تغذیهمکمل و داروها

قرص CLA چه تاثیری بر سلامتی بدن و لاغری دارد؟

قرص CLA و قرص های زیاد دیگری در داروخانه ها وجود دارد که، تمامی تبلیغات آن ها خلاصه به بهبود سلامتی افراد می شود. اما باید در نظر داشت تمام دارو ها و مکمل ها باید با تجویز پزشک مصرف شود. در این مقاله برای آشنایی با این قرص موارد زیر را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده ایم.

 • قرص CLA چیست؟
 • مواد تشکیل دهنده آن چیست؟
 • تاثیر آن بر لاغری چگونه است؟

قرص CLA چیست؟

لینولئیک اسید یک نوع امگا 6 است که به وفور در چربی های گیاهی دیده می شود و در دیگر محصولات نیز به مقدار کمتر دیده می شود. به طور کلی 28 نوع مختلف CLA وجود دارد.

در اسیدهای چرب پیوندهای دوگانه بین کربن و هیدروژن وجود دارد، نحوه ایجاد این پیوند دوگانه در انواع اسیدهای چرب باعث وجود تنوع در آن ها شده است.

قرص CLA چیست؟

به صورت دقیق تر CLA یک اسید چرب از نوع امگا 6 غیر اشباع است. به زبان ساده این ماده یک اسید ترانس است و در بسیاری از مواد غذایی حضور دارد و قرص CLA هم به عنوان مکمل غذایی در آزمایشگاه‌ ها تولید می شود.

مطلب پیشنهادی
ویتامین ب کمپلکس - 4 ضرورت مصرف آن + 7 فایده برای سلامت

قرص CLA یا کونجوگیتد لینولئیک اسید (Conjugated Linoleic Acid) به صورت مخفف CLA، یک نوع اسید چرب است که در گوشت و فرآورده های لبنی وجود دارد.

مطالب مرتبط با قرص CLA

همانطور که در ابتدا بیان شد، CLA در گوشت قرمز مانند گوشت گاو، گوسفند، بز و همینطور محصولات لبنی آن ها وجود دارد. مقدار این اسید چرب به نوع و مقدار تغذیه گاو و گوسفند بستگی دارد.

اگر احشام با علف تغذیه شوند این مقدار در گوشت و فرآورده های لبنی آن ها بیشتر است تا وقتی که آنها را با دانه ها تغذیه می کنند.

توجه کنید ترکیبات تشکیل دهنده قرص CLA با اسید چرب لینولئیک موجود در گوشت و فرآورده های لبنی تفاوت دارد.

به یاد داشته باشید اسید چرب موجود در قرص CLA از گوشت قرمز یا فرآورده های لبنی آن ها گرفته نشده است و در واقع اسید چرب های ترانس استخراج شده از روغن های گیاهی است که در آزمایشگاه به صورت شیمیایی ساخته می شوند.

مطلب پیشنهادی
خواص ویتامین C + تاثیرات معجزه آسای آن بر زیبایی

آیا قرص CLA در چربی سوزی و کاهش وزن موثر است؟

فعالیت موثر CLA روی بدن در ابتدا در یک آزمایش بر روی موش ها برای درمان سرطان کشف شد که در تحقیقات بعدی مشخص شد که می تواند بر کاهش مقدار چربی موجود در بدن و کاهش وزن موثر باشد.

CLA یکی از موادی است که بیشترین تحقیق بر روی آن و تاثیر آن بر روی لاغری در جهان انجام شده است. محققان به این نتیجه رسیده اند که این اسید چرب می تواند با راه های مختلف به کاهش وزن کمک کند.

در یک تحقیق آزمایشگاهی بر حیوانات، نشان داده شد که مصرف قرص CLA می تواند باعث کاهش جذب چربی توسط بدن، افزایش چربی سوزی، تحریک شکستن چربی ها و کاهش تولید چربی، شود.

در برخی از آزمایشات نشان داده شده است که قرص CLA می تواند تاثیر زیادی بر روی چربی سوزی، افزایش حجم عضله و کاهش حجم چربی و در نهایت کاهش وزن، داشته باشد.

مطلب پیشنهادی
لیست بدترین خوراکی ها برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند

همینطور در بسیاری از تحقیقات نشان داده شده است این اسید چرب هیچ تاثیری بر لاغری و کاهش وزن ندارد. در این تحقیقات روند کاهش وزن را در شش ماه ابتدایی مصرف این اسید چرب افزایش داده و دو سال پس از آن را عنوان کرده اند. در این تحقیقات نشان داده شده است که در شش ماهه اول مصرف قرص  CLA در هر هفته یک کیلوگرم لاغری دیده شده است.

قرص CLA چه عملکردی دارد؟

نحوه اثرگذاری این قرص کمی متفاوت از سایر داروهای لاغری محسوب می شود. این دارو بر چربی بدن (چربی دریافتی و حتی چربی انباشته در بدن) تاثیر خود را برای لاغری نشان می دهد.

از آن به عنوان یک مکمل چربی سوز برای ورزشکاران نیز استفاده می شود. جنبه مثبت این قرص این است که مجاز است و مقدار متعادل آن عوارضی را در پی نخواهد داشت. اما کاربردهای مهم دیگر و اثرگذاری این دارو به شکل موارد زیر بروز داده می شود:

 • افزایش مصرف انرژی را در پی خواهد داشت
 • با ایجاد احساس سیری بر کاهش مصرف مواد غذایی منجر می شود
 • موجب مهار ساخت چربی و شکستن چربی ها می شود
 • به اکسیداسیون چربی های زیر پوست یا سلولیت ها سرعت می بخشد
 • مکمل چربی سوز برای ورزشکاران که آسیبی را برای بافت های عضلانی به همراه ندارد
مطلب پیشنهادی
پودر گینر - مزایا + نحوه عملکرد آن در بدن + منع مصرف

منابع غذایی CLA کدامند؟

تحقیقات نشان داده است کسانی که CLA مورد نیاز بدنشان را از طریق مصرف غذاهایی که حاوی این ماده هستند به دست می آورند احتمال ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و سرطان در آنها پایین تر از کسانی است که آن را توسط قرص CLA به دست می آورند.

مواد تشکیل دهنده قرص CLA

گوشت و فرآورده های لبنی از مواد غذایی سالم و طبیعی هستند که می توان این اسید چرب را توسط آنها جذب کرد. در ادامه به معرفی مواد غذایی که در آنها CLA وجود دارد به همراه مقدار آنها می پردازیم. مقادیر به صورت میلی گرم در هر گرم چربی موجود در این مواد غذایی محاسبه شده است. البته این مقادیر به فصل و نوع محصول بستگی دارد.

 • کره 6 (میلی گرم در هر گرم چربی)
 • گوشت بره 5.6
 • پنیر موزارلا 4.9
 • ماست چکیده 4.8
 • خامه ترش 4.6
 • پنیر کاتیج 4.5
 • گوشت تازه گاو 4.3
 • پنیر چدار 3.6
 • گوشت یخ زده گاو 2.9
مطلب پیشنهادی
22 غذای رژیمی متفاوت برای کاهش وزن و حفظ سلامتی

دریافت CLA از منابع طبیعی چه فوایدی دارد؟

 • موثر در بهبود بیماری های قلبی و پیشگیری از ابتلا به آنها با کاهش کلسترول بد
 • از آنجایی که بدن انسان قادر به ساخت آن نیست منابع طبیعی حیوانی علاوه بر دریافت آن به دریافت مواد مغذی مفید دیگر و ویتامین ها نیز کمک خواهند کرد
 • با بالا بردن سوخت و ساز بدن، سبب تسریع در رسیدن به تناسب اندام خواهند شد

عوارض مصرف قرص CLA چیست؟

تحقیقات نشان داده است که مصرف دوز معینی از CLA از راه مواد طبیعی می تواند تاثیرات زیادی بر سلامتی داشته باشد. همانطور که در بالا ذکر شد قرص CLA در آزمایشگاه ساخته می شود و از CLA موجود در مواد غذایی وجود دارد متفاوت است. همچنین دوز آن با دوزی که توسط مصرف قرص CLA به بدن می رسد متفاوت است و مقدار آن بیشتر است.

مولکول ها و مواد غذایی وقتی از یک ماده غذایی به دست می آید، می توانند برای بدن مفید باشند ولی وقتی از یک ماده ساخته شده در آزمایشگاه بدست آید، می توانند برای بدن زیان بار باشند. این مسئله هم شامل حال قرص های CLA می شود.

مطلب پیشنهادی
هر شب این 8 کار را انجام دهید تا خیلی راحت لاغر شوید

مصرف قرص CLA می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود و در نهایت به سندروم متابولیک و دیابت منجر شود. همینطور در تحقیقات مختلف دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف قرص CLA می تواند باعث ایجاد التهاب، حساسیت به انسولین و کاهش مقدار کلسترول خوب شود.

در بسیاری از موارد که میزان دوز مصرفی این قرص کم بوده است، اسهال، حساسیت به انسولین و ایجاد استرس اکسیداتیو از عوارض جانبی این قرص بوده است.

دوز مصرفی قرص CLA چقدر در روز است؟

بسیاری از تحقیقات دوز 3.2 تا 6.4 گرم در روز را توصیه کرده اند که مصرف میزان 3 گرم در روز برای دست یافتن به چربی سوزی و بالا بردن متابولیسم بدن برای کاهش وزن لازم دانسته اند.

البته مصرف بیشتر از 6 گرم در روز از آن هم ایمن است و عوارض جانبی شدیدی ندارد. سازمان غذا و داروی آمریکا هم قرص CLA را تایید کرده است ولی به یاد داشته باشید که هر چه میزان دوز مصرفی بیشتر شود عوارض جانبی هم بیشتر می شود.

مطلب پیشنهادی
تستسترون در بدنسازی - آشنایی با نحوه عملکرد این هورمون

تجربه مصرف قرص لاغری CLA

یکی از نکاتی که برای برخی از افراد مهم است، به تجربیات و نتیجه ای مربوط می شود که افراد دیگر از داروی خاصی دریافت کرده باشند. اما باید در ابتدا توجه داشت، بدن هر فرد ممکن است به ترکیبات به کار برده شده در دارو نوع متفاوتی از واکنش را بروز دهد.

از این دارو برای برخی از موارد به منظور چربی سوزی ورزشکاران نیز به کار برده می شود. در اصل این قرص بر چربی سوزی و متابولیسم بدن تاثیر خود را نشان می دهد.

برخی از افرادی که از این قرص برای کاهش وزن استفاده کرده اند، ادعا داشته اند که داروها برایشان کاهش وزن ماهانه 2 کیلوگرم و حتی بیشتر را داشته است بدون اینکه رژیم غذایی و فعالیت بدنی را در کنار آن داشته باشند. اما نکته مهم اینجاست که در ادامه آن به از بین رفتن تاثیر لاغری با قطع مصرف قرص اشاره کرده اند.

اما افراد دیگری که این دارو را در کنار رژیم غذایی تجویز شده توسط متخصصین تغذیه و فعالیت بدنی، استفاده کرده اند، اذعان داشتند نتیجه مطلوبی را در انتهای دوره کاهش وزن کسب کرده اند.

مطلب پیشنهادی
پرانایاما چیست؟ 3 تمرین موثر یوگای تنفسی برای لاغری

با توجه به این موارد، لازم است داروهای لاغری مانند قرص CLA با توجه به شرایط بدن استفاده شوند تا نتیجه مطلوب و پایداری را بر جای گذارد. گاهی مصرف خودسرانه و غیر ضروری از انواع داروهای لاغری می توانند نتیجه مطلوبی را برای کاهش وزن به همراه نداشته باشند و حتی آسیب هایی را به بدن وارد کنند.

مطالب مرتبط با قرص CLA

نکات تکمیلی

در این متن به طور کلی در مورد موارد مصرف قرص CLA و عوارض آن گفتیم. از آنجایی که این قرص اغلب برای کاهش وزن تجویز می‌شود و بسیاری از افراد در صورت نتیجه گرفتن به اطرافیان خود آنرا توصیه می‌کنند، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد عوارض احتمالی ناشی از آن، از مصرف خودسرانه و بی مورد آن پرهیز شود.

حمیرا باجلان

حمیرا باجلان هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *