درمان تب با داروی گیاهی

درمان تب با داروی گیاهی یکی از راهکارهای خانگی بسیار موثر محسوب می‌شود. با اینکه تب ممکن است بر اثر وجود عفونت در بدن ایجاد شود اما می‌توان تنها با پیش گرفتن چند راهکار، آنرا به سرعت کاهش داد.

در ادامه متن این راهکارها را ارائه خواهیم کرد تا در صورت مواجه شدن با این موضوع، بتوان اقدامات لازم را برای بهبود و کاهش دمای بدن پیش گرفت.

علائمی که با تب همراه می‌شوند

 • بالا رفتن ضربان نبض و همینطور ضربان قلب برای فرد ایجاد خواهد شد
 • افزایش عمل دم و بازدم
 • خشک شدن دهان به دلیل کاهش آب بدن
 • قرمز شدن رنگ پوست صورت
 • تعریق بیش از حد نسبت به سایر مواقع
 • در صورت شدت یافتن ممکن است با لرز همراه شود
درمان تب در خانه با داروی گیاهی

مطالب مرتبط به درمان تب با داروی گیاهی

مطلب پیشنهادی
دمنوش بابونه - 5 خاصیت آن برای بدن و زیبایی پوست + بارداری

درمان تب با داروی گیاهی در منزل

اکثر افراد تب را در طول زندگی روزمره خود تجربه کرده‌اند. در این حالت معمولا به دنبال درمان تب با داروی گیاهی در منزل بوده‌اند. به همین منظور در این متن بهترین داروی طبیعی را که به درمان این مشکل می‌پردازد، ارائه خواهیم کرد.

البته نکته مهم اینجاست که باید تب و علائم آنرا جدی گرفت. اگر دمای بدن بالاتر از 40 درجه شود و علاوه بر این موضوع اگر طول دوره تب بیش از 10 ساعت طول بکشد، باید حتما به پزشک مراجعه شود.

اما تا حد به سزایی می‌توان با استفاده از راهکارهای ارائه شده دمای بدن را کاهش داد. به گزینه‌هایی که در ادامه برای رسیدن به این منظور بیان خواهیم کرد، توجه کنید.

دمنوش نعناع برای درمان تب

نعناع یکی از گیاهان دارویی است که در اکثر منازل می‌توان مقداری از آن را یافت. برای درمان تب پیشنهاد می‌کنیم مقدار یک قاشق از نعنای خشک شده با ساقه را به همراه یک لیوان آب جوش روی حرارت ملایم قرار دهید تا دم بکشد. البته برای اثرگذاری و بهره بیشتر از دمنوش نعنا، می‌توان از مقداری عسل همراه با آن نیز استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
خواص فوق العاده چای ترش برای بدن+عوارض جانبی آن

استفاده از بابونه

درمان تب با داروی گیاهی بابونه به این صورت است که باید آنرا به مدت 5 دقیقه با آب جوش روی حرارت قرار داد تا دم بکشد و سپس مصرف شود.

تاثیر فلفل

استفاده از فلفل سیاه و قرمز در سوپ و غذاها به سرعت کمک به کاهش تب و دمای بدن خواهد کرد. کپسایسین موجود در فلفل به افزایش گردش خون و تعریق منجر می‌شود که سبب کاهش سریع حرارت بدن خواهد شد.

فلفل سیاه در طب سنتی به منظور درمان فوری برای تب معرفی می‌شود. از این منبع آنتی اکسیدانی قوی علاوه بر اینکه در تهیه غذا می‌توان برای بهبود تب استفاده کرد، به صورت دمنوش نیز قابل استفاده خواهد بود.

زنجبیل راهی برای درمان تب با داروی گیاهی

تهیه دمنوش زنجبیل تازه و مصرف آن بسیار موثر در بهبود و کاهش تب عمل خواهد کرد. این موضوع به دلیل داشتن ترکیبات آنتی باکتریالی است که زنجبیل به همراه دارد و بهبود سرماخوردگی و تب ناشی از آن را در پی دارد.

مطلب پیشنهادی
دمنوش برای سردرد ؛ 5 مورد بسیار موثر و سریع درمانی

دمنوش فرنجمشک

بهره‌مندی از دمنوش فرنجمشک برای از بین بردن عفونت‌ها و التهابات بسیار مفید است. از این رو استفاده از دمنوش آن به سرعت می‌تواند تب را کاهش دهد.

دمنوش برای درمان تب کودکان

تن شویه به کمک گل ختمی و حتی نوشیدن دمنوش گل ختمی بسیار مفید در کاهش علائم تب است. این راهکار به ویژه برای کودکان که قادر به مصرف خوراکی داروهای گیاهی نیستند کاربرد بسیاری دارد.

برای کنترل دمای بدن می‌توان مقداری از گل ختمی را در آب جوش دم کرد و آنرا به آب وان افزود. البته توجه داشته باشید دمایی که بدن نیاز دارد دمای متعادل است و نباید آب زیاد سرد و زیاد گرم باشد.

البته نباید تاثیر خوراکی دمنوش گل ختمی را نادیده گرفت. این دمنوش ممکن است کمی طعم متفاوتی داشته باشد اما به سرعت تب را کاهش می‌دهد فقط کافی است یک لیوان از آنرا به همراه یک قاشق عسل مصرف کرد.

مطلب پیشنهادی
درمان گلو درد شدید با 10 راهکار عالی و تاثیرگذار خانگی

دمنوش بومادران

دمنوش بومادران به مقدار 1 فنجان در طول روز، تب و دمای بالای بدن را به طور قابل ملاحظه‌ای می‌کاهد. با اینکه این گیاه به تنهایی می‌تواند دمای بدن را کاهش دهد اما ترکیب آن با مواردی همچون زنجبیل، بهبود تب شدید را به همراه خواهد داشت.

درمان تب با داروی گیاهی و دمنوش ها

کاهش سریع دمای بدن با زوفا

در گذشته از زوفا به عنوان درمانی عالی برای تب استفاده می‌کردند. استفاده از دمنوش گیاه زوفا دمای بدن را متعادل ساخته و موجب تعریق می‌شود. در نتیجه‌ی این تعریق، کاهش دمای بدن ایجاد خواهد شد.

چای نعناع فلفلی و آقطی

ترکیب آقطی به همراه نعنا فلفلی از ترکیبات بسیار موثری است که می‌توان آنرا دم کرد و نوشید تا در همان لحظه شاهد کاهش دمای بدن و درمان تب با داروی گیاهی بود.

باید توجه کرد که گیاه نعناع فلفلی طعمی متفاوت از نعناع دارد و تاثیرات آن نیز برای کاهش دمای بدن بیشتر است. پیشنهاد می‌کنیم این دمنوش را برای تقویت خاصیت آنتی اکسیدانی به همراه کمی عسل بنوشید.

مطلب پیشنهادی
درمان سرماخوردگی با دارو یا با روش های خانگی؟ کدام بهتر است؟

تب بُر قوی گیاهی

درمان تب با داروی گیاهی در مراحلی که تب ناشی از بیماری‌های معمول مانند سرماخوردگی باشد، کاملا امکان‌پذیر است. یکی از مهمترین نکاتی که باید برای انتخاب گیاهان دارویی به منظور درمان تب در نظر داشته باشید، این است که گیاهانی انتخاب شود که سبب تعریق می‌شوند.

گیاهانی که سبب تعریق می‌شوند، می‌توانند سبب خنک شدن بدن شود. البته باید این نکته را در نظر داشت که از مصرف مواد غذایی خنک که سبب تشدید تب می‌شوند، بهتر است اجتناب کرد. به همین جهت چند تب بُر قوی گیاهی معرفی می‌کنیم تا از آنها به صورت دمنوش با دمای گرم برای بهبود تب بتوان استفاده کرد:

 • گل انگور کولی که به آقطی سیاه نیز معروف است تعریق زیادی را ایجاد می‌کند که بهتر است برای درمان تب از دمنوش آن استفاده کرد
 • گیاه ریش بزی سبب تعریق زیاد، دفع سموم و در نتیجه کاهش تب می‌شود که بهتر است دمنوش آن را برای درمان نوشید
 • اکسینه آ گیاهی است که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی به بدن می‌رساند و تقویت سیستم ایمنی بدن را به همراه دارد که تب را کاهش خواهد داد
 • گیاه پنجه گربه حاوی سالیسین است که در بدن به آسپرین تبدیل می‌شود و تب شدید در بزرگسالان را بهبود می‌بخشد.
مطلب پیشنهادی
با خواص چای سبز آشنا شویم + موارد منع مصرف و مضرات

نکات مهم که باید برای کاهش دمای بدن رعایت کرد

 • مایعات زیادی باید در حین درمان نوشید (می‌توان از آبمیوه‌های طبیعی و دمنوش‌ها به مقدار 8 الی 12 لیوان در طول روز کمک گرفت که ترجیحا دمای متعادل با محیط را بهتر است داشته باشند)
 • استراحت کافی و کاهش فعالیت بدنی
 • کمک گرفتن از دوش آب گرم در کنار درمان تب با داروی گیاهی بسیار موثر خواهد بود
 • قرار دادن دستمال یا حوله آغشته به آب تقریبا خنک روی پیشانی
 • مصرف غذاهای سبک مانند سوپ آبکی و غذاهای خانگی مفید

مطالب مرتبط به درمان تب با داروی گیاهی

سخن پایانی

راهکارهای مناسبی برای درمان تب با داروی گیاهی در این متن ارائه شد. به کمک آنها به طور قابل ملاحظه‌ای می‌توان دمای بدن را کاهش داد. اما بهتر است در صورت طولانی شدن مدت زمان بالا بودن دمای بدن حتما به پزشک مراجعه کرد. به ویژه در کودکان تشدید علائم تب ممکن است موجب ایجاد تشنج و اثرات ناگوار دیگر شود. علاوه بر این موضوع از راهکارهای درمانی دارویی برای کودکان باید پرهیز کرد.

مطلب پیشنهادی
5 مورد دم کردنی برای سرماخوردگی و بهبود بسیار سریع

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید