رژیم افزایش وزنرژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم کالری شماری – چرا این رژیم بسیار خطرناک است؟

رژیم کالری شماری یکی از رژیم هایی است که بر اساس شمردن کالری های مواد غذایی مصرفی در یک روز طراحی شده است. البته بیشتر متخصصان و کارشناسان تغذیه این باور را دارند که این روش از کاهش یا افزایش وزن اشتباه است.

آن ها بر این باور هستند رژیم کالری شماری تا جایی پاسخگو است و اغلب افراد نمی دانند چه نوع غذایی را باید مصرف کنند؛ در نتیجه به سلامت خود آسیب خواهند زد؛ چرا که از ارزش غذایی مواد خوراکی بی خبر هستند.

مطالب پیشنهادی که در این زمینه مفید است

 رژیم کالری شماری چیست؟

رژیم کالری شماری این گونه است که شما برای چند روز کالری تمامی آن چه می خورید را محاسبه می کنید. سپس محاسبه می کنید میانگین در یک روز چقدر کالری مصرف می کنید.

مطلب پیشنهادی
رژیم فلکسترین چه معایب و مزایایی دارد؟ 6 گروه غذایی مجاز

برای مثال اگر 2 هزار کالری مصرف می کنید برای لاغر شدن آن را به هزار کالری می رسانید و اگر می خواهید چاق شوید آن را بیشتر می کنید.

چرا رژیم کالری شماری مورد قبول نیست؟

چرا رژیم غذایی کالری شماری مورد قبول نیست

 بدن هر انسانی در هر سنی به میزان استانداری از کالری نیاز دارد و اگر بیشتر از آن دریافت کند باعث چاقی و اضافه وزن در او می شود. البته اگر میزان سوخت و ساز بدن نیز در آن نقش دارد. این بدان معنا است افرادی که تحرک بیشتری دارند یا ورزشکار هستند باید کالری بیشتری در روز دریافت کنند.

افرادی که رژیم کالری شماری را یک راهکار مناسب برای افزایش یا کاهش وزن خود انتخاب می کنند اغلب پیش یک متخصص تغذیه نمی روند و تنها خوراکی های مصرفی در روز را کالری شماری می کنند و به آن عدد که برسند غذا خوردن را قطع می کنند.

اما مشکل بزرگ این است که آن ها از ارزش غذایی خوراکی ها آشنایی ندارند و با این کار باعث می شوند میزان بسیار زیادی از مواد معدنی و ویتامین های بدن خود را از دست بدهند و دچار مشکلات جدی تری شوند.

مطلب پیشنهادی
رژیم بنتینگ سبب لاغری می‌شود؟ مواد غذایی مجاز و ممنوع آن

حتی افرادی که به دنبال چاقی هستند با مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها و گلوکز ممکن است دچار بیماری هایی چون فشار خون یا کبد چرب شوند.

کبد چرب از جمله بیماری هایی است که در چند دهه اخیر بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. این بیماری بسیار خاموش است و علائم آن بسیار ریز است به گونه ای که ممکن است حتی تصورتان به این موضوع نرسد که دچار کبد چرب شده اید. برای آشنایی با این بیماری می توانید به مطلب علائم کبد چرب را بشناسیم + راه‌های درمان و پیشگیری از ابتلا به آن رجوع کنید.

همچنین برای پیشگیری و درمان کبذ چرب می توانید یا یک رژیم غذایی را انتخاب کنید یا از طریق طب سنتی آن را درمان کنید. برای آشنایی به این مطالب می توانید رجوع کنید: 10 نکته طلایی رژیم غذایی برای کبد چرب + درمان کبد چرب با طب سنتی در 5 مورد

کالری دریافتی هر فردی چه میزان است؟

اغلب افرادی که به دنبال لاغری یا چاقی سریع هستند به سمت رژیم کالری شماری می روند. متاسفانه این نوع رژیم غذایی تعادل روزانه دریافت کالری افراد را نیز بهم می ریزد و باعث مشکلات جدی در آن ها می شود.

مطلب پیشنهادی
رژیم لاغری و نکاتی درباره لاغر شدن، رژیم یا ورزش؟

کالری یا همان انرژی که هر فردی دریافت می کند، سریع بخشی از آن به انرژی مکانیسم بدن تبدیل می شود و اگر کالری بسیار بیشتر از کالری مورد نیاز بدن مصرف شده باشد به صورت چربی های اشباع شده در بافت های بدن تبدیل می شود.

یک نکته مهم که باید در اینجا به آن اشاره کرد این می باشد که همان طور که میزان کالری هر ماده غذایی متفاوت است افراد هم سن و هم جنس نیز نیاز کالریشان با هم متفاوت است.

فردمیزان کالری
کودکان 2 تا 8 سالگی1000 تا 1400 کالری
دختران 9 تا 13 سالگی1400 تا 1600 کالری
پسران 9 تا 13 سالگی1600 تا 2000 کالری
دختران با تحرک بالا در سنین 14 تا 30 سالگی24000 کالری
دختران بدون تحرک در سنین 14 تا 30 سالگی2000 تا 2600 کالری
پسران با تحرک بالا در سنین 14 تا 30 سالگی2800 تا 3200 کالری
پسران با تحرک پایین در سنین 14 تا 30 سالگی2000 تا 2600 کالری
خانم ها و آقایان با تحرک بالا در سن 30 سالگی2000 تا 3000 کالری
خانم ها و آقایان با تحرک بسیار پایین در سن 30 سالگی 1600 تا 2400 کالری
رژیم کالری شماری – کالری هر فرد

با مضرات رژیم کالری شماری آشنا شوید

مضرات رژیم کالری شماری

1. مشکلات گوارشی با رژیم کالری شماری

در رژیم کالری شماری یکی از اتفاقات شایعی که می افتد مشکلات گوارشی است که ممکن است تا سال ها درگیر درمان آن باشید. افرادی که رژیم غذایی لاغری را با کالری شماری دنبال می کنند اغلب خوراکی هایی با کالری بالا اما ارزش غذایی بسیار پایین مصرف می کنند.

مطلب پیشنهادی
لاغری با ماست یونانی - 4 دلیل اثبات شده در تاثیر ماست یونانی

برخی از این خوراکی ها بسیار زود هضم هستند و انرژی بسیار کمی از آن ها برای مکانیسم بدن استفاده می شود؛ در نتیجه فرد برای مدت زمان طولانی گرسنه می ماند و باعث می شود دستگاه گوارش اون به خصوص معده آسیب ببیند.

2. یبوست های سخت

بسیاری از افرادی که بدون مراجعه به پزشک متخصص تغذیه رژیم کالری شماری را برای چاقی یا لاغری دنبال می کنند، اغلب با کمبود آب و فیبر مواجه می شوند. کمبود آب خشکی پوست دیگر بیماری ها را به همراه می آورد. اما اکثرا پس از مدتی این افراد دچار یبوست های بسیار سخت می شوند.

برنامه رژیم غذایی که یک متخصص تغذیه برای شما در نظر می گیرد حاوی فیبر و آب فراوان است. این مسئله باعث می شود روده ها قدرت بیشتری پیدا کند و از طرفی حرکات روده منظم تر خواهد بود.

3. ریزش موی شدید با رژیم کالری شماری

ریزش موی شدید با رژیم کالری شماری

رژیم کالری شماری یکی از آسان ترین انتخاب ها برای افرادی است که نمی خواهند برای لاغری یا چاقی خود به سراغ یک متخصص تغذیه بروند. اما متاسفانه آن ها با این کار سلامت موهای خود را کاملا به خطر می اندازند.

مطلب پیشنهادی
لاغری با رژيم قلیایی ؛ آلکالاین با 7 قانون برای لاغری سریع‌تر

اغلب ما نمی دانیم هر میوه و خوراکی های دیگر چه اندازه حاوی مواد معدنی و چه ویتامین هایی است. همچنین این را نمی دانیم از هر خوراکی چند درصد از مواد معدنی و ویتامین هایش جذب بدن خواهد شد. تنها به کالری آن ها نگاه کرده و اگر رژیم کالری شماری را دنبال کنیم تنها آن را یادداشت کرده تا به کالری مورد نظر برسیم.

با این کار ممکن است به وزن دلخواه دست پیدا کنیم اما سلامت مو و پوست خود را به خطر انداخته ایم. چرا که بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی بدن را در این نوع رژیم از دست خواهیم داد و اولین نشانه های آن را با ریزش شدید مو ها مشاهده خواهیم کرد.

این را همیشه به خاطر داشته باشید یک رژیم غذایی استاندارد به گونه ای تنظیم شده است که تمام مواد حیاتی بدن را حفظ می کند و باعث آسیب رسیدن به بدن نخواهد شد.

مطلب پیشنهادی
رژیم مرغ با 9 مزیت برای لاغری سریع و عضله‌سازی

مطالب پیشنهادی که می تواند بسیار مفید باشد:

در آخر:

رژیم کالری شماری را هیچ یک از متخصصان و کارشناسان تغذیه تایید نکرده اند و معتقد هستند افرادی که آن را دنبال می کنند به سلامت خود در نهایت ضربه می زنند. این افراد علاوه بر آن که در مرحله ای دچار استپ وزنی می شوند، همچنین مجدد سریع به وزن سابق خود باز می گردند.

از طرفی این رژیم غذایی به سلامت بدن، مو و پوست آسیب جدی می رساند و این امکان وجود دارد تا آخر عمر این مشکلات با آن ها باقی بماند. در نتیجه پیشنهاد می شود برای گرفتن یک رژیم غذایی چاقی و لاغری حتما با یک متخصص و کارشناس تغذیه مشورت داشته باشید.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *