دمنوش بهار نارنج

دمنوش بهار نارنج که از شکوفه درخت نارنج است، خواص بی‌شماری را برای سلامت روح و جسم خواهد داشت. این شکوفه پر خاصیت با دمنوش خوش عطر و طعمی که دارد در بسیاری از مناطق ایران از جمله شیراز و مناطق شمالی ایران وجود دارد. در این متن به طور کامل در مورد طرز تهیه و خواص این دمنوش برای تاثیرات مختلف بیان خواهیم کرد.

خواص دمنوش بهار نارنج برای سلامتی جسم و روح

این گیاه خواص بی‌شماری را برای آرامش روح و روان به همراه دارد و خاصیت‌های متعدد دیگر را برای سلامت جسم به همراه خواهد داشت. این فواید و خواص شامل موارد زیر می‌شود.

 • مهمترین تاثیر و خواص بهار نارنج بر سیستم عصبی و اعصاب است
 • آرامش‌بخش و بسیار مفید برای کاهش اضطراب و استرس‌های شدید
 • کمک به بهبود کیفیت خواب و رفع بی‌خوابی (برای این منظور بهتر است پیش از خواب آنرا نوشید)
 • مفید برای بهبود اشتها و افزایش اشتها
 • کمک کننده به از بین بردن و درمان سرفه
 • بهبود برخی مشکلات گوارشی از جمله نفخ معده و التهابات معده با دمنوش بهار نارنج ممکن می‌شود
 • مفید برای بهبود تپش قلب و مشکلات قلبی از قبیل تپش نامنظم قلب
 • کمک به بهبود سردردهای ناشی از میگرن و سردردهای عصبی
 • مفید برای تقویت معده و درمان سوء هاضمه
 • مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن به علت داشتن ویتامین C
 • کمک به کنترل و جلوگیری از حمله قلبی، تشنج و سکته قلبی
مطلب پیشنهادی
5 راهکار آسان و خانگی برای درمان خلط ریه و پاکسازی آن

طبع دمنوش بهار نارنج چیست؟

طبع این دمنوش از در طب سنتی گرم و خشک مشخص شده است. از این رو بهتر است افرادی که گرم مزاج هستند تا حدودی در مصرف دمنوش و حتی عرق بهار نارنج را به اعتدال مصرف کنند و از خنک کننده‌های طبیعی در کنار آن به اعتدال استفاده کنند.

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج

افرادی که از خواص مفید دمنوش بهار نارنج با خبر هستند و لزوم آن برای بهبود بسیاری از مشکلات جسمی و روحی می‌دانند، بهتر است طرز تهیه صحیح آنرا با توجه به این نکات تهیه کنند. بعد از آماده کردن این دمنوش می‌توانند روزانه 2 مرتبه از آنرا نوش جان کنند.

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج

برای تهیه دمنوش نیازی به انجام کار سختی نیست و بهتر است بهترین نوع بهار نارنج را از مکان معتبر تهیه کنید. وقتی می‌خواهید این دمنوش را تهیه کنید لازم است برای هر نفر 1 قاشق از بهار نارنج را درون قوری بریزید. بعد از آن به ازای هر قاشق از بهار نارنج، 1 لیوان آب جوش به آن بیفزایید.

مطلب پیشنهادی
خواص و طرز تهیه دمنوش زنجبیل + 2 ترکیب مختلف آن

قوری را به مدت 15 الی 20 دقیقه روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا کاملا دم بکشد. این دمنوش تاثیر بسیار مفیدی بر آرامش خواهد داشت و بهتر است از آن به اعتدال در موارد و شرایط استرس‌زا استفاده کرد. برای شیرین شدن آن می‌توانید از نبات و حتی قند استفاده کنید. اگر تلخی این دمنوش را دوست نداشتید مقدار بهار نارنج آنرا کم کنید و به آن گل محمدی اضافه کنید.

چند دمنوش خوشمزه با بهار نارنج

 1. در برخی موارد می‌توانید به عنوان عطر چای سیاه از مقداری بهار نارنج استفاده کنید تا علاوه بر خواص مفید آن سبب عطر خوش برای مصرف چای روزانه شود.
 2. برای عطر و طعم بهتر این دمنوش می‌توانی از دانه‌های هل استفاده کنید.
 3. اگر طعم تلخ آنرا که بسیار کم است دوست نداشتید می‌توانید از قطعه‌ای زنجبیل در آن استفاده کنید تا خاصیت آنتی اکسیدانی آن نیز بالا رود.
 4. چای سبز به همراه 1 قاشق بهار نارنج می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای بالا بردن متابولیسم و چربی سوزی بدن باشد و عطر و طعم خوبی برای دمنوش بهار نارنج ایجاد کند. نفخ معده و مشکل هضم با این ترکیب رفع خواهد شد.
 5. یک قاشق چایخوری بهار نارنج را به همراه یک قاشق چای خوری و یک لیوان آب دم کنید. این دمنوش نیز طعم ویژه‌ای خواهد داشت و سبب کسب آرامش و خواب راحت خواهد شد.
مطلب پیشنهادی
دمنوش دارچین چه خواصی دارد؟ (طرز تهیه + موارد مصرف)

نکات پایانی در مورد دمنوش بهار نارنج

اگر طعم تلخی برای دمنوش بهار نارنج ایجاد می‌شود باید بدانید که آنرا روی حرارت برای مدت زیادی قرار داده‌اید. برای اینکه طعم بهتری داشته باشد فقط 15 دقیقه زمان صرف کنید و اجازه ندهید روی حرارت مستقیم برای مدت زیاد بماند. این دمنوش را به همراه مقداری عسل و یا نبات نوش جان کنید تا از خواص آن بهره‌مند شوید. خانم‌های باردار و افرادی که بیماری خاصی دارند بهتر است از پزشک خود در مورد مصرف این دمنوش مشاوره بگیرند. دمنوش بهار نارنج را می‌توانید روزانه به اعتدال در رژیم غذایی خود داشته باشید و نوش جان کنید.