مکمل و داروها

کوریزان چه دارویی است؟ موارد مصرف برای بزرگسالان و کودکان

کوریزان از جمله داروهایی است که برای تسکین و بهبود عوارض سرماخوردگی و حتی گاهی بهبود علائم آنفولانزا به کار برده می‌شود. از این دارو به شکل قرص یا شربت می‌توان بهره گرفت. در ادامه متن به بررسی کاربردهای آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کوریزان چه دارویی است؟

دوران سرماخوردگی با عوارضی مانند تب، گلو درد، سرفه، بدن درد، کسلی و بی‌حالی بدن همراه است. از این رو برای تسکین و درمان سریع، راهکارهای متعددی پیش گرفته می‌شود تا سریع‌تر از این عوارض راحت شد.

این بیماری که برای بیشتر افراد حداقل یک مرتبه در سال ایجاد می‌شود را می‌توان با درمان‌های دارویی و خانگی بهبود بخشید. تقویت سیستم ایمنی بدن با اینکه نقش به سزایی در بهبود و پیشگیری از ابتلا به آن دارد اما در برخی موارد کارساز نیست و در صورت ابتلا نیاز به درمان سریع ایجاد خواهد شد.

مطالب مرتبط با کوریزان

مطلب پیشنهادی
قرص لیورگل چه کاربردی دارد؟ عوارض + تاثیر بر جوش

کوریزان به شکل شربت برای کودکان و به شکل قرص برای بزرگسالان به بهبود علائم ناشی از سرماخوردگی مانند تب، بدن درد و حتی گلو درد شدید کمک خواهد کرد. در ادامه به بررسی تاثیرات هر یک از این دو نوع خواهیم پرداخت.

قرص کوریزان برای سرماخوردگی بزرگسالان

این قرص سرماخوردگی می‌تواند تا مقدار قابل ملاحظه‌ای از عوارض سرماخوردگی بکاهد. درمان تب، بدن درد و علائم دیگر سرماخوردگی با این دارو ممکن می‌شود. این دارو تشکیل شده از استامینوفن، فنیل افرین، دیفن هیدرامین و ترکیبات دیگری مانند آنتی هیستامین برای بهبود آبریزش بینی در سرماخوردگی است.

کوریزان بزرگسالان

اما از آنجایی که بهترین راه برای بهبود سرماخوردگی استفاده از راهکارهای طبیعی مانند استراحت، مصرف دمنوش سرماخوردگی و مصرف انواع سوپ سبزیجات و… است، باید عوارض آنرا نیز در نظر داشت.

عوارض قرص کوریزان برای سرماخوردگی

 • خواب آلودگی (افرادی که مشاغل آنها نیاز به هوشیاری کامل دارد، مانند رانندگان و مشاغل صنعتی، بهتر است از آن کمتر استفاده کنند)
 • احساس سر درد و سرگیجه
 • خشکی گلو، دهان و بینی
 • تاری دید و سنگینی سر
 • در برخی موارد حالت تهوع
مطلب پیشنهادی
آزیترومایسین ؛ درمان 7 عفونت شایع + بررسی عوارض

مقدار مصرف

این دارو بهتر است برای اینکه علائم سرماخوردگی را بهبود بخشد هر 8 ساعت برای بزرگسالان یک قرص از آن مصرف شود. البته نکته مهمتر اینکه تا جای ممکن از مصرف خودسرانه آن باید پرهیز شود و دوز مناسب آن برای شرایط سرماخوردگی فعلی طبق تجویز پزشک مناسب خواهد بود.

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است و در صورت نیاز باید طبق تجویز پزشک در بازه زمانی لازم استفاده شود.

نکات مهم در مورد مصرف کوریزان

 • در صورت بروز هر گونه علائم آلرژیک مانند خارش، قرمزی و سوزش پوست دارو را قطع کرده و حتما باید در مورد ادامه مصرف دارو از پزشک مشورت گرفت.
 • مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی بدون تجویز پزشک ممنوع است و در صورت نیاز باید طبق تجویز پزشک در بازه زمانی لازم استفاده شود.
 • از مصرف خودسرانه این دارو با وجود سرماخوردگی و حالات مشابه و تجویز آن به دیگران باید خودداری کرد.
 • در صورت ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل دیابت، اسم، التهاب پروستات، مشکلات قلبی، فشار خون بالا باید پزشک را در مورد مصرف این دارو مطلع کرد.
 • از قرص کوریزان برای کودکان نباید استفاده کرد.
مطلب پیشنهادی
3 تاثیر مهم گلای وانس برای بدن + نحوه مصرف و عوارض

تداخلات دارویی با کوریزان

مصرف برخی از داروها در کنار یکدیگر می‌تواند عملکرد داروها را تغییر داده و سبب تشدید بروز عوارض در آنها شود. اغلب برای پیشگیری از این موضوع لازم است، در صورت مصرف دارو، آنرا به پزشک اطلاع داد. اما برای مصرف کوریزان بهتر است موارد زیر را در نظر داشت:

 • داروهای ضد حساسیت موضعی و خوراکی مانند سیتریزین، لئوتادین و…
 • داروهایی با ترکیبات خواب آور از جمله آلپرازولام
 • ترکیبات حاوی الکل
 • داروهای مسکن و ضد درد مانند شل کننده‌های عضلانی و استامینوفن

خطرات مصرف بیش از اندازه کوریزان

در صورت مصرف بیش از اندازه این دارو، بهتر است به پزشک مراجعه کرد به ویژه در مواردی که گزینه‌های زیر بروز داده شوند:

 • احساس خواب آلودگی شدید
 • تشنج
 • مسمومیت
 • بی قراری و حساسیت بالا
 • توهم
 • تنگی نفس
 • ضعف و غش کردن

کوریزان در دوران بارداری و شیردهی

دوران بارداری یکی از دوران‌های حساس برای زنان است که باید به تمام نکات تغذیه‌ای توجه کنند. سرماخوردگی در دوران بارداری یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد آنرا تجربه می‌کنند.

مطلب پیشنهادی
قرص لیتیوم در چه مواقعی تجویز می شود؟ (موارد منع مصرف)

اغلب با مراجعه به پزشک، درمان‌های طبیعی و مراقبت‌های خانگی توصیه می‌شود که گاهی بسته به شدت بیماری ممکن است درمان دارویی نیز تجویز شوند.

داروی کوریزان یکی از داروهایی است که در صورت نیاز برای درمان، بسته به شدت سرماخوردگی در بارداری توصیه می‌شود. اما باید این نکته را توجه داشت که مصرف تمام داروها، بدون مشورت پزشک، در دوران بارداری و شیردهی ممنوع هستند.

داروهای سرماخوردگی گزینه‌های مناسبی برای درمان سرماخوردگی در این دوران نیستند و ممکن است مصرف نابجای آنها آسیب به جنین را به همراه داشته باشد. از طرفی عوارض بیان شده را نیز ممکن است برای مادر ایجاد کند.

شربت کوریزان برای سرماخوردگی کودکان

شربت سرماخوردگی کوریزان که با طعم متفاوت و مطلوبی برای بهبود سرماخوردگی کودکان تولید می‌شود. طعم‌های مختلفی مانند طعم توت فرنگی و پرتقال برای کودکان تهیه شده است تا بتوانند از این شربت به راحتی برای درمان استفاده کنند.

این شربت ترکیباتی از آنتی هیستامین برای بهبود آبریزش بینی، استامینوفن برای بهبود تب و لرز و همینطور ترکیبات دیگری از جمله فنیل افرین برای بهبود سرفه خشک کودکان و ضد احتقان را شامل می‌شود. با این وجود از این شربت برای نوزادان نارس و نوزادان تازه متولد شده نباید استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی
پودر گینر - مزایا + نحوه عملکرد آن در بدن + منع مصرف

مقدار مصرف شربت کوریزان برای کودکان

برای بهبود سرماخوردگی کودکان لازم است تا به وزن فعلی کودک توجه شود و از استفاده خودسرانه آن برای کودکان باید پرهیز کرد. معمولا برای کودکان 2 الی 6 سال یک قاشق مربا خوری سرخالی برای هر 6 ساعت و برای کودکان بالای 6 سال الی 12 سال 2 قاشق مربا خوری هر 6 ساعت استفاده خواهد شد.

شربت کوریزان کودکان

برای کودکان بهتر است از این شربت با آب استفاده شود و قبل از استفاده به خوبی ترکیب شود. از آنجایی که این شربت خواب آور است کودک زمان زیادی را به خواب خواهد رفت. از مصرف خودسرانه آن با دوزهای متفاوت برای کودکان پرهیز کنید و حتما برای درمان باید تحت نظر پزشک باشد.

عوارض کوریزان برای کودکان

در برخی از موارد این دارو برای جنبه‌های درمانی کودکان توصیه می‌شود. اما مصرف بیش از اندازه، نابجا و خودسرانه آن ممکن است سبب بروز عوارض مختلفی شود که شامل موارد زیر می‌شود:

 • دوز نامتعادل از این شربت سبب آسیب به کبد کودک می‌شود که می‌تواند اختلالات جدی را به همراه داشته باشد.
 • خواب آلودگی کودک را به همراه دارد که نباید در مواقع انجام فعالیت‌های ذهنی از این دارو استفاده کنند.
 • به هیچ وجه این دارو برای کودکان زیر سه سال مناسب نیست و بهتر است زیر نظر پزشک روند درمان طی شود.
 • ترکیبات این دارو می‌توانند عوارض بیماری را بهبود بخشند و اما به عنوان تنها راه درمان نمی‌توان از این شربت استفاده کرد که بهتر است از توصیه‌های درمانی پزشک در کنار این دارو حتما برای کودکان استفاده کرد.
 • در صورت مصرف داروهای دیگر برای کودک، لازم است تا پزشک را برای تجویز این دارو در جریان گذاشت.
مطلب پیشنهادی
قرص اسلیم مکس و عملکرد آن برای لاغری (نوع ترکیبات گیاهی)

علاوه بر عوارضی که کوریزان برای کودکان به همراه دارد، لازم است تا در صورت مشاهده موارد زیر حتما دارو را قطع کرد و در مورد آنها فورا به پزشک اطلاع داد:

 • مشاهده بی‌خوابی و احساس گیجی و حتی آشفتگی برای کودک
 • بروز علائم آلرژی‌زا مانند خارش پوست و یا قرمزی‌های ریز روی سطح پوست
 • بالا رفتن دمای بدن کودک بیش از 38 درجه و ادامه یافتن آن به مدت 3 روز
 • بهبود نیافتن بیماری و عدم رفع عوارض ایجاد شده ناشی از بیماری تا 5 روز بعد از مصرف شربت کوریزان برای کودک
 • تشدید علائم سرماخوردگی

توصیه‌های مصرفی برای شربت کوریزان کودکان

این دارو باید در شرایط خنک و دور از تابش خورشید نگهداری شود. تا جای ممکن دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید تا از مصرف دوز بالای آن و خطر ایجاد مسمومیت جلوگیری شود.

مطالب مرتبط با کوریزان

مطلب پیشنهادی
پلاویکس برای چیست؟ (عوارض + مصرف با آسپرین)

نکات پایانی

در این متن در مورد داروی کوریزان در دو نوع شربت برای کودکان و قرص آن برای بزرگسالان توضیحاتی ارائه شد. اما بهترین راهکار برای رفع حالات سرماخوردگی استراحت، استفاده از دمنوش‌ برای سرماخوردگی، استفاده از انواع دمنوش برای گلو درد، سوپ سبزیجات، انواع میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین C و مصرف بهترین میوه ها برای سرماخوردگی به شمار می‌رود.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   پیشنهاد ما به شما این است که بدون مشورت پزشک از این دارو برای نوجوان دلبند خود یا حتی خودتان استفاده نکنید.
   اما مصرف کوریزان معمولا برای افراد بالای 12 سال ممانعتی ندارد.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   بهتر است همزمان مصرف نکنید. چون این دو دارو ترکیباتی که دارند، تقریبا یک هدف را دنبال می کنند. اما برای اینکه اطمینان حاصل کنید، بهتر است از متخصصین مشورت دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *