کوریزان

کوریزان از جمله داروهایی است که برای تسکین و بهبود عوارض سرماخوردگی و حتی گاهی بهبود علائم آنفولانزا به کار برده می‌شود. از این دارو به شکل قرص یا شربت می‌توان بهره گرفت. در ادامه متن به بررسی کاربردهای آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کوریزان چه دارویی است؟

دوران سرماخوردگی با عوارضی ماند تب، گلو درد، سرفه، بدن درد، کسلی و بی‌حالی بدن همراه است. از این رو برای تسکین و درمان سریع راهکارهای متعددی پیش گرفته می‌شود تا سریع‌تر از این عوارض راحت شد.

این بیماری که برای بیشتر افراد حداقل یک مرتبه در سال ایجاد می‌شود را می‌توان با درمان‌های دارویی و خانگی بهبود بخشید. تقویت سیستم ایمنی بدن با اینکه نقش به سزایی در بهبود و پیشگیری از ابتلا به آن دارد اما در برخی موارد کارساز نیست و در صورت ابتلا نیاز به درمان سریع ایجاد خواهد شد.

کوریزان به شکل شربت برای کودکان و به شکل قرص برای بزرگسالان به بهبود علائم ناشی از سرماخوردگی مانند تب، بدن درد و حتی گلو درد شدید کمک خواهد کرد. در ادامه به بررسی تاثیرات هر یک از این دو نوع خواهیم پرداخت.

مطلب پیشنهادی
قرص ترنسید برای قطع خونریزی + موارد مصرف و عوارض

قرص کوریزان برای سرماخوردگی بزرگسالان

این قرص سرماخوردگی می‌تواند تا مقدار قابل ملاحظه‌ای از عوارض سرماخوردگی بکاهد. درمان تب، بدن درد و علائم دیگر سرماخوردگی با این دارو ممکن می‌شود. این دارو تشکیل شده از استامینوفن، فنیل افرین، دیفن هیدرامین و ترکیبات دیگری مانند آنتی هیستامین برای بهبود آبریزش بینی در سرماخوردگی است.

کوریزان بزرگسالان

اما از آنجایی که بهترین راه برای بهبود سرماخوردگی استفاده از راهکارهای طبیعی مانند استراحت، مصرف دمنوش سرماخوردگی و مصرف انواع سوپ سبزیجات و… است، باید عوارض آنرا نیز در نظر داشت.

عوارض قرص کوریزان برای سرماخوردگی

  • خواب آلودگی (افرادی که مشاغل آنها نیاز به هوشیاری کامل دارد، مانند رانندگان و مشاغل صنعتی، بهتر است از آن کمتر استفاده کنند)
  • احساس سر درد و سرگیجه
  • خشکی گلو، دهان و بینی
  • تاری دید و سنگینی سر
  • در برخی موارد حالت تهوع

مقدار مصرف

این دارو بهتر است برای اینکه علائم سرماخوردگی را بهبود بخشد هر 8 ساعت برای بزرگسالان یک قرص از آن مصرف شود. البته نکته مهمتر اینکه تا جای ممکن از مصرف خودسرانه آن باید پرهیز شود و دوز مناسب آن برای شرایط سرماخوردگی فعلی طبق تجویز پزشک مناسب خواهد بود.

مطلب پیشنهادی
مکانیسم اثر لاکتولوز (درمان یبوست + موارد منع مصرف)

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است و در صورت نیاز باید طبق تجویز پزشک در بازه زمانی لازم استفاده شود.

شربت کوریزان برای سرماخوردگی کودکان

شربت سرماخوردگی کوریزان که با طعم متفاوت و مطلوبی برای بهبود سرماخوردگی کودکان تولید می‌شود، ترکیباتی از آنتی هیستامین برای بهبود آبریزش بینی، استامینوفن برای بهبود تب و لرز و همینطور ترکیبات دیگری از جمله فنیل افرین برای بهبود سرفه خشک کودکان و ضد احتقان را شامل می‌شود. با این وجود از این شربت برای نوزادان نارس و نوزادان تازه متولد شده نباید استفاده کرد.

مقدار مصرف شربت کوریزان برای کودکان

برای بهبود سرماخوردگی کودکان لازم است تا به وزن فعلی کودک توجه شود و از استفاده خودسرانه آن برای کودکان باید پرهیز کرد. معمولا برای کودکان 2 الی 6 سال یک قاشق مربا خوری سرخالی برای هر 6 ساعت و برای کودکان بالای 6 سال الی 12 سال 2 قاشق مربا خوری هر 6 ساعت استفاده خواهد شد.

شربت کوریزان کودکان

برای کودکان بهتر است از این شربت با آب استفاده شود و قبل از استفاده به خوبی ترکیب شود. از آنجایی که این شربت خواب آور است کودک زمان زیادی را به خواب خواهد رفت. از مصرف خودسرانه آن با دوزهای متفاوت برای کودکان پرهیز کنید و حتما برای درمان باید تحت نظر پزشک باشد.

مطلب پیشنهادی
قرص زاکسیم و اطلاعات مهم دارویی در مورد موارد مصرف

نکات مهم در مورد کوریزان

  • در صورت بروز هر گونه علائم آلرژیک مانند خارش، قرمزی و سوزش پوست دارو را قطع کرده و حتما باید در مورد ادامه مصرف دارو از پزشک مشورت گرفت.
  • مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی بدون تجویز پزشک ممنوع است و در صورت نیاز باید طبق تجویز پزشک در بازه زمانی لازم استفاده شود.
  • از مصرف خودسرانه این دارو با وجود سرماخوردگی و حالات مشابه و تجویز آن به دیگران باید خودداری کرد.
  • در صورت ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل دیابت، اسم، التهاب پروستات، مشکلات قلبی، فشار خون بالا باید پزشک را در مورد مصرف این دارو مطلع کرد.
  • از قرص کوریزان برای کودکان نباید استفاده کرد.

نکات پایانی

در این متن در مورد داروی کوریزان در دو نوع شربت برای کودکان و قرص آن برای بزرگسالان توضیحاتی ارائه شد. اما بهترین راهکار برای رفع حالات سرماخوردگی استراحت، استفاده از دمنوش‌ برای سرماخوردگی، استفاده از انواع دمنوش برای گلو درد، سوپ سبزیجات، انواع میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین C و مصرف بهترین میوه ها برای سرماخوردگی به شمار می‌رود.

مطلب پیشنهادی
موارد مصرف کتوتیفن + 4 اثر درمانی و ممنوعیت‌های آن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید