اختلال دوقطبی و ازدواج

اختلال دوقطبی و ازدواج شدنی است؟ افرادی که به بیماری اختلال دو قطبی مبتلا هستند، می‌توانند عاشق شوند؟ برای بسیاری از افرادی که با این بیماران در ارتباط هستند، این سولات ممکن است ایجاد شود.

اما در این متن نکاتی را گردآوری کرده‌ایم که می‌توان به پاسخ این قبیل از پرسش‌ها دست یافت. با بررسی خصوصیات خلقی در افراد مبتلا، تا حد به سزایی می‌توان در تصمیم‌گیری در این رابطه انتخاب بهتری داشت. با ما همراه باشید.

همه چیز در مورد اختلال دوقطبی و ازدواج

ازدواج مساله جدی است که باید دو طرف برای آن از ثبات شخصیت برخوردار باشند. تغییراتی بعد از ازدواج در روابط ایجاد می‌شود که ممکن است باعث شود فرد حالات بدتری را نسبت به سابق از خود بروز دهد.

پیامدهای اختلال دوقطبی و ازدواج

اختلال دوقطبی از دو دوره شیدایی و افسردگی برخوردار است که در هر دو دوره فرد با فراز و نشیب‌ها و همینطور افراط و تفریط‌ها در رفتار خود، ممکن است موجب آزار و اذیت سایر افراد خانواده شود.

مطلب پیشنهادی
اختلال دو قطبی چه حالاتی دارد؟ بررسی انواع و راه درمان

گاهی فرد در مورد اختلال دوقطبی و ازدواج دچار تنش‌هایی می‌شود که از زیر بار مسئولیت‌هایی که بر عهده دارد، ممکن است خارج شود. از این رو بهتر است خصوصیات اخلاقی این بیماران را در نظر داشت که در این قسمت به صورت جزئی آنها را ارائه خواهیم کرد.

خصوصیات خلقی افراد دو قطبی

اختلال دوقطبی دو حالت اصلی را برای فرد مبتلا به همراه خواهد داشت. با وجود اینکه دو حالت است اما خیلی از مواقع غیر قابل پیش‌بینی است.

 1. مرحله افسردگی: فرد احساس افسردگی شدید را در این دوران تجربه می‌کند.
 2. مرحله شیدایی: همواره احساس شادمانی افراطی به همراه ناامیدی برای فرد ایجاد خواهد شد.

در این بین فرد حالاتی از هر دو مورد را ممکن است بروز دهد که همراه با بی‌قراری، حالت افسرده و یا فعالیت بیش از حد باشد.

آیا اختلال دوقطبی بعد از ازدواج درمان می‌شود؟

ممکن است فرد مبتلا به اختلال دوقطبی از نوسانات خلقی که دارد رنج ببرد و بار سنگین مسئولیت ازدواج نیز این حالات را تشدید کند. اما برخی از افراد بر این باورند که فرد مبتلا به اختلال دو قطبی با ازدواج کردن علاج می‌شود.

مطلب پیشنهادی
بیماری های اعصاب و روان بشناسیم + 3 تصور اشتباه

اما این باور غلط بهتر است و باید هر چه سریع‌تر اصلاح شود و کمی واقع بینانه به این موضوع نگاه شود. آغاز کردن و گذراندن زندگی با فردی که به اختلال دو قطبی مبتلا است ممکن است با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه باشد. البته برای فرد مبتلا ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد شود زیرا مسئولیتی که بر دوش خواهد کشید، حالات روحی متفاوتی را ایجاد می‌کند.

البته فردی که علاقمند به بیمار مبتلا به اختلال دو قطبی می‌شود باید در نظر داشته باشد که ممکن است مشکلات متعددی سر راه داشته باشند. از جمله این مشکلات می‌توان به مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم، اشاره کرد.

مشکلات اختلال دوقطبی و ازدواج کدامند؟

اختلال دوقطبی و ازدواج چه مشکلاتی دارد؟
 1. افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در بسیاری از موارد کارهای نیمه کاره بسیاری دارند و اغلب قادر به پایان رساندن کارهای خود نیستند.
 2. بسیاری از مشکلات و بی‌مسئولیتی‌های خود را به گردن این اختلال روحی می‌اندازند و مشکلات خود را پشت آن پنهان می‌کنند.
 3. آمارها حاکی از آن است که بیماران مبتلا به این اختلال روحی، تحت فشارهای ناشی از بیماری و عدم درمان، 15 الی 17 درصد خودکشی موفق دارند. این موضوع نشان دهنده آن است که باید در مورد همسر مبتلا به این اختلال توجه و مراقبت‌های ویژه‌ای وجود داشته باشد.
 4. باید برای ازدواج فرد مبتلا، هدف از ازدواج کاملا مشخص شده باشد. در صورتی که تنها هدف رفع نیازهای جنسی باشد، باید برای ازدواج تجدید نظر شود و از راه‌های مناسب‌تری برای کنترل میل جنسی استفاده شود.
 5. مهم‌ترین نکته در مورد اختلال دوقطبی و ازدواج اینکه، باید همسر نقش پرستار و مراقب دائمی را برای فرد مبتلا ایفا کند.
 6. اختلال دو قطبی فراز و نشیب‌های بسیاری دارد و ممکن است طول درمان بسیار طولانی باشد و حتی درمان‌ناپذیر باشد. از این رو فردی که قصد ازدواج با این افراد را دارد باید از صبوری بالایی برخوردار باشد.
 7. پرخاشگری و یا مهربانی افراطی از دیگر علائم این اختلالات است که نیازمند پیش گرفتن راهکارهای مناسب برای کنترل است. در صورت تمایل به ازدواج با این افراد بهتر است تمام این موارد آموزش دیده شوند.
 8. برای کنترل بیمار در بسیاری از موارد تنها کنترل و درک همسر کافی نیست و خانواده بیمار نیز باید در این شرایط کمک لازم را برای فرد مبتلا و همسرش اعمال کنند.
 9. دوره درمان و دارویی بیمار بعد از ازدواج به هیچ وجه نباید قطع شود.
مطلب پیشنهادی
بیماری پارانویا چه علائمی دارد؟ (علل بیماری پارانوئید)

نکات تکمیلی در مورد اختلال دوقطبی و ازدواج

بهتر است نکاتی که در این متن به آنها اشاره شد برای اختلال دوقطبی و ازدواج در نظر گرفته شود. پیش از ازدواج حتی اگر دو فرد از ثبات شخصیتی برخوردار باشند، نیاز به مشاوره وجود دارد. در شرایطی که یکی از دو طرف به اختلالات روحی و روانی مبتلا باشند، نیاز صد در صدی برای مشاوره ایجاد می‌شود. در این موارد حتما باید از پزشکان متخصص در این زمینه مشورت گرفت.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید