قرص CLA

قرص CLA و قرص های زیاد دیگری در داروخانه ها وجود دارد که، تمامی تبلیغات آن ها خلاصه به بهبود سلامتی افراد می شود. اما باید در نظر داشت تمام دارو ها و مکمل ها باید با تجویز پزشک مصرف شود. در این مقاله برای آشنایی با این قرص موارد زیر را به طور جامع مورد بررسی قرار داده ایم.

 • قرص CLA چه قرصی است؟
 • مواد تشکیل دهنده آن چیست؟
 • تاثیر آن بر لاغری چگونه است؟

قرص CLA چیست؟

لینولئیک اسید یک نوع امگا 6 است که به وفور در چربی های گیاهی دیده می شود و در دیگر محصولات نیز به مقدار کمتر دیده می شود. به طور کلی 28 نوع مختلف CLA وجود دارد.

در اسیدهای چرب پیوندهای دوگانه بین کربن و هیدروژن وجود دارد، نحوه ایجاد این پیوند دوگانه در انواع اسیدهای چرب باعث وجود تنوع در آن ها شده است.

قرص CLA چیست؟

به صورت دقیق تر CLA یک اسید چرب از نوع امگا 6 غیر اشباع است. به زبان ساده این ماده یک اسید ترانس است و در بسیاری از مواد غذایی حضور دارد و قرص CLA هم به عنوان مکمل غذایی در آزمایشگاه‌ ها تولید می شود.

قرص CLA یا کونجوگیتد لینولئیک اسید (conjugated linoleic acid) به صورت مخفف CLA، یک نوع اسید چرب است که در گوشت و فرآورده های لبنی وجود دارد.

مطالب مرتبط با قرص CLA

مطلب پیشنهادی
10 راه بسیار موثر رهایی از استپ وزن + علت ایجاد آن

همانطور که در بالا گفته شد، CLA در گوشت قرمز مانند گوشت گاو، گوسفند، بز و محصولات لبنی آن ها وجود دارد. مقدار این اسید چرب به نوع و مقدار تغذیه گاو و گوسفند بستگی دارد.
اگر احشام با علف تغذیه شوند این مقدار در گوشت و فرآورده های لبنی آن ها بیشتر است تا وقتی که آنها را با دانه ها تغذیه می کنند.

بحث قرص CLA با اسید چرب لینولئیک موجود در گوشت و فرآورده های لبنی تفاوت دارد.
به یاد داشته باشید اسید چرب موجود در قرص CLA از گوشت قرمز یا فرآورده های لبنی آن ها گرفته نشده است و در واقع اسید چرب های ترانس استخراج شده از روغن های گیاهی است که در آزمایشگاه به صورت شیمیایی ساخته می شود.

آیا قرص CLA در چربی سوزی و کاهش وزن موثر است؟

فعالیت موثر CLA در بدن در ابتدا در یک آزمایش بر روی موش ها برای درمان سرطان کشف شد که در تحقیقات بعدی مشخص شد که می تواند بر کاهش مقدار چربی موجود در بدن و کاهش وزن موثر باشد.

CLA یکی از موادی است که بیشترین تحقیق بر روی آن و تاثیر آن بر روی لاغری در جهان انجام شده است. محققان به این نتیجه رسیده اند که این اسید چرب می تواند با راه های مختلف به کاهش وزن کمک کند.

در یک تحقیق بر روی موش ها نشان داده شد که مصرف قرص CLA می تواند باعث کاهش جذب چربی توسط بدن، افزایش چربی سوزی، تحریک شکستن چربی ها و کاهش تولید چربی، شود.

در برخی از آزمایشات نشان داده شده است که قرص CLA می تواند تاثیر زیادی بر روی چربی سوزی، افزایش حجم عضله و کاهش حجم چربی و در نهایت کاهش وزن، داشته باشد.

همینطور در بسیاری از تحقیقات نشان داده شده است این اسید چرب هیچ تاثیری بر لاغری و کاهش وزن ندارد. در این تحقیقات روند کاهش وزن را در شش ماه ابتدایی مصرف این اسید چرب افزایشی و دو سال پس از آن را عنوان کرده اند. در این تحقیقات نشان داده شده است که در شش ماهه اول مصرف قرص  CLA در هر هفته یک کیلوگرم لاغری دیده شده است.

منابع غذایی CLA کدامند؟

تحقیقات نشان داده است کسانی که CLA مورد نیاز بدنشان را از طریق مصرف غذاهایی که حاوی این ماده هستند به دست می آورند احتمال ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و سرطان در آنها پایین تر از کسانی است که آن را توسط قرص CLA به دست می آورند.

مواد تشکیل دهنده قرص CLA

گوشت و فرآورده های لبنی از مواد غذایی سالم و طبیعی هستند که می توان این اسید چرب را توسط آنها جذب کرد. در ادامه به معرفی مواد غذایی که در آنها CLA وجود دارد به همراه مقدار آنها می پردازیم. مقادیر به صورت میلی گرم در هر گرم چربی موجود در این مواد غذایی محاسبه شده است. البته این مقادیر به فصل و نوع محصول بستگی دارد.

 • کره 6 
 • گوشت بره 5.6
 • پنیر موزارلا 4.9
 • ماست چکیده 4.8
 • خامه ترش 4.6
 • پنیر کاتیج 4.5
 • گوشت تازه گاو 4.3
 • پنیر چدار 3.6
 • گوشت یخ زده گاو 2.9

عوارض مصرف قرص CLA چیست؟

تحقیقات نشان داده است که مصرف دوز معینی از CLA از راه مواد طبیعی می تواند تاثیرات زیادی بر سلامتی داشته باشد. همانطور که در بالا ذکر شد قرص CLA در آزمایشگاه ساخته می شود و از CLA موجود در مواد غذایی وجود دارد متفاوت است. همچنین دوز آن با دوزی که توسط مصرف قرص CLA به بدن می رسد متفاوت است و مقدار آن بیشتر است.

مولکول ها و مواد غذایی وقتی از یک ماده غذایی به دست می آید، می توانند برای بدن مفید باشند ولی وقتی از یک ماده ساخته شده در آزمایشگاه بدست آید می توانند برای بدن زیان بار باشند. این مسئله هم شامل حال قرص های CLA می شود.

مصرف قرص CLA می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود و در نهایت به سندروم متابولیک و دیابت منجر شود. همینطور در تحقیقات مختلف دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مصرف قرص CLA می تواند باعث ایجاد التهاب، حساسیت به انسولین و کاهش مقدار کلسترول خوب شود و در بسیاری از موارد که میزان دوز مصرفی کم بوده است، اسهال، حساسیت به انسولین و ایجاد استرس اکسیداتیو از عوارض جانبی این قرص بوده است.

مطالب مرتبط با قرص CLA

مطلب پیشنهادی
قرص ونوستات چیست؟ تاثیر بر لاغری، عوارض و نحوه مصرف

دوز مصرفی قرص CLA چقدر در روز است؟

بسیاری از تحقیقات دوز 3.2 تا 6.4 گرم در روز را توصیه کرده اند که مصرف میزان 3 گرم در روز برای دست یافتن به چربی سوزی و بالا بردن متابولیسم بدن برای کاهش وزن لازم دانسته اند.

البته مصرف بیشتر از  6 گرم در روز از آن هم ایمن است و عوارض جانبی شدیدی ندارد. سازمان غذا و داروی آمریکا هم قرص CLA را تایید کرده است ولی به یاد داشته باشید که هر چه میزان دوز مصرفی بیشتر شود عوارض جانبی هم بیشتر می شود.

نکات تکمیلی

در این متن به طور کلی در مورد موارد مصرف قرص CLA و عوارض آن گفتیم. از آنجایی که این قرص اغلب برای کاهش وزن تجویز می‌شود و بسیاری از افراد در صورت نتیجه گرفتن به اطرافیان خود آنرا توصیه می‌کنند، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد عوارض احتمالی ناشی از آن، از مصرف خودسرانه و بی مورد آن پرهیز شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید