بیماری ها و سلامتسلامت زنان

علت خارش واژن – معرفی 8 عامل اصلی + درمان خانگی

علت خارش واژن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این بیماری یکی از عارضه هایی است اکثر خانم ها و افراد دارای اندام جنسی منتسب به زنان، در طی حیات خود حداقل یک بار به آن مبتلا می شوند.

اغلب خارش ناحیه واژن در مدت بسیار کوتاهی رفع می شود؛ اما در همان مدت زمان کوتاه این خارش ها بسیار فرد را آزار خواهد داد یا ممکن است باعث خراش های سطحی پوست واژن شوند. در این مطلب به طور کلی خارش در ناحیه واژن را مورد بررسی قرار داده ایم.

شناختی از خارش در ناحیه واژن

خارش واژن نشانه ای از بیماری می باشد که گاهی همراه با درد است. اغلب به دلیل مواد محرک، عفونت ها یا زمان پسا قاعدگی (یائسگی) اتفاق می افتد.
همچنین ممکن است در نتیجه برخی از اختلالات پوستی یا بیماریهای مقاربتی (STD) خارش در این ناحیه ایجاد شود. در موارد نادر، ممکن است خارش واژن به دلیل استرس یا سرطان روده نیز باشد.

مطلب پیشنهادی
تقویت تخمدان با سالم‌ترین راهکارها + 11 خوراکی مفید

در بیشتر زمان ها خارش واژن باعث نگرانی زیاد فرد نخواهد شد چرا که سریعا درمان می شود، با این وجود اگر خارش شدید باشد یا اگر فرد بیمار احساس می کند خارش ها کاملا غیر طبیعی است باید با پزشک به متخصص زنان مراجعه کند.

پزشک از طریق معاینه و آزمایش علت خارش در ناحیه واژن را مشخص می کند و همچنین پس از معاینه درمان های مناسبی را برای این خارش های آزار دهنده تجویز خواهند کرد.

8 عاملی که می تواند علت خارش واژن باشد

عاملی که می تواند علت خارش واژن باشد

1. تحریک کننده ها و علت خارش واژن

قرار گرفتن واژن در برابر مواد شیمیایی تحریک کننده می تواند باعث خارش واژن شود. این مواد شیمیایی گاهی در فرد دارای اندام جنسی منتسب خانم ها واکنش آلرژیک ایجاد می کند و باعث ایجاد دانه های ریز می شود. این ضایعه پوستی اغلب با خارش همراه است. مواد شیمیایی تحریک کننده رایج شامل موارد زیر می شود:

  • صابون
  • حمام کف
  • اسپری های خوشبو کننده واژینال
  • دوش واژینال
  • داروهای ضد بارداری موضعی
  • پمادها
  • مواد شوینده
  • نرم کننده پارچه
  • دستمال توالت معطر
مطلب پیشنهادی
سندرم پیش از قاعدگی - آیا PMS را می توان درمان کرد + علائم

نکته: اگر شخصی مبتلا به دیابت باشد، ادرار او نیز ممکن است باعث تحریک واژن و در نتیجه ی آن باعث سوزش و خارش در آن ناحیه شود.

2. برخی بیماری های پوستی

برخی از بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می توانند باعث ایجاد قرمزی و خارش واژن شوند.

اگزما، که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود ، جوش های ریز پوستی است که در درجه اول در افراد دارای آلرژی مشاهده می شود. این بیماری در هر ناحیه از بدن می تواند خود را نشان دهد. هنگامی که اگزما در ناحیه واژن ایجاد شود، پوست در آن ناحیه قرمز و بسیار خشک می شود و همچنین با خارش های بسیار شدید همراه خواهد بود.

پسوریازیس یک بیماری پوستی شایع است که باعث ایجاد لکه های پوستی، پوسته پوسته شدن، قرمزی در ناحیه ضایعه پوستی و اطراف آن می شود. در بعضی مواقع، شیوع این علائم می تواند روی واژن باشد. 

مطلب پیشنهادی
کیست اندومتریوما چیست؟ علائم و راه درمان آن کدامند؟

3. عفونت مخمر

علت خارش واژن و عفونت مخمر

در ناحیه واژن به طور طبیعی وجود مخمر قارچ طبیعی می باشد. در حالت عادی به علت کنترل آن ها توسط باکتری های مفید هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند، اما مشکل از زمانی آغاز می شود که عواملی به وجود آید که دیگر بدن قادر به کنترل رشد این قارچ ها نباشد؛ در نتیجه ی این اتفاق در آن زمان اختلالات عفونی رخ خواهد داد که قادر می باشد باعث خارش واژن شود.

نکته: این نوع عفونت واژن به عنوان یک عفونت مخمر واژینال شناخته شده است. طبق گفته کلینیک مایو، این یک بیماری بسیار شایع محسوب می شود که 3 نفر از 4 فرد دارای اندام جنسی منتسب خانم ها در طی حیات با آن درگیر می شوند.

این نوع عفونت اغلب زمانی رخ می دهد که فرد به هر دلیلی برای مدت طولانی آنتی بیوتیک مصرف کند؛ چرا که آنتی بیوتیک باعث خواهد شد سیستم ایمنی بدن فرد بیمار ضعیف شود. یکی از نشانه های این ضعف از کنترل خارج شدن رشد قارچ ناحیه واژن می باشد. از طرفی دیگر ترکیبات آنتی بیوتیک میزان باکتری های خوب بدن را نیز کم می کند. تمامی این اتفاق ها باعث ایجاد عفونت و خارش واژن خواهد شد.

مطلب پیشنهادی
7 علت اصلی تکرر ادرار + راهکارهای درمانی بسیار موثر

4. بیماری واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) یکی دیگر از دلایل شایع خارش واژن می باشد. این بیماری مشابه با عفونت مخمر واژینال است. بیماری BV با عدم تعادل بین باکتری های خوب و بد موجود در ناحیه اندام جنسی منتسب خانم ها ایجاد می شود.

البته این نکته قابل اهمیت است که این بیماری همیشه باعث این علائم نمی شود. اغلب زمانی که پیشرفت بسیاری داشته باشد نشانه های خود را ظاهر می کند. این علائم معمولاً شامل خارش واژن، ترشحات غیر طبیعی و بد بو است. ترشحات ممکن است خاکستری یا سفید رنگ باشند.

5. بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی بی شماری می توانند در طول رابطه جنسی محافظت نشده و متعدد منتقل شوند. این بیماری ها اغلب اولین نشانه ای که از خود نشان می دهند خارش واژن و ترشح در این ناحیه می باشد. نمونه ی این بیماری ها شامل موارد زیر است:

مطلب پیشنهادی
9 راز زیبایی موی زنان هندی که به آن قسم می خورند

نکته: این شرایط همچنین می تواند علائم دیگری از جمله التهابات شدید، ترشحات واژن به رنگ سبز یا زرد و درد هنگام ادرار را در فرد ایجاد کند.

6. دوران پسا قاعدگی 

با بالا رفتن سن در خانم ها، تخمدان ها دیگر قادر به تولید تخمک نمی باشند. این دوران را در خانم ها پسا قاعدگی و در گذشته یائسگی می خواندند. البته برخی از خانم ها ممکن است به دلایلی قبل از رسیدن به این سن، مجبور به خارج کردن رحم و تخمدان های خود شوند؛ هر دو عامل شرایطی را ایجاد می کند که ابتلا به خارش واژن را بسیار بالا خواهد برد.

هنگامی که خانم ها در این شرایط قرار می گیرند، سطح هورمون استروژن آن ها پایین خواهد آمد و باعث آتروفی واژن می شود. در این دوره حجم مخاط در ناحیه واژن از میزان طبیعی خود بسیار کمتر می شود، همین عامل خشکی واژن را به همراه خود می آورد، در نتیجه ی این خشکی، خارش واژن نیز اتفاق خواهد افتاد.

مطلب پیشنهادی
ورزش در قاعدگی مفید است یا مضر؟ 6 فایده مهم + مراقبت‌های لازم

7. ارتباط تنش عصبی و خارش واژن

استرس و تنش های جسمی و عاطفی می تواند در برخی از افراد باعث خارش و سوزش واژن شود. این اتفاق به این علت است که در شرایط تنش زا سیستم ایمنی فرد قدرت طبیعی خود را از دست می دهد. همین عامل فرصت را به انواع عفونت و قارچ ها برای رشد کردن می دهد. اگرچه این اتفاق خیلی رایج نیست.

8. سرطان وولوار

در موارد نادر خارش واژن ممکن است علامتی از سرطان وولوار باشد. این نوعی از سرطان است که در روده ایجاد می شود، که قسمت خارجی دستگاه تناسلی منتسب خانم ها را درگیر خود خواهد کرد. نواحی درگیر شده شامل ناحیه های لب های داخلی و خارجی واژن، کلیتوریس و دهانه واژن است.

سرطان وولوار ممکن است همیشه با نشانه های یکسانی خود را نشان ندهد. با این حال، این علائم مانند خارش، خونریزی غیر طبیعی یا درد در ناحیه روده در اکثریت افراد بروز می کند.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه از بیماری افتادگی رحم باید دانست + علائم و راه های پیشگیری

2 راهکار خانگی درمان خارش واژن

داروهای خانگی بسیاری برای خارش واژن وجود دارد، اما درمانی که انتخاب می شود باید به علت خارش نیز بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر خارش داخل واژن باشد، می تواند یک عفونت مخمر باشد. اگر خارش روی پوست اطراف واژن باشد، می تواند ناشی از اگزما یا بیماری پوستی دیگری باشد. 

1. حمام جوش شیرین و درمان خارش واژن

حمام جوش شیرین به طور باور نکردنی می تواند عفونت های مخمر و همچنین خارش واژن را درمان کند. طبق یک مطالعه در سال 2013 نشان داده شد، جوش شیرین دارای اثرات ضد قارچی است.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که جوش شیرین باعث کشته شدن سلول های کاندیدا، همان سلول های ایجاد کننده عفونت های مخمر می شوند.

2. استفاده از لباس زیر پنبه ای

در صورت بروز هر نوع ناراحتی واژن، استفاده از لباس زیر با جنس پنبه بسیار مفید است. لباس زیر پنبه ای به واژن اجازه تنفس می دهد، به همین دلیل می تواند به کاهش خارش واژن کمک کند.

مطلب پیشنهادی
تغذیه در دوران پریود - (خوراکی مناسب + خوراکی مضر)

پوشیدن 100٪ لباس زیر پنبه ممکن است از عفونت های مخمر جلوگیری کند، زیرا مخمر در مناطقی که به خوبی تهویه نمی شوند رشد می کند.

در آخر:

خارش واژن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که اغلب با راهکار های خانگی و رعایت بهداشت جنسی سریعا برطرف می شود، اما این را باید به یاد داشت اگر این خارش ها با درد همراه باشد یا بیشتر از 3 روز به طول بکشد، سریعا برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کرد.

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *