تغذیهغذاهای سالم

گیاه پنج انگشت | 18 خاصیت درمانی و سلامتی گیاه راهب

گیاه پنج انگشت یکی از گیاهان مدیترانه ای است که برای پایداری سلامت خانم ها بسیار عالی است. این گیاه موجب می شود هورمون ها متعادل بمانند و علائم سندرم پیش از قاعدگی بسیار کاهش پیدا کنند. همچنین یک نوشیدنی عالی برای کاهش علائم دوران پسا قاعدگی است.

برخی از تحقیقات نشان داده است آقایانی که از گیاه راهب استفاده می کنند خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن ها کمتر می شود و از طرفی می تواند موجب رویش مو در آن ها شود. در ادامه با خواص بی نظیر این گیاه کاملا آشنا خواهید شد.

گیاه پنج انگشت چیست؟

گیاه پنج انگشت چیست

گیاه پنج انگشت به فلفل راهب نیز معروف است. این گیاه پرخاصیت بومی مدیترانه بوده و در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد خواهد کرد.

همچنین این گیاه دارای شاخ و برگ های معطر است که این شاخه ها بسیار ظریف و دارای بافتی مشابه سنبل یا گل های خوشه ای اسطوخودوس نیز می باشند و به طور گسترده در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری کشت می شوند.

آشنایی با خواص گیاه پنج انگشت برای خانم ها

خواص گیاه پنج انگشت برای خانم ها

1. کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی

حدود 30 درصد از خانم ها حدود 12 تا 10 روز قبل از پریود خود دچار اختلالات خلق می شوند و از لحاظ روحی دچار افسردگی یا خشم می شوند. به این اختلال سندرم پیش از قاعدگی می گویند.

برای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی می توانید از گیاه پنج انگشت کمک بگیرید؛ چرا که این گیاه قادر است تعادل هورمون هایی که بهم ریخته است تا میزان چشمگیری به حالت طبیعی بازگرداند.

مطلب پیشنهادی
به لیمو چه خواصی دارد؟ 7 خاصیت برجسته + ممنوعیت‌های مصرفی

با نوشیدن دمنوش این گیاه یا عصاره های آن سطح هورمون پرولاکتین کاهش پیدا می کند. این امر موجب می شود هورمون های دیگر از جمله استروژن و پروژسترون نیز به سطح طبیعی خود باز گردند.

سندرم پیش از قاعدگی از جمله مشکلاتی است که موجب می شود قبل از پریود خانم ها دوره ی سختی را پشت سر بگدارند. اما جالب است بدانید اغلب با این اتفاق آشناییت زیادی ندارند. از همین رو مطلب زیر کمک ویژه ای به شما خواهد کرد.

 آیا PMS را می توان درمان کرد + علائم

2. کمک به درمان افسردگی دوران قاعدگی

اختلال خلق و حس افسردگی در دوران پریود یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها در این دوره با آن دست و پنجه نرم می کنند. برای درمان این احساسات آزاردهنده پیشنهاد می شود خانم ها از دمنوش یا عصاره ی گیاه پنج انگشت استفاده کنند.

این گیاه پرخاصیت تاثیر مستقیمی بر روی هورمون های خانم ها در این دوره دارد. به گونه ای که سطح هورمون شادی را که بسیار پایین آمده بالاتر می آورد و به موجب آن سطح هورمون های غم را کاهش پیدا خواهد کرد.

3. تاثیر گیاه پنج انگشت در دوران پسا قاعدگی (یائسگی)

گیاه پنج انگشت یکی از گیاهان بسیار موثر برای دوران پسا قاعدگی است. چرا که این گیاه پرخاصیت اثرات متعادل کنندگی هورمونی در خانم ها دارد. در نتیجه می تواند تاثیر چشمگیری در کاهش علائم دوران پسا قاعدگی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
خواص بومادران برای جنبه‌های مختلف درمانی در 13 مورد

مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده شده است خانم هایی که در دوره ی پسا قاعدگی از دمنوش گیاه فلفل راهب استفاده می کردند نسبت به خانم هایی که درمان های دارویی را دنبال می کنند شاهد کاهش کمتری بودند. همچنین خواب راحت تری را تجربه می کرند.

همچنین خانم ها در این دوره علاوه بر اختلال خلق دچار گرگرفتگی و تعریق زیادی می شوند. اما با مصرف دمنوش این گیاه یا خوردن خوراکی های حاوی آن این علائم نیز در خانم ها بسیار کاهش پیدا می کند.

4. کمک به باروری خانم ها

تحقیقات و بررسی ها بر روی گیاه پنج انگشت نشان داده است خانم هایی که مشکل بارداری دارند مصرف این گیاه امکان کمک به بارور شدن تخمک در آن ها بالا می برد.

گیاه راهب به دلیل تاثیری که بر سطح  پرولاکتین دارد احتمال بارداری را در خانم ها بسیار بالا می برد. این امر ممکن است به ویژه در خانم هایی که نقص فاز لوتئال یا چرخه نیمه دوم قاعدگی کوتاه شده دارند بسیار صادق باشد.

نکته: این اختلال با سطح غیر طبیعی پرولاکتین در ارتباط است و بارداری را برای خانم ها بسیار دشوار می کند.

در یک مطالعه نشان داده شد خانم هایی که دچار چرخه نیمه دوم قاعدگی کوتاه شده هستند تحت درمان با گیاه راهب قرار گرفته اند یا مکمل های دارویی آن را مصرف کرده اند نسبت به خانم های که تنها درمان دارویی را دنبال می کردند سطح غیر طبیعی پرولاکتین آن ها کاملا کاهش پیدا کرد. این امر موجب درمان باردار نشدن آن ها شد.

مطلب پیشنهادی
7 مورد از خواص بهار نارنج برای اعصاب و روان + خواص جسمانی

5. کمک به پریود منظم

پریود نامنظم می تواند نشان دهنده ی مشکلات کیست تخمدان باشد. زمانی اطمینان حاصل کردید این مشکل از کیست نیست می توانید برای نظم دادن به پریود ماهانه خود گیاه پنج انگشت مصرف کنید.

مطالعات و بررسی بر روی این گیاه نشان داد خانم هایی که در سه ماه به طور مرتب این گیاه را به صورت دمنوش یا کپسول میل می کردند شاهد بهبود تعادل هورمونی شدند. در نتیجه ی این امر پریود ماهانه آن ها منظم شد.

این را در نظر داشته باشید پریود های نامنظم همچنین می تواند خانم ها را در برنامه ریزی در بارداری دچار مشکل کند. در نتیجه این امر در بارداری نیز نقش مهمی ایفا می کند. 

13 خاصیت گیاه راهب برای سلامتی

فواید گیاه راهب

1. کمک به درمان میگرن با گیاه پنج انگشت

میگرن یکی از سردردهای شدیدی است که با سر معمولی بسیار متفاوت است و فرد بیمار را به صدا و نور و حتی بو حساس خواهد کرد. همچنین این درد های شدید می تواند هر لحظه به سراغ فرد دچار میگرن بیاید.

برای کمک به کاهش درد و تعداد دفعات حملات میگرن می تواند از گیاه پنج انگشت روزانه استفاده کنید. در یک بررسی و تحقیق به مدت سه ماه نشان داده شد افرادی که مستعد میگرن هستند اگر روزانه از این گیاه فوق العاده مصرف کنند در این مدت  تعداد سردردهایی را که تجربه می کنند بسیار کاهش پیدا می کند.

مطلب پیشنهادی
خواص مرزنجوش ؛ آشنایی با 10 خاصیت بالقوه برای سلامتی

2. مقابله با باکتری و قارچ

یکی دیگر از خاصیت های گیاه پنج انگشت آن است که در ترکیبات خود دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ دارد. مطالعات نشان داده است روغن این گیاه اثر قوی تری دارد.

روغن گیاه راهب می تواند در درمان قارچ  و باکتری های بسیار مضری مانند باکتری های استافیلوکوک و سالمونلا بسیار موثر واقع شود.

3. کاهش التهابات با گیاه راهب

یکی از فواید و خواص بی نظیر گیاه پنج انگشت آن است که این گیاه خاصیت ضد التهابی دارد. در نتیجه مصرف این گیاه فوق العاده می تواند به درد هایی که ناشی از التهابات درونی باشد کمک چشمگیری کند.

التهابات دورنی را اگر جدی نگیرید می تواند آسیب های بسیار زیادی به بافت های دیگر بدن وارد کنند. همچنین به این نکته توجه داشته باشید برای درمان بیماری های التهابی خودسرانه عمل نکنید و ابتدا از پزشک به دنبال راه درمان باشید.

4. کمک به درمان استخوان شکسته

ترمیم سریع و جوش خوردن استخوان شکسته با گیاه پنج انگشت

همیشه گفته می شود برای ترمیم سریع و جوش خوردن استخوان شکسته بهتر است تا جای ممکن جذب کلسیم در بدن را بالا ببرید. اما جالب است بدانید بررسی و تحقیقات نشان داده است گیاه پنج انگشت نقش بسزایی در ترمیم شکستگی استخوان ایفا می کند.

در یک مطالعه نشان داده شد افرادی که دارای شکستگی استخوان هستند و ترکیبی از منیزیم و گیاه راهب را مصرف می کنند نسبت به آن هایی که از داروهای شیمیایی استفاده می کردند ترمیم استخوان آن ها با سرعت بالاتری اتفاق افتاده است.

مطلب پیشنهادی
خواص اسپند با مصرف خوراکی و موضعی + 6 مورد احتیاطی

5. پیشگیری از بیماری صرع

تحقیقات و بررسی ها بر روی گیاه پنج انگشت نشان داده است می تواند از بیماری صرع پیشگیری کند. همچنین افرادی که به این بیماری مبتلا هستند می توانند پس از مشورت با دکتر خود از این گیاه استفاده کنند. چرا که به دلیل ترکیبات فوق العاده ای که در این گیاه وجود دارد احتمال حملات بیماری صرع کاهش پیدا خواهد کرد.

6. افزایش شیر مادران

برخی از افراد معتقد هستند خانم های شیرده که شیر کافی برای سیر کردن کودک خود ندارند می توانند از گیاه پنج انگشت استفاده کنند. چرا که در بیشتر خانم ها مصرف گیاه راهب موجب افزایش شیر آن ها شده است.

اما نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کنیم آن است که هنوز تحقیقات کافی بر روی نوزاد انجام نشده است تا بدانند آیا این گیاه تاثیر منفی یا مثبت روی او می گذارد یا خیر. در نتیجه برای گیاه راهب در دوران شیردهی بسیار با احتیاط باشید و از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

7. کاهش درد با گیاه راهب

مطالعات نشان داده است مصرف گیاه پنج انگشت می تواند در بیشتر مواقع اثر ضد درد باشد. این گیاه دارای ترکیباتی است که روی گیرنده های درد قرار می گیرد و آن ها را بی حس می کند. در نتیجه درد میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.

مطلب پیشنهادی
7 تا از خواص آویشن برای بهبود بیماری ها و سلامت بدن

8. درمان آندومتریوز با گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت می تواند عدم تعادل هورمونی را به اندازه قابل توجهی متعادل کند. این امر از نظر تئوری می تواند علائم اندومتریوز را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

خانم هایی که درگیر بیماری اندومتریوز هستند این را به یاد داشته باشند چون داروهای هورمونی مصرف می کنند این گیاه را سرخود مصرف نکنند و برای مصرف آن با پزشک خود حتما مشورت کنند.

9. پیشگیری و کمک به درمان طاسی

یکی از دغدغه های آقایان با افزایش سن ریزش مو و طاسی است. این مشکل می تواند به دلیل وراثت یا تنش های عصبی باشد. برخی از تحقیقات نشان داده است گیاه پنج انگشت به دلیل اثرات متعادل کننده هورمون می تواند موجب افزایش رشد مو در آقایان شود. 

البته باید به این نکته اشاره کنیم در این باره هیچ ادعایی به صورت صددرصد ثبت نشده است.

10. درمان آکنه و جوش با گیاه راهب

آکنه و جوش از ضایعات پوستی هستند که درمان های زیادی برای آن وجود دارد. آکنه هایی که منشا هورمونی دارند باید به تعادل برسند  تا از ایجاد مجدد جوش جلوگیری شود.

گیاه پنج انگشت نقش بسزایی در متعادل کردن هورمون های خانم ها ایفا می کند. در نتیجه می تواند درمان بسیار موثری برای آکنه های هورمونی باشد.

11. درمان و پیشگیری هایپرپلازی

هایپرپلازی یکی از بیماری های آقایان است که در آن پروستات به طور غیر طبیعی شروع به بزرگ شدن می کند. این بزرگ شدن غیر عادی می تواند به همراه خود مشکلات دیگری چون مشکل در دفع ادرار را داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
گل خرزهره چه خواصی دارد؟ (4 هشدار که باید جدی گرفت)

بررسی و تحقیقات بر روی گیاه پنج انگشت نشان داده است این گیاه فوق العاده دارای ترکیباتی است که از این بیماری پیشگیری کند و درمان آن را سرعت می بخشد.

در این تحقیقات به این نتیجه رسیده اند افرادی که سرطان پروستات دارند بهتر است روزانه از این گیاه پر خاصیت مصرف کنند. چرا که به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی که در خود دارد می تواند جلوی پیشرفت سرطان را بگیرد و از سلول های سالم محافظت کند.

12. بهبود دستگاه گوارش با گیاه راهب

بررسی و تحقیقات نشان داده است مصرف گیاه پنج انگشت می تواند موجب بهبود دستگاه گوارش به چند روش شود. گیاه راهب مانند بسیاری از گیاهان دیگر دارای فیبر فراوان است و در معده مدت زمان بالایی می ماند و همچنین موجب ترشح اسید بیشتر برای هضم غذا می شود. در نتیجه هضم و جذب به بهترین نحو انجام می شود.

از طرفی گیاه راهب خاصیت ضد باکتریایی دارد. در نتیجه زمانی که آن را میل می کنید و به روده بزرگ می رسد در آن جا باکتری های مضر روده را از بین می برد. این امر موجب می شود باکتری های مفید روده بیشتر شده و عملکرد روده برای خروج بهتر شود. این عملکرد از یبوست جلوگیری می کند.

13. افزایش میل جنسی خانم ها

امروزه تبلیغات زیادی را از داروهای شیمیایی برای درمان بی میلی جنسی خانم ها و آقایان می بینیم. اما بهترین راه و کم خطرترین راه برای افزایش میل جنسی مصرف خوراکی های طبیعی است.

مطلب پیشنهادی
6 خاصیت برجسته و علمی گانودرما + عوارض جانبی آن

خانم هایی دچار بی میلی یا کاهش میل جنسی شده اند می توانند با نوشیدن دمنوش گیاه پنج انگشت مجدد احساس قبل خود را باز گردانند یا میل جنسی خود را افزایش دهند.

گیاه راهب در ترکیبات خود دارای فیتواستروژن است. این ترکیب نقش مستقیمی در بالا بردن میل جنسی خانم ها ایفا می کند. تنها کافیست در روز 2 استکان از این دمنوش را میل کنند.

عوارض گیاه پنج انگشت و موارد منع مصرف

گیاه پنج انگشت دارای خواص بسیار زیادی برای سلامت بدن و روحی است و اغلب عوارض جدی را به همراه ندارد. اما اگر این گیاه زیاد و نامتعادل استفاده شود می تواند مشکلات زیر را به همراه داشته باشد.

 • تهوع
 • نفخ
 • مکشلات گوارشی
 • مشکلات معده
 • احساس سرگیجه

در آخر:

گیاه پنج انگشت از جمله گیاهان پرخاصیت است که به خصوص خانم ها می توانند با مصرف آن سیستم دفاعی خود را بالا ببرند و همچنین آقایان ریسک طاسی و سرطان پروستات را در خود کاهش دهند.

اما این نکته را به خاطر داشته باشید اگر داروهای هورمونی یا عصبی میل می کنید قبل از استفاده از گیاه راهب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

از طرفی دیگر باید به این نکته اشاره کنیم این گیاه ممکن است باعث حس تهوع و مشکلات گوارشی برای برخی از افراد شود. اما در کل آن را گیاه بدون عوارضی می شناسند.

منابع:
healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر من از قرص پرونولاکتون استفاده میکنم میتونم از گیاه پنج انگشت هم استفاده کنم ؟

  1. سلام همراه عزیز کوئیک فیت
   این محتوا صرفا جهت آشنایی با گیاه پنج انگشت گردآوری شده. از همین رو پیشنهاد می کنم حتما از پزشکتون مشورت بگیرید تا تداخل دارویی ایجاد نشه.

  1. سلام دوست عزیز کوئیک فیت.
   ستاره جان این مطلب صرفا جهت آشنایی با گیاه پنج انگشت گردآوری شده. در نتیجه پیشنهاد می کنم قبل از اضافه کردن این گیاه به رژیم غذاییتون حتما از یک پزشک مشورت بگیرید.

 2. خیلی عالی بود . دوستانی که قرص آگنوگل مصرف میکنند لازمه که این مطلب رو بخونند.ممنون خانم رهنما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *