنه برداری مانند اسکوات و پرس پا هم داشته باشید. البته برای این امر بهتر است تمرینات را متعادل و متناسب با وضعیت سلامت بدن خود انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی
بدنسازی بانوان ؛ بررسی مهمترین نکات و اشتباهات رایج

3. تمرینی عالی برای مبتدیان

دوچرخه سواری ورزشی نسبتا ساده محسوب می‌شود. البته برای افرادی که دوچرخه سواری برای آنها سخت است، می‌توانند در مراحل ابتدایی با دوچرخه‌های ثابت تمرینات خود را شروع کنند.

در مواردی که تناسب اندام ندارید یا به تازگی از جراحت یا بیماری خاصی خلاص شده باشید، می‌توانید دوچرخه سواری را با شدت کم شروع کنید. در صورتی که به تناسب اندام نزدیک‌تر شدید، می‌توانید به مرور شدت و سرعت دوچرخه سواری خود را افزایش دهید.

طبق مطالعات انجام شده، افرادی که تحرک و فعالیت بدنی کمی دارند، می‌توانند از دوچرخه سواری برای سلامتی خود استفاده کنند. دوچرخه‌سواری کردن مقدمه‌ای عالی برای مبتدیان است.

4. کاهش سطح کلسترول بدن

تاثیرات تقویت کننده‌ای که دوچرخه سواری به همراه دارد، می‌تواند روی بهبود سطح کلسترول موثر باشد. در نتیجه به سلامت قلب و عروق می‌انجامد و از بروز سکته و حمله قلبی جلوگیری خواهد شد.

بر اساس تحقیقاتی که روی 300 دوچرخه سوار داخل سالن انجام شد، تاثیرات مثبتی روی سطح کلسترول مشاهده شد. دوچرخه‌سواری یا هر ورزش هوازی دیگری می‌تواند روی بالا بردن LDL (کلسترول خوب) و کاهش تری گلیسیرید موثر باشد.

مطلب پیشنهادی
با این 7 اسباب بازی ضد استرس آرامش بیشتری خواهید داشت

5. تقویت مغز و سلامت روان با دوچرخه سواری

دوچرخه‌سواری می‌تواند به کاهش احساس استرس و اضطراب و حتی افسردگی کمک شایانی برساند. تمرکز کردن روی جاده یا سرعت خود در حین دوچرخه سواری، باعث “ایجاد تمرکز و بودن در لحظه” می‌شود. می‌توانید به کمک دوچرخه سواری، از پچ پچ ذهنی خود دور شوید تا تمرکز بیشتری داشته باشید.

حتی این موارد در تحقیقات متعدد هم به اثبات رسیده‌اند. در یکی از مطالعات انجام شده، این ورزش هوازی به بهبود عملکرد شناختی و حال بهتر برای افراد مسن کمک می‌کند.

دوچرخه سواری

در صورتی که خودتان احساس بی‌حالی و کسلی دارید یا اینکه احساس می‌کنید مغزتان کُند عمل می‌کند، می‌توانید از انجام ده دقیقه دوچرخه سواری روزانه برای رفع این موارد استفاده کنید.

دوچرخه‌سواری به ترشح هورمون اندورفین بیشتر در بدن کمک می‌کند. در نتیجه سطح استرس نیز کاهش خواهد یافت و احساس بهتری ایجاد خواهد شد. البته ورزش در هوای باز تاثیرات بیشتری دارد. تا جای ممکن سعی کنید دوچرخه ثابت را جایگزین سواری در فضای آزاد نکنید.
وقتی شما خود را مشغول این ورزش می‌کنید، افزایش اعتماد به نفس و تاثیرات مثبتی را شاهد خواهید بود.

مطلب پیشنهادی
تغذیه ورزشی مناسب برای ورزشکاران چگونه باید باشد؟

6. دوچرخه سواری به افراد مبتلا به سرطان کمک می‌کند

این ورزش هوازی تاثیرات فوق العاده‌ای روی مراقبت از خود و دوران نقاهت بعد از سرطان، به همراه دارد. خیلی از بیماران سرطانی، در طول دوره درمان، افت انرژی و درد را تجربه می‌کنند که به کمک این ورزش می‌توان از شدت آن کم کرد. پس حتما باید در مورد درمان سرطان و کاهش درد با تیم مراقبتی در مورد دوچرخه‌سواری مشورت دریافت کرد.

حتی جالب است بدانید دوچرخه سواری، به لاغر شدن و تناسب اندام کمک شایانی می‌رساند. در نتیجه خطر ابتلا به انواع سرطان مانند سرطان پستان، کاهش داده خواهد شد.

با توجه به تحقیقاتی که در سال 2019 انجام شده است، بیمار مبتلا به سرطان پستان اگر فعال بودن خود را حفظ کند، می‌تواند به کاهش عوارض جانبی درمان سرطان دست یابد. در نتیجه به بهبود کیفیت زندگی نیز دست خواهد یافت.

7. شروع بهتر روز

وقتی روز خود را با فعالیت بدنی مانند دوچرخه‌سواری آغاز کنید، به افزایش گردش خون بهتر دست می‌یابید. این موضوع اکسیژن رسانی بهتر را برای بدن به همراه دارد. در نتیجه عملکرد بدن بهبود خواهد یافت و حس بهتری خواهید داشت. حتی در ادامه روز هم با افت انرژی مواجه نخواهید شد.

مطلب پیشنهادی
ورزش بادی ریتم یا زومبا چیست ؟ - لاغری و درمان افسردگی

وقتی صبح را با این ورزش هوازی آغاز کنید افزایش چربی سوزی، افزایش استقامت بدن، افزایش سطح انرژی و افزایش متابولیسم بدن را تجربه خواهید کرد.

هشدار: توصیه نمی‌شود قبل از صبحانه، سواری طولانی مدت و سریع داشته باشید این موضوع گاهی برای دوچرخه سواران حرفه‌ای ممکن است صدق کند.

8. پیشگیری از ابتلا به بیماری و بهبود سریع‌تر بیماری‌ها

ورزش منظم کلید اصلی پیشگیری از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها محسوب می‌شود. دوچرخه سواری منظم کمک می‌کند نگرانی‌های احتمالی در مورد سلامتی برطرف شود. حتی از ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، سکته قلبی و فشار خون بالا جلوگیری می‌کند.
در خیلی از منابع گفته شده است از ابتلا به دیابت نوع 2 نیز جلوگیری خواهد کرد. در حالت کلی این ورزش آمار مرگ و میر ناشی از دیابت نوع 2 و حتی سایر بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

9. ورزشی سازگار با محیط زیست

می‌توانید با دوچرخه سواری از تولید کربن بیشتر جلوگیری کنید. تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که مسافرت با دوچرخه به جای ماشین، ردپای کربن را تا 67 درصد کاهش می‌دهد.

دوچرخه سواری

دوچرخه‌سواری جایگزینی بسیار عالی برای سایر وسایل حمل و نقل است. حتی به مرور زمان از ایجاد ترافیک هم جلوگیری خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
اطلاعات بدنسازی برای مبتدی و حرفه‌ای + فواید و مضرات

10. تقویت هماهنگی بدن

این ورزش کمک می‌کند تا بدن خود را در تعادل نگه دارید. حتی به افزایش تعادل و هماهنگی بدن نیز کمک می‌کند. با بالا رفتن سن و بی تحرکی، تعادل بدن کاهش می‌یابد. این ورزش به بهبود تعادل و پیشگیری از افت بدن کمک کی‌کند.

11. تاثیرات بدنی مطلوب

دوچرخه سواری یکی از راحت‌ترین تمرینات ورزشی است. در صورتی که تمایل دارید بدون فشار روی مفاصل خود به تقویت بدن بپردازید، بهتر است دوچرخه‌سواری کنید.

12. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق

دوچرخه‌سواری یک راه فوق العاده برای بالا بردن ضربان قلب است. در پی این موضوع بهبود عملکرد قلب و عروق و همینطور تناسب اندام حاصل خواهد شد.
نتایجی که از تحقیقات 2019 کسب شد، نشان دهنده این است که دوچرخه‌سواری با کاهش خطر بیماری‌های قلب و عروق همراه است. این موضوع می‌تواند در حد به سزایی نرخ مرگ و میر را کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی
ورزش سالمندان با 9 فایده برجسته + ورزش مناسب این سنین

ایمنی دوچرخه سواری

به نظر می‌رسد که اشکالاتی در مورد دوچرخه‌سواری وجود دارد. این موضوع شامل اتفاقات خارج از کنترل می‌شود:

  • برای پیشگیری از مواردی همچون تصادفات و اتفاقات ناگوار اینچنین نیاز به ایمنی بیشتر وجود دارد.
  • برای جلوگیری از خطرات احتمالی حتما باید در مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری و یا خیابان‌های محله به دوچرخه سواری بپردازید.
  • علاوه بر این موضوع همیشه سعی کنید از قوانین راهنمایی و رانندگی پیروی کنید.
  • لباس‌های جذب استفاده کنید تا قمیت از آنها لای چرخ و زنجیر گیر نکند.
  • همینطور سعی کنید متناسب با شرایط آب و هوایی لباس انتخاب کنید.

دوچرخه سواری برای چه افرادی مضر است؟

در صورتی که هرگونه صدمه‌ای برای بدن شما وجود داشته باشد، نباید تا زمان بهبود ورزش کنید. در صورت وجود هرگونه مشکل بدنی باید از پزشک در رابطه با شروع این ورزش مشورت دریافت کرد.

همچنین افرادی که در مورد تعادل، بینایی و یا شنوایی خود دچار نگرانی هستند، بهتر است این ورزش را انجام ندهند و در رابطه با آن از پزشک خود مشورت دریافت کنند. حتی در چنین موارد استفاده از دوچرخه ثابت می‌تواند راهکاری مناسب باشد.

مطلب پیشنهادی
7 مورد ورزش هوازی بسیار موثر برای لاغری و بالا بردن متابولیسم

در صورتی که نمی‌خواهید دوچرخه سواری کنید و نگران سلامت بدن و مفاصل خود هستید، می‌توانید از تمریناتی همچون قایقرانی، پله نوردی، شنا کردن یا پیاده روی کمک بگیرید.

مقالات پیشنهادی مرتبط به دوچرخه سواری

جمع‌بندی

می‌توانید روزانه دوچرخه سواری کنید. حتی می‌توانید از آن برای حمل و نقل روزانه استفاده کنید. البته در مراحل ابتدایی ممکن است درد عضلانی را برایتان به همراه داشته باشد ولی به مرور با تقویت عضلات این درد ایجاد نمی‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که زمان استراحت کافی را برای بدن خود در نظر بگیرید.

منبع: healthline

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *