تغذیهغذاهای سالم

خواص مریم گلی | فواید مریم گلی برای جوانی و سلامت

خواص مریم گلی برای بهبود سلامت بسیار زیاد و شگفت انگیز است. آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه باعث خواهد شد سیستم ایمنی بسیار بالا برود و این مسئله شما را در برابر بسیاری از بیماری ها ایمن خواهد کرد.

مریم گلی به دلیل مواد معدنی و ویتامین های متنوعی که در خود دارد یک گیاه عالی و بی ضرر برای پوست و موی شما است که باعث خواهد شد موهایی درخشان و پوستی بدون آکنه داشته باشید.

مریم گلی چیست؟

مریم گلی چیست

مریم گلی یکی از گیاهان پر خاصیت است که از گذشته تا به امروز آن را به عنوان یک گیاه دارویی می شناسند. مریم گلی از خانواده گیاهان نعناع می باشد.

خواص مریم گلی به طرز باورنکردنی زیاد و قابل تاثیر می باشد. جالب است بدانید این خواص این گیاه به رزماری بسیار شباهت دارد، به گونه ای که آن ها را گیاهان خواهر می دانند.

نکته: مریم گلی دارای طبع گرم و خشک است.

خواص مریم گلی برای سلامت

خواص مریم گلی برای سلامت

1. بهبود سرماخوردگی

یکی از خواص مریم گلی آن است که یک دمنوش بسیار عالی برای زمانی است که شما سرما خورده اید. مریم گلی دارای آنتی اکسیدان و ویتامین هایی است باعث می شوند میزان گلبول های سفید در بدن شما سفید شود. در نتیجه بدن راحت تر با بیماری مبارزه می کند و طول درمان سرماخوردگی بسیار کوتاه تر خواهد شد.

2. پیشگیری از سرطان از خواص مریم گلی

پیشگیری از سرطان از خواص مریم گلی

سرطان یکی از بیماری های شایع چند دهه اخیر می باشد. هنوز علت اصلی ابتلا به این بیماری مشخص نشده است اما راه هایی برای پیشگیری آن وجود دارد.

مطلب پیشنهادی
گل خرزهره چه خواصی دارد؟ (4 هشدار که باید جدی گرفت)

از خواص مریم گلی ضد سرطان بودن این گیاه می باشد. تحقیقات نشان داده است مریم گلی توانایی مبارزه با سلول هایی سرطانی را نیز دارد.

این گیاه در خود دارای ترکیباتی چون کارنوزول، کافور و اسید رزمارینیک است. این سه ماده هر کدام خاصیت مبارزه و پیشگیری از سرطانی شدن سلول ها در خود دارند.

3. کاهش قند خون با مریم گلی

از مریم گلی در قدیم و در طب سنتی به عنوان درمانی در برابر دیابت استفاده می شده است. جالب است بدانید تحقیقات بر روی خواص مریم گلی نشان داده است این گیاه قادر است مانند داروی کاهش قند برای افراد دیابتی عمل کند.

در یک مطالعه نشان داده شد پس از مصرف مریم گلی گیرنده هایی در بدن فعال می شوند که می توانند اسید های چرب آزاد اضافی موجود در خون را پاک کنند. این عملکرد موجب می شود انسولین تا میزان چشمگیری مقاومت خود را به جذب گلوکز از دست بدهد.

نکته: البته این افراد دارای دیابت باید این را به خاطر داشته باشند برای اضافه کردن مریم گلی به رژیم غذایی خود حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

4. پیشگیری از آلزایمر

پیشگیری از آلزایمر با مریم گلی

آلزایمر یکی از بیماری هایی است که در سال های اخیر بسیار زیاد شده است. منشا اصلی این بیماری و زوال عقل به دلیل استرس و تنش های عصبی است که در سن جوانی فرد گذرانده است.

آلزایمر به دلیل پلاک های آمیلوئیدی که در مغز تشکیل می شود و پیشرفت می کند. تحقیقات بر روی خواص مریم گلی نشان داده است این گیاه می تواند جلوی پیشرفت و تشکیل این پلاک های آسیب زننده به مغز را تا میزان چشمگیری بگیرد.

مطلب پیشنهادی
گیاهان دارویی ؛ بررسی تاثیر 50 گیاه دارویی با خواص برگزیده

5. بالا بردن حافظه با مریم گلی

از جالب ترین خواص مریم گلی این است که می تواند باعث تقویت حافظه شود. آنتی اکسیدان هایی که در ترکیبات مریم گلی وجود دارد باعث می شود سیستم دفاعی مغز قوی تر از حالت طبیعی شود؛ در نتیجه این عملکرد هوش و حافظه را تا میزان زیادی تقویت خواهد کرد.

6. کمک به درمان افسردگی

کمک به درمان افسردگی با مریم گلی

افسردگی از جمله بیماری های روحی است که در هر سنی می تواند افراد را درگیر خود کند. این را باید در نظر داشته باشید برای درمان این بیماری حتما باید نزد یک پزشک بروید و در کنار آن می توانید از خواص مریم گلی و داروهای طبیعی دیگر استفاده کنید.

مریم گلی یک گیاه بی نظیر است؛ به گونه ای که بوییدن آن یا نوشیدن دمنوش این گیاه باعث می شود میزان هورمون شادی در بدن بیشتر ترشح شود. این گونه حس غم و اندوه بسیار کم خواهد شد.

7. کاهش کلسترول بد از خواص مریم گلی

در چند دهه اخیر به دلیل رژیم غذایی ناسالم و عدم تحرک کافی به تعداد افرادی که دچار کلسترول بالا می شوند افزوده می شود. کلسترول بالا می تواند به مرور در رگ و قلب رسوب کند و خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش دهد.

تحقیقاتی که روی خواص مریم گلی انجام شده است نشان داده است این گیاه می تواند یک داروی مناسب برای درمان کاهش کلسترول بد بدن باشد.

مطلب پیشنهادی
برگ سنا - 8 خاصیت بی نظیر برای پاکسازی بدن ( مو + پوست)

مصرف چای مریم گلی دوبار در روز باعث کاهش کلسترول رسوب کرده در بدن می شود. در حالی که پس از دو هفته میزان کلسترول خوب بدن می شود.

این عملکرد مریم گلی در برابر کلسترول احتمالا به دلیل وجود آنتی اکسیدان های قوی باشد؛ چرا که آنتی اکسیدان ها قادر می باشند به کلسترول های رسوب کرده حمله کنند و آن ها را از بین ببرند.

8. درمان اسهال

درمان اسهال از خواص مریم گلی

یکی از خواص مریم گلی این است که یک داروی موثر برای درمان اسهال می باشد. این گیاه بی نظیر دارای ترکیباتی است که مستقیما روی حرکات روده تاثیر می گذارد. در نتیجه حرکات خروجی روده آهسته تر و تحت کنترل در می آیند.

9. پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان در خانم ها و افراد میانسال بسیار شایع شده است. این بیماری خاموش می تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد.

از خواص مریم گلی این می باشد که مصرف آن می تواند از پوکی استخوان پیشگیری کند. این گیاه بی نظیر دارای کلسیم چشمگیری است و مهم تر از آن دارای مواد معدنی و ویتامین هایی نظیر ویتامین K است که باعث می شوند استخوان جذب کلسیم بیشتری داشته باشد؛ در نتیجه تراکم استخوان بالا خواهد رفت.

10. کاهش التهابات بدن با مریم گلی

رادیکال های آزاد علاوه بر سرطان می توانند به بافت و سلول های بدن آسیب برسانند و موجب التهابات داخلی شوند. زمانی که این التهابات درمان نشوند باعث بیماری هایی نظیر تجمع آب میان بافتی می شود.

مطلب پیشنهادی
خواص مرزنجوش ؛ آشنایی با 10 خاصیت بالقوه برای سلامتی

از دیگر خواص مریم گلی این است که می تواند یک داروی بسیار موثر برای درمان التهابات باشد. از طرفی با وجود آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد نمی توانند به سلول و بافت های بدن آسیب برسانند. از طرف دیگر مریم گلی دارای خاصیت ضد التهابی قوی است.

خواص مصرف مریم گلی در بارداری

در بارداری بسیار خوب است که از دمنوش های مقوی خانم ها استفاده کنند. خواص مریم گلی برای خانم های باردار بسیار عالی است. این خواص شامل موارد زیر می باشد.

  • بالا رفتن سیستم ایمنی مادر و جنین
  • شکل گیری درست استخوان ها
  • پیشگیری از مشکلات عصبی جنین
  • پیشگیری از خرابی دندان مادر

البته برخی از پزشکان معتقد هستند بهتر است از مریم گلی در بارداری به خصوص در 3 ماه اول بارداری استفاده نشود. چرا که این گیاه پرفایده دارای خاصیت منقبض کنندگی است. این عامل خود به تنهایی می تواند باعث سقط جنین شود. در نتیجه پیشنهاد می کنیم برای مصرف مریم گلی یا هر داروی گیاهی دیگر حتما از پزشک خود راهنمایی بگیرید.

خواص مریم گلی برای خانم ها

خواص مریم گلی برای خانم ها

1.  کاهش علائم پسا قاعدگی (یائسگی) از خواص مریم گلی

با افزایش سن در خانم ها تغییراتی هورمونی رخ می دهد و بدن آن ها دیگر قادر به تولید تخمک نمی باشد که اصطلاحا گفته می شود آن ها به سن پسا قاعدگی رسیده اند. اولین علامت این دوره پریود نشدن است.

در این دوره خانم ها دچار مشکلاتی از جمله گر گرفتگی و نوسانات خلقی می شوند. یکی از خواص مریم گلی برای خانم ها این است که مستقیما روی مغز و ترشح هورمون های آن ها تاثیر می گذارد و تا میزان چشمگیری این علائم را در آن ها کاهش می دهد.

مطلب پیشنهادی
خواص گل ختمی در 13 مورد درمانی + ممنوعیت مصرف

ترکیبات موجود در مریم گلی خاصیت استروژن مانند دارند و به آن ها اجازه می دهد تا به گیرنده های خاصی در مغز متصل شوند تا به بهبود حافظه و درمان گرگرفتگی و تعریق بیش از حد کمک کنند.

2. کاهش درد پریود با مریم گلی

خانم ها و افراد دارای تخمک زمانی که به سن بلوغ می رسند هر ماه یک تخمک آزاد می کنند و اگر این تخمک آزاد شده بارور نشود خانم ها پریود می شوند.

پریود شدن برای بیشتر خانم ها با درد های روحی و جسمی همراه است که می توان با کمک برخی از دارو ها شدت آن را بسیار کم کرد.

برای مثال خانم ها می توانند از خواص مریم گلی برای درمان درد های پریود کمک بگیرند؛ چرا که این گیاه بی نظیر و دارای طبع گرم به انقباض رحم برای خارج کردن خون کمک می کند و ترکیبات ضد درد در خود دارد. از طرف دیگر باعث تولید هورمون های شادی در بدن می شوند و سطح هورمون غم را بسیار کاهش می دهد. 

خواص مریم گلی برای مو

خواص مریم گلی برای مو

1. جلوگیری از ریزش مو

از خواص مریم گلی می توانید برای درمان ریزش مو استفاده کنید. جالب است بدانید مریم گلی در ترکیبات خود حاوی بتا سیتو استرول می باشد. این ترکیب درمان موثری برای طاسی آقایان است.

تنها کافیست روغن یا عصاره ی مریم گلی را از یک عطاری معتبر خریداری کنید و یک روز در میان ریشه ی موهای خود را با آن ماساژ دهید. در آخر آن را با یک شامپوی مناسب بشویید.

مطلب پیشنهادی
ترنجبین (بررسی 7 خاصیت، طبع و عوارض + طریقه مصرف)

2. افزایش ضخامت مو

موهایی نازک همیشه باعث می شود حجم آن ها نیز کم به نظر بیاید. اگر دارای موهایی نازک هستید می توانید از خواص مریم گلی برای درمان کمک بگیرید.

دم کرده ی مریم گلی را به موهای خود اسپری کنید یا در حمام کف سر و موهای خود را با آن ماساز دهید و سپس آبکشی کنید. وجود پروتئین های مفید در این گیاه باعث می شود مو مجدد ضخامت خود را بدست آورد.

3. کمک به رشد مو با مریم گلی

اگر رشد موهای شما کم است خواص مریم گلی برای درمان آن بسیار موثر می باشد و به تحریک رشد موها کمک می کند. مریم گلی گردش خون در کف سر را افزایش می دهید. در نتیجه با این عملکرد به رویش موها کمک بسیاری می کند.

4. درمان خشکی مو

امروزه محصولات زیادی به بازار برای درمان خشکی و احیای مو عرضه می شوند که اغلب پایه ی شیمایی دارند و قیمت آن ها بسیار گران است.

از خواص مریم گلی می توانید برای رفع این مشکل کمک بگیرید. این گیاه سرشار از مواد مغذی است که باعث می شود خشکی مو برطرف شود.

5. درمان شوره سر با مریم گلی

یکی از اتفاقات آزاردهنده برای هر فردی شوره سر می باشد. مریم گلی به دلیل آن که از پروتئین و آنتی اکسیدان های زیادی سرشار است موجب استحکام پوست سر می شود.

مطلب پیشنهادی
برگ بو با 11 کاربرد باورنکردنی + هشدارهای مصرفی

6. درخشان کردن مو با خواص مریم گلی

داشتن موهایی درخشان و سالم بدون شک زیبایی هر فردی را چند برابر می کند. از خواص مریم گلی این می باشد که با افزایش ضخامت و برطرف کردن خشکی، موجب درخشان شدن موها خواهد شد.

4 خاصیت مریم گلی برای زیبایی پوست

خاصیت مریم گلی برای زیبایی پوست

1. درمان جوش و آکنه

از خواص مریم گلی می توان به درمان جوش و آکنه اشاره کرد. این گیاه دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است. به همین دلیل زمانی که شما عصاره ی مریم گلی را روی پوست ماساژ می دهید باکتری هایی که موجب آکنه و جوش می شوند را از بین می برد.

همچنین با وجود آنتی اکسیدان های قوی که در ترکیبات مریم گلی وجود دارد موجب می شود جوش ها سریع تر بهبود پیدا کنند.

2. خواص مریم گلی برای جوانی

مریم گلی سرشار از آنتی اکسیدان های بسیار قوی و متنوع است که برای سلامت و جلوگیری از پیری زودرس ضروری هستند. با خواص مریم گلی می توانید خطوط ایجاد شده بر روی صورت را درمان کنید.

آنتی اکسیدان های موجود در مریم گلی از سلول ها در برابر آسیب های پوستی رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کند.

در نتیجه سلول های پوست برای مدت زمان بیشتری جوان می مانند و از طرفی کلاژن سازی بیشتر صورت می گیرد. با وجود کلاژن خطوط صورت کم کم از بین می رود.

3. ترمیم سریع زخم با مریم گلی

برای ترمیم زخم های ایجاد شده بر روی پوست می توانید از خواص مریم گلی کمک بگیرید. مریم گلی منبعی از پروتئین است که باعث می شود زخم ها سریع تر بسته شوند.

مطلب پیشنهادی
خواص بابونه برای سلامتی و تاثیر آن بر زیبایی

از طرفی دیگر این گیاه پر خاصیت به دلیل وجود آنتی اکسیدان هایی که دارد باعث می شود که سلول های مرده پوست به آهستگی از سطح پوست برداشته شده و سلول های جوان جایگزین آن شوند؛ در نتیجه سلول های جوان به روی پوست می آیند و کم کم جای آسیب های پوستی از بین خواهد رفت.

4. مریم گلی یک تونر طبیعی

امروزه تونر ها بخش جدا ناپذیر پاکسازی پوست ها هستند. به خصوص پوست های چرب برای پاکسازی و سلامت به این مواد احتیاج بیشتری دارند. عصاره ی مریم گلی یکی از بهترین تونر ها برای پوست های چرب به حساب می آید و باعث می شود ترشح چربی پوست متعادل شود.

تونر ها مواد مایع شکلی هستند که باعث می شوند آلودگی ها و چربی هایی که در منافذ پوست انباشته شده اند کاملا پاکسازی شوند و از طرفی باعث خواهند شد منافذ پوست کم کم بسته شوند. برای آشنایی بیشتر با تونر می توانید به مطلب زیر رجوع کنید.

تونر چیست و طرز استفاده آن چگونه است؟ + 7 فایده مهم تونر

در آخر:

مریم گلی گیاهی است که به دلیل آنتی اکسیدان های زیاد و متنوع باعث بهبود سلامت می شود. اما به یاد داشته باشید از این گیاه مانند هر خوراکی دیگر باید متعادل مصرف کنید. این گیاه به اندازه ای شگفت انگیز است که می تواند به گونه ای سلامت جسم، پوست، مو و حتی روح شما را تضمین کند.

منابع:
healthline
healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *