دمنوش بهار نارنج

دمنوش بهار نارنج می‌تواند بدون هیچ آسیبی، تسکینی برای خستگی‌های جسمی و روحی روزانه باشد. شکوفه‌های بهار نارنج که از درخت نارنج چیده می‌شوند، در بسیاری از مناطق ایران از جمله شیراز و مناطق شمالی ایران وجود دارند.

بهتر است این شکوفه‌های خشک شده را تهیه کرد و روزانه در دمنوش‌های مختلف به کار گرفت. با این متن همراه ما باشید تا در ابتدا خواص دمنوش بهار نارنج را برایتان بیان کنیم و بعد سراغ آموزش 5 دمنوش بسیار دلنشین با ترکیب بهار نارنج برویم.

خواص دمنوش بهار نارنج برای سلامتی جسم و روح

این گیاه خواص بی‌شماری را برای آرامش روح و روان به همراه دارد که از گذشته تا به امروز از آن به کار می‌برند. البته به غیر از تهیه دمنوش، از این شکوفه برای کاربردهای دیگر مانند تهیه دسرها، شربت و اسانس‌ها نیز استفاده می‌شود.

مهمترین خواص دمنوش بهار نارنج

بهتر است ابتدا با خواصی که این دمنوش بسیار مطبوع به همراه دارد آشنا شوید. این خواص منحصر به فرد شامل گزینه‌های زیر است:

 • مهمترین تاثیر و خواص بهار نارنج بر سیستم عصبی و اعصاب است
 • آرامش‌بخش و بسیار مفید برای کاهش اضطراب و استرس‌های شدید
 • کمک به بهبود کیفیت خواب و رفع بی‌خوابی (برای این منظور بهتر است پیش از خواب آنرا نوشید)
 • مفید برای بهبود اشتها و افزایش اشتها
 • کمک کننده به از بین بردن و درمان سرفه
 • بهبود برخی مشکلات گوارشی از جمله نفخ معده و التهابات معده با دمنوش بهار نارنج ممکن می‌شود
 • مفید برای بهبود تپش قلب و مشکلات قلبی از قبیل تپش نامنظم قلب
 • کمک به بهبود سردردهای ناشی از میگرن و سردردهای عصبی
 • مفید برای تقویت معده و درمان سوء هاضمه
 • مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن به علت داشتن ویتامین C
 • کمک به کنترل و جلوگیری از حمله قلبی، تشنج و سکته قلبی
مطلب پیشنهادی
دمنوش رازیانه - 4 خواص بی نظیر و مضرات آن+ طرز تهیه

طبع دمنوش بهار نارنج چیست؟

طبع این دمنوش از در طب سنتی گرم و خشک مشخص شده است. از این رو بهتر است افرادی که گرم مزاج هستند تا حدودی دمنوش و حتی عرق بهار نارنج را به اعتدال مصرف کنند و از خنک کننده‌های طبیعی در کنار آن به اعتدال استفاده کنند تا از عوارض ناشی از آن جلوگیری شود.

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج

افرادی که از خواص مفید دمنوش بهار نارنج با خبر هستند و لزوم مصرف آن را برای بهبود بسیاری از مشکلات جسمی و روحی می‌دانند، بهتر است طرز تهیه صحیح آنرا با توجه به این نکات تهیه کنند. بعد از آماده کردن این دمنوش می‌توانند روزانه 2 مرتبه از آنرا نوش جان کنند.

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج

برای تهیه دمنوش نیازی به انجام کار سختی نیست و بهتر است بهترین نوع بهار نارنج را از مکان معتبر تهیه کنید. وقتی می‌خواهید این دمنوش را تهیه کنید لازم است برای هر نفر 1 قاشق از بهار نارنج را درون قوری بریزید. بعد از آن به ازای هر قاشق از بهار نارنج، 1 فنجان آب جوش به آن بیفزایید.

مطلب پیشنهادی
چای سفید و آشنایی با 5 خاصیت برجسته آن+ مضرات و طرز تهیه

قوری را به مدت 15 الی 20 دقیقه روی حرارت غیر مستقیم (مثلا روی سماور یا کتری) قرار دهید تا کاملا دم بکشد. این دمنوش تاثیر بسیار مفیدی بر آرامش خواهد داشت و بهتر است از آن به اعتدال در موارد و شرایط استرس‌زا استفاده کرد.

برای شیرین شدن آن می‌توانید از نبات و حتی قند استفاده کنید. اگر تلخی این دمنوش را دوست نداشتید مقدار بهار نارنج آنرا کم کنید و به آن گل محمدی اضافه کنید.

چند دمنوش خوشمزه با بهار نارنج

 1. در برخی موارد می‌توانید به عنوان عطر چای سیاه از مقداری بهار نارنج استفاده کنید تا علاوه بر خواص مفید آن سبب عطر خوش برای مصرف چای روزانه شود.
 2. برای عطر و طعم بهتر این دمنوش می‌توانید از دانه‌های هل استفاده کنید.
 3. اگر طعم تلخ آنرا که بسیار کم است دوست نداشتید می‌توانید از قطعه‌ای زنجبیل در آن استفاده کنید تا خاصیت آنتی اکسیدانی آن نیز بالا رود.
 4. چای سبز به همراه 1 قاشق بهار نارنج می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای بالا بردن متابولیسم و چربی سوزی بدن باشد و عطر و طعم خوبی برای دمنوش بهار نارنج ایجاد کند. نفخ معده و مشکل هضم با این ترکیب رفع خواهد شد.
 5. یک قاشق چایخوری بهار نارنج را به همراه نوک قاشق چای خوری زعفران و یک لیوان آب دم کنید. این دمنوش نیز طعم ویژه‌ای خواهد داشت و سبب کسب آرامش و خواب راحت خواهد شد.
مطلب پیشنهادی
5 مورد دم کردنی برای سرماخوردگی و بهبود بسیار سریع

نکات پایانی در مورد دمنوش بهار نارنج

اگر طعم تلخی برای دمنوش بهار نارنج ایجاد می‌شود باید بدانید که آنرا روی حرارت برای مدت زیادی قرار داده‌اید. برای اینکه طعم بهتری داشته باشد فقط 15 دقیقه زمان صرف کنید و اجازه ندهید روی حرارت مستقیم برای مدت زیاد بماند. این دمنوش را به همراه مقداری عسل و یا نبات نوش جان کنید تا از خواص آن بهره‌مند شوید.

خانم‌های باردار و افرادی که بیماری خاصی دارند، بهتر است از پزشک خود در مورد مصرف این دمنوش و یا هر گیاه دارویی دیگرمشاوره بگیرند. دمنوش بهار نارنج را می‌توانید روزانه به اعتدال در رژیم غذایی خود داشته باشید و نوش جان کنید.