درمان شپش

درمان شپش مانند گذشته دیگر نیازی به کوتاه کردن موها و حتی کچل کردن ندارد. تنها با چند راهکار ساده که در این متن به معرفی آنها خواهیم پرداخت می‌توان به سرعت این ناراحتی اذیت کننده را به سرعت برطرف کرد. فقط با مشاهده و پی بردن به شپش نباید نگران بود و استرس داشت تا به راحتی بتوان راهکارهای ارائه شده را پیش گرفت.

شپش چیست؟

حشراتی ریزی که در ابتدای متولد شدنشان قابل تشخیص نخواهند بود. این حشره بعد از متولد شدن عمری 30 روزه دارد و در این مدت می‌‌تواند روزانه بین 5 الی 8 تخم بگذارد. این تخم‌ها که به آنها رشک یا نیت گفته می‌شود هر کدام در صورت داشتن شرایط مناسب از جمله مرطوب بودن و تاریک بودن بعد از 7 روز متولد خواهند شد.

شپش چیست؟

محل زندگی شپش‌ها نزدیک پوست سر است و برای تغذیه معمولا حدود هر 6 ساعت یکبار از خون کف سر تغذیه می‌کنند. در عرض چند ساعت اگر نتوانند از پوست سر تغذیه کنند از بین خواهند رفت. شپش با پاهای خود به موها چسبیده و اگر آسیبی حتی به پاهایش وارد شود خواهد مرد.

مطلب پیشنهادی
آب سیب زمینی برای پوست (10 کاربرد بسیار تاثیرگذار)

شپش از کجا می‌آید؟

 • مدارس (معمولا به شروع مدارس بیشتر مادران در مورد این موضوع نگران می‌شوند)
 • باشگاه‌ها و محیط‌های ورزشی
 • استفاده از رختخواب مشترک
 • استفاده از وسایل شخصی دیگران از جمله حوله، برس و روسری

چگونه شپش را می‌توان تشخیص داد؟

معمولا ابتلا به شپش ناخودآگاه سراغ افراد با موهای بلند می‌آید. معمولا کودکان و بزرگسالان بسیاری در طول سال با این حشرات مزاحم درگیر می‌شوند. البته وقتی فرد بهداشت فردی و عمومی را رعایت نکند احتمال شپش گرفتن افزایش خواهد یافت. وقتی شپش روی سر فرد وارد می‌شود حدود 2 هفته طول می‌کشد تا علائم را از خود بروز دهد.

بسیاری از افراد بر این باورند که وقتی سرشان خارش دارد به شپش مبتلا شده‌اند و سریع به درمان شپش می‌پردازند. اما همیشه خارش نشانه ابتلا به شپش نیست و گاهی بر اثر پوسته شدن و خشکی کف سر نیز ممکن است ایجاد شود. علائم شپش داشتن شامل موارد زیر می‌شود.

 • خارش بیش از حد پشت سر و نزدیک گردن (این موضوع به علت وجود حساسیت به بزاق شپش ایجاد خواهد شد)
 • وجود دانه‌های بسیار ریز در نزدیکی ریشه مو که نشانه تخم‌های شپش است
 • وجود این تخم‌ها ممکن است در نزدیک پشت گوش، پس سر و پشت سر باشد زیرا شرایط برای رشد و تخک‌گذاری در این قسمت‌ها کاملا فراهم است که در این قسمت‌ها خارش نیز بیشتر خواهد بود
 • در صورت پیشرفت و عدم درمان با برجستگی‌هایی در ناحیه کف سر همراه خواهد شد
 • پیشرفت تکثیر شپش و خارش بیش از حد ممکن است سبب ایجاد زخم و عفونی شدن زخم‌ها شود
مطلب پیشنهادی
کاشت مو چه روش‌هایی دارد؟ (6 راه مراقبت بعد از آن)

آیا درمان شپش بدون کوتاهی مو امکان پذیر است؟

در صورت مشاهده چشمی و پی بردن به هر یک از علائمی که به آنها اشاره شد، باید بررسی دقیق انجام شود. گذشته برای درمان قطعی تمام موها را از ریشه می‌تراشیدند. از آنجایی که این حشره روی موهای بلند زندگی می‌تواند داشته باشد، معمولا خانم‌ها و یا آقایانی که موهای بلند دارند را درگیر می‌کند و کوتاهی برایشان سخت خواهد بود.

درمان شپش بدون کوتاهی مو

امروزه دیگر نیازی به کوتاهی موها و کچل شدن برای رفع شپش نیست. زیرا به طور کامل به نقاط ضعف این حشره پی برده‌اند و راهکارهای درست از بین بردن آنرا کسب کرده‌اند. استفاده از شوینده مناسب و راهکارهای خانگی طبیعی می‌تواند به طور کلی فرد را از شر شپش‌ها خلاص کند که در ادامه راهکارهای مناسب را به طور کامل ارائه کرده‌ایم.

درمان شپش با چند راهکار سریع و بسیار ساده

اگر فردی که مشکوک به شپش است به مراکز بهداشت مراجعه کند برای درمان معمولا یک شامپو، شانه و اسپری مخصوص البسه و پارچه‌های رختخواب تجویز می‌کنند تا از شر شپش‌ها خلاص شوند. اما ممکن است افراد علاقه‌ای به شامپوی شیمیایی قوی که به فروش می‌رسد نداشته باشند و راهکارهای موثر طبیعی را ترجیح دهند.

مطلب پیشنهادی
افزایش قد چگونه ممکن می‌شود؟ تنها با 4 راهکار ساده

حتی در ادامه استفاده از درمان با شامپوی مخصوص نیز لازم است از راهکارهای طبیعی استفاده کرد تا از شر رشک‌ها خلاص شد. زیرا شامپوی مخصوص تنها می‌تواند به از بین بردن شپش‌های زنده کمک کند و در از بین بردن رشک‌ها موثر نباشد. پس بهتر است در ادامه این راهکارهای موثر را پیش گرفت تا برای همیشه شپش‌های سر را از بین برد.

نکته مهمی که قبل از پیش گرفتن راه‌های پیشنهادی باید در نظر گرفت این است که باید برای از بین بردن رشک‌ها و شپش‌ها به صورت کامل شانه زدن با شانه ریز را در حین استفاده از ماسک‌های معرفی شده و بعد از اتمام آبکشی انجام داد.

درمان شپش با سس مایونز

سس مایونز صنعتی و ترجیحا نوع خانگی آن گزینه بسیار موثری در از بین بردن شپش و رشک آن است. بهترین راهی است که با آن می‌توان شپش‌ها را خفه کرد و با سُر شدن موها، رشک‌ها با شانه کردن از روی مو سُر خورده و از روی نزدیکی موها خارج خواهد شد. با فاصله گرفتن رشک‌ها از نزدیکی ریشه مو از بین خواهند رفت.

مطلب پیشنهادی
معجزه آسا بودن خواص ماست + فواید ماست برای کودکان و زنان باردار

برای استفاده از سس مایونز به منظور از بین بردن شپش و رشک باید تمام نقاط سر را از کف سر تا نوک موها به سس مایونز آغشته کرده و به وسیله نایلون کل موهای آغشته به سس مایونز را پوشاند. برای تاثیر بهتر 6 ساعت و حتی بیشتر باید زمان داد تا کاملا تاثیر خود را ایجاد کند.

بعد از گذشت زمان مناسب باید موها را با شانه ریز شانه زده و آبکشی کرد. برای نتیجه بهتر حین آبکشی نیز شانه زدن با شانه مخصوص شپش یا شانه خیلی ریز را باید انجام داد. این روش را می‌توان هفته‌ای 1 الی 2 مرتبه انجام داد تا به طور کامل نتیجه از بین رفتن شپش‌ها و رشک‌ها را مشاهده کرد. این روش از نوع مزمن تا حاد نتیجه‌بخش خواهد بود.

استفاده از سرکه برای درمان شپش

سرکه خاصیت اسیدی دارد و موجودات ضعیفی مانند شپش را به راحتی قادر به از بین بردن است. کافی است سرکه را با روغن زیتون به یک نسبت ترکیب کرده و سر را به آن آغشته کرد. تمام موها را به این مایع آغشته کرده و در نایلون باید پیچید. در ادامه بعد از حدود 1 ساعت موها را شانه ریز زده و آبکشی باید کرد. این کار را هفته‌ای یک مرتبه باید انجام داد تا نتیجه کامل گرفت.

مطلب پیشنهادی
لاغری موضعی برای چه افرادی مناسب است؟ انواع روش آن

روغن‌های مفید برای درمان شپش و رشک

روغن برای درمان شپش

برخی از روغن‌های طبیعی هستند که برای از بین بردن شپش و رشک تاثیر بیشتری نسب به سایر روغن‌ها ایجاد می‌کنند. این روغن‌ها را کافی است وقتی شست و شوی موها تمام شد و موها کمی خشک شدند به ریشه و ساقه موها مالید. بعد از چرب شدن کامل موها بهتر است موها را کاملا از ریشه به وسیله شانه ریز، شانه زد.

 • روغن نارگیل (برای نتیجه بهتر می‌توان از ترکیب آن با کافور نیز استفاده کرد)
 • روغن درخت چای (این روغن را می‌توان با شامپوی خود ترکیب کرد و برای از بین بردن شپش و رشک استفاده کرد)
 • روغن بادام تلخ
 • روغن زیتون (نگه داشتن چند ساعت موها در روغن زیتون فراوان سبب خفه شدن شپش‌ها و لیز خوردن رشک‌ها به پایین خواهد شد)

چرب کردن موها بسیار موثر برای از بین بردن شپش و رشک خواهد بود. رشد آنها کم شده و از بین خواهند رفت.

سشوار برای از بین بردن شپش و رشک

راهی که برخی افراد می‌توانند به سرعت از شپش و رشک خلاص شوند سشوار کشیدن موها است. این کار را باید از ریشه موها شروع کرد و هر تکه از موها را با حرارت داغ سشوار کشید. این کار درصد بالایی از شپش‌ها و رشک‌ها را از بین خواهد برد. البته این روش برای افرادی که نمی‌خواهند حرارت زیادی به موهایشان زده شود مناسب نیست.

مطلب پیشنهادی
آب سیب زمینی برای مو + (طرز تهیه 5 ماسک عالی)

وازلین برای درمان شپش

استفاده از وازلین کمک می‌کند تا به شپش‌ها اکسیژن نرسد و خفه شوند. برای این منظور بهتر است لایه‌ای ضخیم از وازلین را روی موها کشیده و مدتی حدود 40 دقیقه الی 1 ساعت موها را در وضعیت بسته شده در نایلون نگه داشت. بعد از آن به وسیله شانه دندانه ریز موها را شانه زده و سپس آبکشی کرد.

برای رهایی کامل از شپش‌ها در خانه چه باید کرد؟

برای خلاص شدن و درمان شپش فقط نباید مراقبت را به موها بسته نگه داشت. رختخواب، فرش و موکت، برس و حوله ممکن است حاوی رشک‌ها و حتی خود شپش باشند. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌شوئ.

 • جارو کشیدن مکرر فرش، موکت و کف منزل
 • شست و شوی ملحفه رختخواب‌ها به ویژه بالشت به وسیله آب جوش به مدت 20 دقیقه
 • شست و شوی برس و شانه با آب گرم و شوینده مناسب و نگه داشتن آنها به مدت چند ساعت در آب
 • خشک کردن کامل موها بعد از شست و شو
مطلب پیشنهادی
بوتاکس و کاربردهای آن برای زیبایی و رفع چروک پوست

پیشگیری از ابتلا به شپش

برای پیشگیری از اینکه به شپش دچار نشد کافی است تا بهداشت فردی و عمومی در این رابطه را به طور کامل رعایت کرد. حمام کردن مرتب و شست و شوی کامل موها، برس کردن و شانه کردن منظم موها از راه‌های مناسب برای پیشگیری است.

از آنجایی که مدرسه بستری مناسب برای انتقال شپش است، بهتر است دختران در مدرسه موها را کاملا بپوشانند. یعنی موها را ببافند و یا با کش پشت سر ببندند . مقنعه خود را از سر بر ندارند و تماس فیزیکی با دوستانی که فکر می‌کنند به شپش مبتلا هستند برقرار نکنند. لوازم شخصی را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهند.

نکات تکمیلی

برای از بین بردن و درمان شپش و رشک نیازی نیست استرس گرفت و نگران شد. تنها با انجام دادن یکی از این 5 راهکار ارائه شده در این متن می‌توان برای همیشه از شپش‌ها خلاص شد. منتها برای اینکه مجددا مشاهده نشوند باید راهکارهای پیشگیرانه را برای این منظور انجام داد.

مطلب پیشنهادی
روغن بنفشه و مهمترین خواص آن برای سلامتی و زیبایی