لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری یکی از نگران کننده‌ترین اتفاقاتی است که گاهی بروز داده می‌شود. خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری را بهتر است تا جای ممکن مادران جدی گرفته و در صدد برطرف کردن علت ایجاد آن باشند. اما گاهی اکثر مادرها در این دوران ممکن است دچار این اتفاق شوند و دلیل نگران کننده‌ای نیز در میان نباشد.

شناخت این موضوع که کدام لکه بینی و با چه علائمی نگران کننده است بسیار مهم و قابل توجه است که برایتان با سر تیترهای زیر ارائه کرده‌ایم:

 • علت لکه بینی در 3 ماه ابتدایی بارداری
 • علت لکه بینی در 3 ماه میانی بارداری
 • علت لکه بینی در 3 ماه پایانی بارداری
 • راه کنترل و درمان در صورت مشاهده
 • پیشگیری از بروز آن

دلایل لکه بینی در سه ماهه اول بارداری

لکه بینی در سه ماهه اول بارداری می تواند احتمال سقط جنین، مولار یا بارداری خارج از رحم را به همراه داشته داشته باشد، که بسیار خطرناک است. دلایلی وجود دارد که در این سه ماه سبب ایجاد این حالت می‌شود که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.

مطالب مرتبط با لکه بینی در بارداری

مطلب پیشنهادی
بارداری پوچ چه علائمی دارد + آشنایی با راه های درمان

1.لکه بینی در زمان لانه گزینی

طبق نظر برخی کارشناسان و متخصصان زنان و زایمان، هیچ نوع لکه بینی در بارداری را نمی توان طبیعی دانست. در اوایل بارداری، لکه بینی ممکن است بر اثر لانه گزینی جنین باشد.

لکه بینی در 3 ماه اول بارداری

این عمل نشان دهنده تشکیل شدن سلول تخم و جایگزینی در قسمت دیواره رحم است. به دلیل تخریب بعضی از رگ‌های خونی، خونریزی بسیار کمی ممکن است بروز داده شود.

اغلب این خونریزی در مدت زمان کوتاهی ایجاد می‌شود. در این دوران بهتر است هر اتفاقی را با پزشک خود در جریان بگذارید زیرا خطر احتمال سقط جنین در دوره لانه گزینی وجود دارد. تا جای ممکن از اقدامات خودسرانه باید پرهیز کرد و به پزشک مراجعه کرد.

تفاوت لکه بینی در زمان لانه گزینی و خونریزی قاعدگی

خونریزی که در زمان لانه گزینی اتفاق میفتد بسیار متفاوت با زمانی است که در زمان قاعدگی بروز داده می‌شود. در خونریزی دوران قاعدگی، مقدار خونریزی بسیار بیشتر از خونریزی در زمان لانه‌گزینی است. بروز لکه یا خونریزی در زمان لانه گزینی بسیار سبک‌تر از قاعدگی است و طی یک الی دو روز ادامه میابد.

مطلب پیشنهادی
رازیانه در بارداری چه فواید و خطراتی به همراه دارد؟

2.خونریزی پیشروی

برای برخی از خانم‌های باردار حالتی اتفاق می‌افتد که خونریزی پیشروی گفته می‌شود. این خونریزی دقیقا زمانی اتفاق می‌افتد که خانم منتظر شروع سیکل قاعدگی خود است.

تاثیر لکه بینی در بارداری

این لکه بینی معمولا در هفته 4،8 و 12 بارداری اتفاق می‌افتد. معمولا با نشانه‌هایی همچون علائم قاعدگی از جمله کمردرد، احساس سنگینی در ناحیه لگن و گرفتگی‌ها همراه خواهد بود.

این نکته قابل توجه را باید دانست که قاعدگی اتفاق نخواهد افتاد. در دوران بارداری، چرخه قاعدگی متوقف می‎‌شود زیرا در این دوران هورمون‌ها از ایجاد عادت ماهانه جلوگیری می‌کنند.

بعضی اوقات میزان هورمون‌ها به اندازه کافی وجود ندارد تا بتواند عادت ماهانه را متوقف کنند. در نتیجه خونریزی پیشروی اتفاق می‌افتد. این حالت ممکن است تا مدت حدودا سه ماهگی بارداری ادامه یابد.

ممکن است برخی خانم‌ها این حالات را در سراسر بارداری خود داشته باشند که بهتر است با نظارت پزشک این موارد را تحت کنترل خود داشته باشند.

3.احتمال حاملگی خارج از رحم

در صورتی که تخمک از تخمدان رها شود و خارج از رحم با اسپرم لقاح داده خواهد شد. در این صورت خارج از رحم در لوله رحمی، کاشت می‌شود. وقتی تخمک کاشت شده بزرگ شود، لوله رحمی پاره خواهد شد. در این صورت خونریزی داخلی ایجاد شده که بسیار خطرناک برای سلامتی بانوان است.

مطلب پیشنهادی
بارداری در سنین بالا - (آشنایی با خطرات + بارداری سالم در سن بالا)

نشانه‌های لکه بینی در زمان حاملگی خارج از رحم

اگر حاملگی خارج از رحم اتفاق افتاده باشد، حالتی اورژانسی در پزشکی دانسته می‌شود که به سرعت باید تخمک‌های بارور شده، که به خارج رحم متصل شده اند، را جدا و خارج کرد.

در صورت لکه بینی خفیف تا شدید که با نشانه‌هایی از جمله درد شدید در قسمت لگن، فشار و درد در ناحیه مقعد، احساس ضعف و سرگیجه همراه بود سریعا باید به پزشک مراجعه کرد.

4.سقط جنین

این مورد بیشتر اوقات، در سه ماهه اول اتفاق می‌افتد. اگر مطمئن به بارداری هستید، بهتر است در صورت مشاهده هر نوع خونریزی و لکه بینی به رنگ قهوه‌ای یا قرمز که با درد و گرفتگی عضلانی همراه نبود، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

لکه بینی در بارداری و احتمال سقط جنین

نشانه‌های سقط جنین که با لکه بینی همراه است

اگر جنین سقط شده باشد، مواردی همچون درد در ناحیه کمر، مخاط سفید یا صورتی، خارج شدن بافت‌های خون لخته شده از واژن، کاهش یافتن وزن و کاهش علائم بارداری اتفاق خواهد افتاد.

اگر سقط شدن جنین اتفاق افتاده باشد، نمی‌توان کاری برای نجات دادن انجام داد اما بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا عوامل خطرناکی همچون بارداری خارج از رحم و سایر موارد رد شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که سقط جنین به این معنی نیست که در آینده نمی‌توانید باردار شوید.

مطلب پیشنهادی
کنجد در بارداری - 4 خاصیت اصلی (کالری + ارزش غذایی)

5.مقاربت‌های جنسی

طی سه ماهه اول بارداری، به علت بالا رفتن جریان فشار خون، گردن رحم متورم می‌شود. در این صورت داشتن مقاربت‌های شدید و کنترل نشده باعث ایجاد لکه بینی در بارداری خواهد شد.

از عادی‌ترین حالات لکه بینی در بارداری می‌توان به این مورد اشاره کرد که به دلیل خونریزی واژنی اتفاق می‌افتد. اگر چه این مساله زیاد جدی نیست اما بهتر است، در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. با برقراری رابطه جنسی به جنین آسیب نمی‌رسد، اما به خونریزی واژنی منجر خواهد شد.

6.عفونت‌های مربوط به رحم

عفونت دهانه رحم و گردن رحم یکی دیگر از دلایل خونریزی در بارداری به‌ شمار می‌رود. به دلیل وجود عفونت‌های مقاربتی یا عفونت‌های غیر جنسی در برخی خانم‌ها که به انواعی از جمله تبخال تناسلی و یا گونوره، تریکوموناس، کلامیدیا و یا واژینوز باکتریایی می‌توان اشاره کرد، خونریزی گردن رحم ایجاد خواهد شد.

با درمان این نوع عفونت‌ها، خونریزی‌ها نیز برطرف خواهد شد. خونریزی گردن رحم ممکن است ناشی از زایمان‌های سابق و یا مصرف قرص‌های ضد بارداری ایجاد شده باشد. بهتر است با تشخیص به موقع توسط پزشک و درمان اصولی از بروز این قبیل مشکلات پیشگیری کرد.

مطلب پیشنهادی
9 فایده مهم خوردن گوجه در بارداری + عوارض احتمالی

لکه بینی در سه ماه میانی بارداری

اگر تا سه ماهه دوم لکه بینی نداشتید بهتر است بدانید، نگرانی‌های بزرگ رفع شده‌اند. اما با بروز خونریزی‌های خفیف تا شدید در سه ماهه دوم ممکن است نگرانی برگردد. این خونریزی‌ها ممکن است بعد از برقراری رابطه جنسی اتفاق افتد. تست گردن رحم ممکن است با خونریزی باشد که اتفاقی معمولی است و نیاز به نگرانی نیست.

لکه بینی در سه ماهه میانی بارداری

با بالا رفتن تعداد عروق خونی در ماه‌های چهارم، پنجم و ششم در اطراف دهانه رحم، احتمال اینکه از جانب اطراف دهانه رحم به لکه بینی دچار شوید، وجود دارد. پولیپ گردن رحم به عنوان یکی دیگر از دلایل برای خونریزی در این دوران است که معمولا بی خطر محسوب می‌شود. اگر این خونریزی‌ها مانند دوران قاعدگی باشند، هرچه سریعتر باید به پزشک مراجعه کرد.

در مواردی بروز لکه و خونریزی بیش از حد، در سه ماهه دوم، ممکن است بر اثر شرایطی اورژانسی مانند جفت سر راهی باشد که ممکن است باعث زایمان زودرس و حتی سقط جنین شود. پس در هر صورت بروز هر نوع لکه و خونریزی واژنی را باید به پزشک اطلاع داد تا از ایجاد خطرات احتمالی تا جای ممکن کاسته شود.

لکه بینی در سه ماه آخر بارداری

اگر در ماه‌های آخر بارداری لکه و خونریزی دیده شود، ممکن است بر اثر بروز مشکلات دهانه رحم و یا ایجاد رابطه جنسی اتفاق افتاده باشد. این مورد امری شایع در بین خانم‌های باردار در ماه‌های آخر است که جای نگرانی نیست. این لکه بینی ممکن است به دلیل به دنیا آمدن نوزاد باشد.

مطلب پیشنهادی
دیابت بارداری : 11 مورد مهم که باید در مورد آن دانست

در صورت بروز خونریزی شدید واژینال و در صورت احساس تکان نخوردن جنین و گرفتگی پشت باید حتما به اورژانس مراجعه شود. عواملی مانند زایمان زودرس، قطع ناگهانی جفت، پارگی در واژن یا سرویکس و همینطور جفت سرراهی به مراقبت‌های سریع و اورژانسی نیاز دارد تا سلامت مادر و نوزاد حفظ شود. اغلب بسته به مقدار لکه بینی بهتر است ارزیابی و درمان شود.

پس از بروز لکه بینی در بارداری چه باید کرد؟

بروز خونریزی و هر نوع لکه بینی درون رحم، به علت وجود مشکلی است که حتما باید به پزشک مراجعه کرد. بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و با پزشک تماس بگیرید و تمام علائم خود به همراه خونریزی را برای او شرح دهید. اگر نیاز به مراجعه حضوری باشد، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

پزشک داخل واژن را به آرامی بررسی خواهد کرد، که حتی ممکن است توصیه شود که اسکن سونوگرافی انجام شود. این اسکن لازم است تا سلامت شما و جنین را تایید و حاملگی خارج از رحم را رد کند.

مطلب پیشنهادی
خاکشیر در بارداری چه فواید و مضراتی به همراه دارد؟

آزمایش خون و آزمایش ادرار نیز ممکن است توسط برخی از پزشکان برای تشخیص و درمان تجویز شود. توسط این دو آزمایش سطح هورمون دوران بارداری بررسی خواهد شد که برای پی بردن به مشکل ایجاد شده بسیار مهم است.

مراجعه به پزشک برای لکه بینی در بارداری

بهتر است از پدهای بهداشتی برای مشخص کردن میزان خونریزی استفاده کنید. برای پزشک تعیین کنید که رنگ خونریزی قرمز، صورتی یا قهوه‌ای است و حتی روان بودن و لخته بودن آنرا نیز باید بیان کنید.

هر بافت یا مخاطی که از بدن در این دوران خارج شد را به پزشک اطلاع دهید. بهتر است در طول مشاهده خونریزی و بدون مشورت با پزشک از نزدیکی با همسر و هر اقدام خودسرانه دیگر خودداری کنید.

پیشگیری از بروز لکه و خونریزی در دوران بارداری

 • تغذیه مناسب و متعادل از تنوعی از غذاهای سالم
 • به تعلیق انداختن رابطه جنسی
 • استراحت کافی
 • دوری از هیجان و استرس در کنار حفظ آرامش
 • پرهیز از انجام کارهای سنگین، فعالیت بدنی بیش از حد و ورزش سنگین به ویژه در ماه‌های ابتدایی
 • پرهیز از مصرف مواد مخدر، الکل و سیگار

لکه بینی در بارداری تا چه حد خطرناک است؟

اگر همیشه در دوران بارداری لکه بینی اتفاق بیفتد، نمی توان آنرا خطرناک دانست. اغلب خانم‌ها در ماه‌های اولیه بارداری خونریزی لانه گزینی را تجربه خواهند کرد. حتی خونریزی خفیف بعد از برقراری رابطه جنسی امری طبیعی به شمار می‌رود.

مطلب پیشنهادی
عصبانیت در بارداری - (شناخت عوامل خشم + راهکار)

اگر این لکه‌ها و خونریزی به طور مداوم ادامه یافت و خود به خود متوقف نشد، حتما باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک را در مورد تمام علائم از جمله کمردرد، گرفتگی عضلات و حتی تب در جریان قرار دهید.

اغلب خانم‌هایی که دچار لکه بینی می‌شوند زایمان‌های موفقی را در آینده خواهند داشت. اما بهتر است پزشک را در مورد تمام نشانه‌ها در جریان گذاشت تا بهتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

مطالب مرتبط با لکه بینی در بارداری

سخن پایانی

خانم‌های باردار ضروری است، بیشتر به علائم و نشانه‌های خود در این دوران توجه کنند. در صورت مواجه شدن با هر نوع درد در ناحیه زیر شکم، سرگیجه، بی حالی، غش و تب بالای 38 درجه که با خونریزی واژنی همراه بود، حتما به پزشک اورژانس مراجعه شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید