سفت شدن شکم در بارداری از جمله تجربیاتی است که مادران در این دوران پشت سر خواهند گذاشت. درد و احساسات دیگری در این دوران برای مادر اتفاق خواهد افتاد که جای نگرانی زیادی نیست. این موضوع اغلب بر اثر بزرگ شدن رحم برای مادر ایجاد می‌شود. در ادامه متن به بررسی بیشتر در این رابطه خواهیم پرداخت.

سفت شدن شکم در بارداری چه دلایلی دارد؟

دوران بارداری دوران تغییرات است. سفت شدن شکم در بارداری در پی بزرگ شدن رحم آغاز خواهد شد. با گذر زمان و نزدیک شدن به ماه‌های انتهایی، احتمال سقط جنین تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. انقباضات ایجاد شده برای شکم، در طول این دوران امری طبیعی است.

علت سفت شدن شکم در بارداری

خانم‌های لاغر سفت شدن شکم را زودتر از خانم‌هایی که اضافه وزن دارند احساس خواهند کرد. این موضوع به این دلیل است که در پی بزرگ شدن رحم، به شکم فشار وارد شده و منقبض خواهد شد. در صورت وجود چربی شکمی این موضوع دیرتر بروز داده می‌شود.

مطلب پیشنهادی
دارچین در بارداری چه عوارض و فوایدی را به دنبال خود دارد

گاهی ممکن است مادران احساس کنند این درد تشدید یافته و یا بعد از مدتی بهبود می‌یابد. این سفت شدن شکم در بارداری برای زمانی حس خواهد شد که جنین رفته رفته وزن می‌گیرد و رحم بزرگ‌تر می‌شود. این موضوع ممکن است در ماه‌های مختلف به دلایل متفاوتی ایجاد شود.

سفت شدن شکم در سه ماهه ابتدایی

معمولا رشد جنین و رحم در سه ماهه ابتدایی بارداری، کشیدگی رباط‌ها را به همراه خواهد داشت. به اندام‌های مختلفی از جمله شکم فشار وارد می‌شود. دردهای نامنظمی که بر اثر درد رباط گردن ایجاد می‌شود، امری رایج در طول ماه‌های ابتدایی بارداری است. نفخ و یبوست ناشی از تغییرات هورمونی مساله دیگری است که در این دوران برای مادر سفت شدن شکم را به همراه دارد.

نکته مهم اینکه این موضوع با سقط جنین ارتباطی ندارد و مادران نباید با ایجاد این تغییر نگران شوند. اما در صورتی که با لکه بینی در بارداری یا کمر درد و دردهای شدید شکمی همراه باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

مطلب پیشنهادی
غذاهای نفاخ در دوران شیردهی (درمان نفخ شیر + دمنوش)

سفت شدن شکم در سه ماهه میانی

سفت شدن شکم در بارداری در سه ماهه دوم، در مواردی مانند ورزش بارداری یا رابطه جنسی تشدید خواهد شد. این انقباضات عوارضی بر دهانه رحم به همراه ندارد و آسیبی به سلامت جنین نمی‌رساند.

گاهی سفت شدن مکرر شکم در این دوران نشانه‌ای از زایمان زودرس است که ممکن است با استراحت و مصرف آب به اندازه کافی بهبود نیابد (کم آبی بدن مادر می‌تواند دلیلی بر سفت شدن شکم مادر در این دوران باشد). در این صورت حتما باید با پزشک خود مشورت کنید تا از زایمان زودرس جنین جلوگیری شود.

سفت شدن شکم در سه ماهه پایانی

این موضوع برای خانم‌هایی که پیش از بارداری چربی شکمی داشتند نیز در این ماه‌ها احساس خواهد شد که خانم‌های لاغر از ابتدای تغییرات آنرا احساس کرده‌اند. در این دوران انقباضات ایجاد شده ممکن است نشانه‌هایی از نزدیک شدن به زمان زایمان باشد. شاید این دردها به طور متوسط هر 8 الی 10 دقیقه یکبار تکرار شوند.

دلایل سفت شدن شکم در بارداری

البته طبیعی است که شکم در این دوران سفت باشد؛ جنین در حال کامل کردن رشد خود است و با تغییر موقعیت مثل شل و سفت شدن شکم بروز داده خواهد شد. در پی رشد جنین شکم مادر بزرگ می‌شود و افزایش وزن نیز برور داده خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
عصبانیت در بارداری - (شناخت عوامل خشم + راهکار)

دلایل مختلف سفت شدن شکم در بارداری

 • یبوست که با نفخ و گاهی گاز معده همراه است.
 • منقبض شدن براکستون هیکس در 6 ماه انتهایی شایع است و به صورت ریتمیک اتفاق می‌افتد که بهتر است در مورد آن به پزشک اطلاع داد.
 • جدا شدن جفت خطر زیادی را برای مادر و جنین به همراه دارد که در صورت چسبیدن جفت به پایین رحم ایجاد خواهد شد؛ سفت شدن شکم کمی بیش از 3 الی 4 ساعت طول خواهد کشید.
 • وعده‌های غذایی سنگین گاهی سفت شدن شکم در بارداری را به همراه دارد که بهتر است برای جلوگیری از این موضوع از رژیم بارداری اصولی با وعده‌های مکرر و مقدار کمتر مصرف شود.

سفت شدن شکم در بارداری تا چه حد خطرناک است؟

همانطور که اشاره شد این موضوع امری طبیعی است اما در مواردی ممکن است سلامت جنین و مادر را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت علائمی از جمله موارد زیر بروز داده می‌شود که باید سریعا به پزشک مراجعه شود:

 • درد همراه با سفتی شکم
 • طول کشیدن سفت شدن شکم بیش از 4 ساعت
 • تنگی نفس و نفس نفس زدن
 • خونریزی از واژن
 • سفت شدن و شل شدن مکرر که در طول 1 ساعت بیش از 5 مرتبه باشد
مطلب پیشنهادی
رژیم غذایی سالم در دوران بارداری (7 نیاز مهم تغذیه‌ای)

راه کنترل سفت شدن شکم در بارداری چیست؟

درمان سفت شدن شکم در بارداری
 • تغییر حالت دهید؛ اگر نشسته‌اید بلند شوید یا دراز بکشید تا تغییر حالت بتواند انقباضات براکستون هیکس را التیام دهد
 • هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن مایعات به میزان 8 الی 12 لیوان در این دوران ضروری است
 • استراحت کافی داشته باشید و حتما به سمت طرفین بخوابید
 • تنفس عمیق را با انجام یوگا بارداری تمرین کنید تا در زمان‌های خم شدن یا حالات دیگر مشکل تنگی نفس ایجاد نشود

نکات تکمیلی

این راهکارها برای تسکین و بهبود موثر هستند. اما در بسیاری از موارد سفت شدن شکم در بارداری امری طبیعی است و بهتر است نگران نباشید. اما در صورت مواردی که ذکر شد بهتر است حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید