درمان سرفه خشک

درمان سرفه خشک یکی از درمان های راحت است و اگر راهکارهای آن را بدانید، می توانید برای درمان آن در خانه و با روش های خانگی اقدام کنید. در این مطلب به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت تا هر چه سریع‌تر بتوانیم از عوارض این ناراحتی راحت شویم.

  • سرفه خشک یعنی چه؟
  • علل ایجاد آن
  • درمان خانگی
  • درمان دارویی

تعریف سرفه، سرفه چه مکانیسمی دارد؟

سرفه یک واکنش دفاعی است که راه های هوایی را تمیز و باز می کند و شما را از شر خلط و آماس راحت می کند. دو نوع اصلی سرفه وجود دارد؛ سرفه مولد و سرفه غیر مولد، سرفه مولد سرفه ای است که خلط و بلغم تولید می کند و راه های هوایی را تمیز نگه می دارد.

مطالب مرتبط با درمان سرفه خشک

سرفه ای که خلط تولید نمی کند، به اصطلاح غیر مولد خوانده می شود این سرفه ها را سرفه های خشک می نامند. در بسیاری از بیماری ها، از آلرژی گرفته تا رفلاکس معده، سرفه خشک بروز می کند، البته گاهی هم علتی برای سرفه های خشک وجود ندارد.

جدا از علت، سرفه های خشک می توانند بر روی کیفیت زندگی تاثیرگذار باشند به ویژه در شب و هنگام خواب می تواند آزاردهنده باشد و باعث نارضایتی فرد و اطرافیان او شود. برای یافتن علت سرفه های خشک به خواندن ادامه دهید.

علت های معمول سرفه های خشک

سرفه خشک تنها به یک دلیل ایجاد نمی‌شود و ممکن است بسته به شرایط هر فرد و بیماری‌های پنهانی که از آنها بی‌خبر است، ایجاد شود. در ادامه تمام دلایل را بررسی خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی
حصبه و علائم آن را چگونه باید درمان کرد؟ + 8راه پیشگیری

آسم

آسم شرایطی است که راه های هوایی متورم و باریک می شوند. سرفه های ناشی از آسم می توانند مولد و غیر مولد باشند ولی عموما غیر مولد هستند. همچنین سرفه کردن از علائم شایع آسم است ولی سرفه های ناشی از آسم دائمی و همیشگی نیستند.

علت ایجاد سرفه خشک

اگرچه بیماری به نام آسم سرفه دار گوناگون وجود دارد که از علائم شایع آن سرفه های خشک مزمن است؛ اما علاوه بر سرفه خشک از دیگر علائم آسم می توان به خس خس کردن، کوتاه شدن تنفس، فشردگی و درد قفسه سینه و همینطور حمله های سرفه ای یا تنگی نفس و صدای سوت در هنگام تنفس؛ اشاره کرد.

درمان آسم معمولا مدت زمان زیادی طول می کشد و با داروهایی از خانواده  کورتیکواستروئید به روش تنفسی صورت می گیرد. فلونت، آزما کورت و پالمیکورت از این نوع دارو ها هستند.

رفلاکس معده یا  Castro Esophageal Re-flax Disease

رفلاکس معده یا به طور مختصر (GERD) به بیماری گفته می شود که طی آن اسیده معده به مری باز می گردد و در بسیاری از موارد این بیماری مزمن است. بازگشت اسید معده به مری می تواند باعث سوزش و درد در ناحیه دریچه بالایی معده کند و سبب شود که سرفه های خشک هم شکل بگیرند.

از دیگر علائم رفلاکس معده را می توان به سوزش قلب، درد قفسه سینه، برگشت غذا و مایع معده به دهان و مری، احساس وجود یک برجستگی در پشت حلق، سرفه و گلودرد مزمن، گرفتگی صدا به دلیل تورم حنجره و سخت قورت دادن غذا یا آب دهان، اشاره کرد.

بیشتر افرادی که دچار این بیماری هستند، با تغییر روش زندگی و مصرف داروهایی که حالت اسیدی معده را کاهش می دهد، بهبود پیدا می کنند. داروهایی مانند انواع امپرازول ها می توانند حالت اسیدی معده را کاهش دهند.

ترشحات سینوسی (نزله یا سینوزیت)

ترشحات سینوسی که در گلو جمع می شوند، می توانند ناشی از یک سرماخوردگی یا آلرژی فصلی باشند؛ در این قبیل بیماری ها مخاط بینی با تولید خلط بیشتر واکنش نشان می دهد.

برخلاف خلط معمولی این خلط شل و آبکی است و به راحتی روان می شود و در پشت حلق جمع می شود. این خلط آبکی می تواند عصب های آن ناحیه را قلقلک دهد و این امر باعث ایجاد سرفه می شود. از دیگر علائم نزله گلو درد، احساس وجود یک برآمدگی در پشت گلو، آبریزش بینی، مشکل شدن قورت دادن غذا و آب دهان و سرفه های شبانه هستند.

دلیل سینوزیت هر چه که باشد چه آلرژی ها که به دلایل باکتریایی و ویروسی هستند یا هر دلیل دیگری، بخور گرم می تواند در پاکسازی سینوس ها موثر باشد.

عفونت ویروسی

وقتی آلودگی به ویروس به هر طریقی از جمله ابتلا به سرماخوردگی به وجود بیاید؛ سرفه از علائمی است که کمتر از یک هفته یا گاهی بیشتر از آن هم دیده می شود.

سرفه های خشک می توانند  پس از سرماخوردگی تا دو ماه ادامه داشته باشد. این سرفه های خشک به دلیل سوزش راه های هوایی ایجاد می شوند. این دست سرفه های ویروسی درمان سختی دارند و معمولا درمان آنها طولانی میشود و صبر زیادی را طلب می کند.

سرفه در این موارد می تواند باعث بیشتر شدن سوزش راه های هوایی شود بنابراین توصیه می شود از داروهای ضد سرفه و مایعات گرم برای کاهش آن استفاده شود.

علل غیر معمول سرفه های خشک

برخی از دلایل وجود دارند که در موارد نارد ناشی از عوامل محیطی سبب بروز این ناراحتی می‌شوند. این دلایل شامل موارد زیر می‌شوند.

مطلب پیشنهادی
تب و لرز و علت ابتلا + سریع ترین راه های درمان خانگی

آلودگی محیطی

آلودگی در هوایی که تنفس می کنیم می تواند به صورت گرد و خاک، پولن، دود، مواد شیمیایی مانند دی اکسید سولفور و نیتریک اکسید وجود داشته باشد. از طرفی هم هوای گرم و خیلی خشک و سرد خیلی خشک می تواند گاهی سبب ایجاد سرفه های خشک شود.

سرفه های خشک بر اثر آلودگی محیط

برای درمان سرفه های خشک ناشی از ویژگی های هوایی و آلودگی ها تنها می توانید از دستگاه های تصفیه هوا و مرطوب کننده های هوا استفاده کنید تا تنفس راحت تری داشته باشید و در نتیجه سرفه های کمتری هم داشته باشید.

مصرف برخی داروها

برخی دارو ها هستند که به عنوان بازدارنده و با تجویز پزشک مصرف می شوند که می توانند باعث بروز سرفه خشک در فرد مصرف کننده شوند. این دارو ها را می توان شامل پرینیویل، زستریل و وازوتک که در فشار خون بالا تجویز می شوند دانست. طبق آمارهای موجود حدود 20 درصد از مصرف کنندگان این دارو ها از سرفه های خشک شکایت دارند.

خروسک یا سیاه سرفه 

یکی از بیماری های به شدت واگیر دار که به بروز صدای گرفته در هنگام صحبت کردن منجر می شود هم می تواند سبب ایجاد سرفه خشک شود.

سیاه سرفه یا خروسک چون علائم اولیه شبیه به سرماخوردگی دارد به راحتی با آن اشتباه گرفته می شود ولی در ادامه به سرفه های غیرقابل کنترل ختم می شود. در گذشته سیاه سرفه در بین کودکان بسیار شایع بود که با واکسیناسیون این شیوع کمتر شده است.

فروکش کردن ریه

فروکش ریه یا هوا جنی به شرایطی گفته می شود که در آن ریه ناگهان می خوابد. به بیان ساده وقتی شما تنفس طبیعی دارید ریه شما باز است تا هوا وارد آن شود و از آن خارج شود. در حالت فروکش ریه این ورود و خروج هوا سخت می شود و به اصطلاح ریه روی هم خوابیده است.

این شرایط زمانی اتفاق می افتد که بیماری زمینه ای وجود داشته باشد یا یک شوک ناگهانی به قفسه سینه وارد شود. در بسیار موارد فروکش ریه می تواند باعث بروز سرفه خشک شود.

سرطان ریه

هرچند سرفه خشک در کسانی که دچار سرطان ریه هستند معمول نیست ولی گاهی می تواند در مبتلایان به سرطان ریه هم دیده شود. سرفه های مرتبط با سرطان ریه از بین نمی روند و تنها تغییر می کنند.

مثلا سرفه ها در مبتلایان به سرطان ریه می توانند دردناک و سخت باشند. از دیگر علائم سرطان ریه می توان به بالا آوردن خون حتی به مقدار کم، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خس خس، گرفتگی صدا و کاهش وزن اشاره کرد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی زمانی رخ می دهد که قلب آن طور که باید نمی تواند خون را پمپاژ کند و در کسانی که مبتلا به فشار خون بالا و بیماری سرخرگ کرنری هستند دیده می شود.

سرفه های خشک یکی از نشانه های نارسایی قلبی است. از دیگر علائم نارسایی قلب شامل تنگی نفس ناگهانی یا مزمن، خستگی و بیحالی، ضربان قلب تند یا بی نظم، ورم در پاها، کاهش اشتها، حالت تهوع، مشکلات تمرکز، ورم شکم و احتباس مایعات بدن است.

درمان سرفه خشک چگونه است؟

درمان سرفه خشک می تواند سخت باشد. وقتی راه های هوایی حساس می شوند، کوچکترین عامل خارجی می تواند در این مسیرهای هوایی ناراحتی ایجاد کند و باعث سرفه خشک شود.

این عمل یک چرخه معیوب است. هرچه ناراحتی در مسیرهای هوایی بیشتر ایجاد شود باعث سرفه  بیشتر می شود و از طرفی سرفه هم می تواند یکی از عوامل ایجاد این ناراحتی ها در مسیرهای هوایی باشد. خوشبختانه راه های زیادی برای بهبود و درمان سرفه های خشک در خانه وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید.

دکونژستانت ها

این داروها بدون نسخه پزشک هستند که در هر داروخانه ای می توانید آنها را تهیه کنید. این داروها انواع مختلفی دارند و همگی یک کار را انجام می دهند. راه تنفس شما از بینی و سینوس ها را باز می کنند.

دارو برای سرفه های خشک

وقتی بدن با ویروس مواجه می شود. مانند وقتی که سرما می خورید مخاط بینی شما افزایش پیدا می کند و راه ورود هوا تنگ می شود. این دارو ها باعث انقباض رگ های خونی داخل بینی می شوند که در نتیجه جریان خون کاهش پیدا می کند و تورم هم کم می شود و راه های ورود هوا را باز می کنند.

دارو های سرکوبگر سرفه و اکسپکتورانت

داروهای سرکوبگر سرفه با سرکوب واکنش سرفه را ساکت می کنند و برای سرفه های خشک مناسب اند و اکسپکتورانت ها با کاهش مقدار خلط در بهبود سرفه های خلط دار و خیس در درمان سرفه های مولد موثر هستند.

درمان سرفه خشک در خانه چگونه است؟

گاهی درمان‌های دارویی برای برخی افراد جایی ندارند و نیاز به شناخت راه درمان خانی برایشان وجود دارد. بهترین راهکارها در این زمینه وجود دارد که می‌تواند بسیار موثر باشد. در ادامه این راهکارهای درمانی موثر خانگی را برایتان بیان کرده ایم.

مطلب پیشنهادی
افتادگی پلک چرا ایجاد می‌شود؟ (راه درمان و پیشگیری)

قطره سرفه نعناع

قطره های نعناع در بیشتر داروخانه ها پیدا می شوند. این قطره ها که از ترکیبات گیاهی درست شده اند و تاثیر زیادی در درمان سرفه خشک و بهبود بافت های آسیب دیده دارند.

بخور کردن

 استفاده از بخور در درمان سرفه خشک بسیار موثر است و در واقع باعث می شود راه های هوایی مرطوب شوند در نتیجه تنفس را هم راحت تر می کند. سعی کنید از یک دستگاه بخور در هنگام خواب برای مرطوب کردن هوا کمک بگیرید تا سرفه های شبانه کاهش پیدا کنند.

سوپ، آش و هر خوراکی و نوشیدنی گرم دیگر

نوشیدن نوشیدنی های گرم در مرطوب نگه داشتن مسیرهای هوایی بسیار موثر هستند و علاوه بر آن می توانند رفلکس های سرفه ای را کاهش دهند.

تنفس هوای تمیز و عاری از هر گونه آلودگی

هر آلودگی که وارد مسیرهای هوایی شود؛ می تواند بروز سرفه های خشک را سبب شوند. از این رو از ورود هرگونه دود، خاک، ذرات غبار، عطر، موی سگ و گربه و بوی محصولات بهداشتی به داخل ریه و مسیرهای هوایی خودداری کنید.

مصرف عسل

همانطور که همه می دانیم، عسل خاصیت ضد التهابی دارد و می تواند به درمان سرفه خشک از طریق کاهش التهاب کمک کند و از طرفی هم با کم کردن خلط می تواند راه های هوایی را تمیز و باز کند. استفاده از نوشیدنی آب گرم و عسل و همچنین نوشیدنی گرم آب، عسل و لیمو می تواند برای درمان سرفه خشک کارگشا باشد.

درمان گیاهی

بسیاری از گیاهان هستند که خاصیت ضد التهابی دارند و در درمان التهاب گلو ناشی از سرفه خشک کمک کننده هستند و از طرفی هم گیاهان سرشار از آنتی اکسیدان ها هستن که می توانند سیستم ایمنی را تقویت کنند.

می توانید این گیاهان را به طور مستقیم در وعده های غذایی خود استفاده کنید و یا به صورت چای بنوشید. این گیاهان شامل نعناع، آویشن، زردچوبه، سیر، ریشه قارچ و بابونه هستند.

درمان گیاهی سرفه خشک

نوشیدن مایعات فراوان

اگر شما دچار سرفه خشک هستید برای درمان آن می توانید مایعات فراوان بنوشید تا بدن شما رطوبت جذب کند و با جذب رطوبت به درمان سرفه خشک کمک کنید.

آناناس و ماست پروبیوتیک بخورید

آناناس حاوی ماده ای به نام بروملین است که خاصیت ضد التهابی فراوانی دارد و می تواند تورم و سوزش گلو را بهبود بخشد و با این کار به درمان سرفه های خشک بپردازد.

پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که در روده زندگی می کنند و به سلامت روده ها و دستگاه ایمنی بدن کمک می کند. وقتی سلامت دستگاه ایمنی بدن تامین باشد با شدت و قوت بیشتری می تواند به مبارزه با عوامل بیماری زا و عفونت ها بپردازد.

مولتی ویتامین ها

ویتامین ها ریزمغذی هایی هستند که بدن برای عملکرد خوب به آنها احتیاج دارد. از طرفی ویتامین ها می توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. می توانید از داروخانه قرص های مولتی ویتامین را تهیه و مصرف کنید.

مطالب مرتبط با درمان سرفه خشک

مطلب پیشنهادی
انواع کم خونی در دوران بارداری + عوارض آن برای جنین و مادر

سخن پایانی

در این مطلب آموختیم عوامل زیادی باعث سرفه های خشک می شوند و راه های زیادی هم برای درمان سرفه خشک وجود دارد. اما بهترین راه برای درمان بیماری ها مراجعه به پزشک و کمک گرفتن از او است. در کنار آموختن راه درمان به پیشگیری از ابتلا و یا تشدید آن نیز قدم بردارید.

منابع

How to Treat Dry Cough Naturally at Home and Medicinally

?What can I do to make my cough go away