قرص ونوستات چیست و چه عوارض مصرفی برای بدن دارد؟

- تبلیغات -

قرص ونوستات یا زنیکال از جمله قرص های بیشمار لاغری در جهان به شمار می آیند. در زمانه ای که لاغری و تناسب اندام جز پارامتر های زیبایی و جذابیت به شمار می روند. بهره گیری از روش های لاغری سریع و بی دردسر مانند قرص های لاغری بازار بزرگی را برای خود دست و پا کرده اند. در این مقاله در رابطه با قرص لاغری ونوستات و چگونگی عملکرد آن صحبت هایی خواهد شد و نکاتی را درباره عوارض آن گوش زد خواهیم کرد. با ما همراه باشید

قرص ونوستات چه ترکیباتی دارد؟

ماده ای به نام اُرلیستات درون قرص های ونوستات و زنیکال وجود دارد. اُرلیستات مهار کننده آنزیم لیپاز در بدن است. با مصرف قرص ونوستات چربی ها در بدن جذب نمی شوند و همراه با مدفوع از بدن خارج می شوند. قرص ونوستات حاوی 60 میلی گرم اُرلیستات است و بدون نسخه پزشک می توان آن را از داروخانه ها تهیه کرد و قرص زنیکال دارای 120 میلی گرم اُرلیستات است و بدون نسخه پزشک به فروش نمی رسد.

عملکرد قرص ونوستات در بدن چگونه است؟

وقتی غذا می خوریم، مواد غذایی در معده با اسید معده ترکیب می شوند و برای ترکیب با آنزیم های روده کوچک آماده می شوند؛ آنزیم های زیادی در روده کوچک وجود دارد که غذا را برای جذب راحت تر آماده می کنند، یکی از این انزیم ها لیپاز است؛ آنزیم لیپاز چربی ها (تری گلیسیرید) را به اسید چرب و منو گلیسیرید تبدیل می کند تا توسط بدن جذب شوند چون تری گلیسیرید نمی تواند توسط بدن جذب شود.

اُرلیستات موجود در قرص های ونوستات مهار کننده آنزیم لیپاز هستند و مانع از تجزیه تری گلیسیرید ها به اسید چرب و منو گلیسیرید می شوند که توسط بدن جذب می شوند بنابراین تری گلیسیرید ها یا همان چربی ها از راه مدفوع از بدن دفع می شوند و با عدم جذب چربی ها توسط بدن کاهش وزن اتفاق می افتد.

 

 

آیا کاهش وزن با قرص ونوستات موثر است؟

در یک تحقیق بر روی 3305 نفر در طی چهار مشاهده شد که افرادی که از این قرص استفاده کرده بودند در مقابل کسانی که از شبه دارو استفاده کرده بودند، کاهش وزنی دو برابری داشتند. البته این کاهش وزن با قطع دارو در طی یک سال پس از آن قابل بازگشت است. این افراد در کنار ومصرف قرص ها، ورزش می کردند و از رژیم کم کربوهیدرات هم پیروی می کردند. اثرات این قرص ها مانند رژیم های کم کربوهیدرات است با این تفاوت که ماندگاری کاهش وزن در رژیم کم کربوهیدرات بیشتر از وقتی است که از قرص ونوستات استفاده شود.

متخصصان تغذیه معمولا این قرص را در کنار رژیم غذایی و ورزش برای مراجعین و کسانی که به دنبال لاغری هستند، تجویز می کنند. این قرص برای استفاده طولانی مدت و دوز پایین ساخته شده است لذا بدون تجویز پزشک به صورت خودسرانه از آن استفاده نکنید.

عوارض مصرف قرص ونوستات چیست؟

همانطور که در بالا تر ذکر شد قرص ونوستات مهار کننده آنزیم لیپاز است پس وقتی چربی ها شکسته نشوند و توسط بدن جذب نشوند، ویتامین های محلول در آنها هم مانند ویتامین A,D,K و E هم در بدن جذب نمی شوند و از طرفی هم وجود چربی زیاد در روده ها می تواند مشکلاتی را برای دستگاه گوارش به وجود می آورد که در ادامه به همه آنان می پردازیم.

 • کمبود ویتامین های محلول در چربی
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • اسهال
 • بی اختیاری مدفوع
 • دفع چربی و بد بو شدن مدفوع
 • دل پیچه
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • خشکی پوست
 • مشکلات مفصلی
 • کاهش قند خون
 • درد معده
 • درد مقعد
 • شل شدن مدفوع

موارد منع مصرف قرص ونوستات

این قرص برای کودکان و زنان باردار و شیرده تجویز نمی شود و خطر آفرین است. کسانی که از بیماری هایی مانند دیابت، افت قند خون، فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری های قلبی و عروقی، سنگ کلیه، کبد چرب، مشکلات روده و معده و پرکاری تیروئید رنج می برند، نباید از این قرص استفاده کنند. در برخی مطالعات نشان داده است که مصرف این قرص می توان خطر ابتلا به سرطان روده را بالا ببرد.

نحوه مصرف قرص ونوستات

بهترین کار برای لاغری شدن استفاده از رژیم های لاغری تحت نظر متخصص تغذیه و ورزش کردن است. اگر از این راه برای لاغری استفاده نمی کنید قطعا به قرص های لاغری مانند ونوستات فکر می کنید که به شما توصیه می کنم این کار را زیر نظر پزشک انجام دهید تا عوارض آن را به حداقل برسانید. اگر فکر می کنید مصرف غذاهای چرب را با خوردن یک قرص ونوستات می توانید ادامه دهید سخت در اشتباه هستید، این قرص ها در کنار رژیم های لاغری و ورزش موثر هستند و به تنهایی و بدون تغییر سبک زندگی کمکی به شما نمی کنند. به دلیل جذب نشدن برخی ویتامین ها توسط بدن در هنگام مصرف این قرص، توصیه می شود که از مکمل ویتامینی استفاده کنید تا به سوء تغذیه دچار نشوید.

اگر با ورزش و رژیم های لاغری وزن خود را کم کرده اید ولی چربی های دور شکم و پهلوی شما از بین نمی روند یک راه بی خطر تر نسبت به قرص لاغری را امتحان کنید مانند استفاده از دستگاه های لاغری که به روش غیر تهاجمی سلول های چربی را از بین می برند.

سخن پایانی

اگر به دنبال لاغری شدن هستید سعی کنید از دیگر راهایی که برای بدن ضرر ندارند و عوارضی را ایجاد نمی کنند بهره ببرید. ورزش کردن، رژیم لاغری و استفاده از دستگاه های لاغری از راه های مناسب و بدون عوارض لاغری هستند که می توانید آنها را به کار ببنیدید.