پولیپ رحم

پولیپ رحم همان گونه که از نامش پیداست، بیماری است که بانوان و افراد ترنسکشوال  f to m را می تواند درگیر خود کند. رحم و اندام جنسی منتسب بانوان به گونه ای است که اغلب اگر دچار این نوع از عارضه ها شود نشانه هایی در مراحل اولیه از خود بروز نخواد داد. اما با پیشرفت آن کم کم درد ها خود را به گونه های مختلف نشان خواهند داد.

در این مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نکاتی را تحت عناوین زیر گرداوری کرده ایم که می تواند در این مورد بسیار کمک کننده باشد.

  1. پولیپ رحم چیست؟
  2. علائم وجود آن
  3. علت ایجاد
  4. انواع پولیپ رحم
  5. راه درمان
  6. زمان مراجعه به پزشک

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم در واقع از رشد بیش از اندازه و موضعی بافت درونی رحم (اندومتر) به وجود می آید. این بیماری ممکن است دارای علامت باشد و یا ممکن است علامتی برای فرد به همراه نداشته باشد.

از آن جایی که علائم بسیاری از بیماری های رحمی مانند یکدیگر هستند، بر طبق آخرین بررسی ها حدود یک چهارم زنان به این بیماری دچار می شوند لذا به عزیزانی که مشکل پولیپ رحمی دارند و یا بی نظمی در عادت ماهانه آن ها دیده می شود توصیه می کنم در ادامه این بحث با ما همراه باشند.

مطالب مرتبط با پولیپ رحم

مطلب پیشنهادی
آندومتریوز دقیقا چیست؟ (آیا این بیماری قابل درمان است؟)

دستگاه تولید مثل زنان

دستگاه تولید مثل زنان از رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها و واژن تشکیل شده است. در این بخش به بررسی پولیپ رحم می پردازیم. رحم محل پرورش جنین است و برای داشتن فرزندی سالم نیازمند محلی سالم برای رشد و نمو آن هستیم.

قشر داخلی رحم از بافتی به نام آندومتر پوشیده شده است، این بافت در زمان عادت ماهانه دچار خونریزی و ریزش می شود و بعد از آن با زیاد شدن هورمون ها دوباره شروع به رشد و ضخیم شدن می کند تا بستر را برای پذیرش جنین احتمالی آماده کند.

در بیماری پولیپ رحم این بخش یعنی آندومتر دچار بیماری می شود. رشد غیر طبیعی قسمت هایی از این قشر داخلی می تواند توده هایی را به وجود بیاورد که به آنان پولیپ می گویند.

پولیپ رحم چه علائمی دارد؟

 علائم بیماری های زنان در بسیاری از موارد شبیه به هم هستند. علائم پولیپ رحم بسیار شبیه به علائم سرطان رحم است. درست است که پولیپ رحم هم مانند سرطان رحم به رشد اضافی و موضعی آندومتر گفته می شود البته میان این دو فرق بسیار است. در پولیپ رحم توده ها بدخیم نیستند.

علائم پولیپ رحم

از علائم پولیپ رحم می توان به خونریزی بیش از حد در عادت ماهیانه، لکه بینی در بین دو عادت ماهیانه، لکه بینی و خونریز بعد از نزدیکی، لکه بینی بعد از یائسگی، عادت ماهیانه نامنظم و دشواری در باردار شدن اشاره کرد. اگر این دست علائم را در خود مشاهده کردید سریعا به پزشک زنان مراجعه کنید.

پولیپ رحم به چه دلیلی ایجاد می شود؟

هنوز علت ایجاد پولیپ های رحمی مشخص نیست. پزشکان معتقدند از آن جایی که هورمون های زنانه سبب رشد قشر آندومتر می شوند، تغییرات هورمونی در بدن زنان را یکی از عوامل ایجاد کننده این پولیپ ها هستند.

این توده های ملقب به پولیپ رحم می توانند در سایر نقاط دستگاه تناسلی هم رشد کنند. اگر در واژن رشد کنند، باعث ایجاد درد و خونریزی در هنگام نزدیکی می شوند.
اگر در لوله های فالوپ رشد کنند، می توانند از باردار شدن جلوگیری کنند. 

چاقی، یائسگی، سن بالای 50 سال، فشار خون بالا و مصرف داروهای ضد استروژن مانند تاموکسیفن در ایجاد پولیپ رحم موثر هستند. مطالعات نشان داده اند که در سنین بارداری (بعد از دوران بلوغ و پیش از یائسگی)، احتمال ایجاد پولیپ 5 تا 6 درصد است و این در حالی است که این احتمال در دوران یائسگی به 11 تا 12 درصد می رسد. ایجاد پولیپ در جوانی و در دوران بلوغ بسیار نادر است.

انواع پولیپ رحم و تشخیص آن

به طور کلی دو نوع پولیپ رحم وجود دارد. پولیپ پایه دار و پولیپ بی پایه، پولیپ پایه دار در واقع یک توده است که توسط یک پایه گوشتی باریک به دیواره وصل شده است. این پایه ها گاهی بسیار بلند می شوند و تمام طول رحم را طی می کنند. رحم بدون پایه به صورت مسطح به دیواره رحم چسبیده است.

1. هيستروسالپنگوگرام یا عکس رنگی از رحم و لوله های فالوپ

در این روش رنگ مخصوصی را در درون لوله های فالوپ و رحم تزریق می کنند تا بافت های متفاوت از رحم دیده شوند و بعد از عکسبرداری می توان سلول های طبیعی رحم را از پولیپ تشخیص داد.

2. هیستروسکوپی

در این روش پزک اسکوپ مخصوصی را وارد واژن می کند تا از پولیپ ها نمونه برداری کند. همچنین این اسکوپ مجهز به میله ای است که کورتاژ انجام میدهد تا با وارد شدن به رحم بافت دیواره رحم و پولیپ ها را تراشیده و زیر میکروسکوپ مطالعه کند.

3. سونوگرافی ترانس واژینال 

در این روش پزشک دستگاه سونوگرافی کوچکی را وارد واژن می کند تا بتواند تصویری از داخل رحم و واژن بدست بیاورد و پولیپ رحم را تشخیص دهد.

4. سونوهیستروگرام

در این روش ابتدا پزشک محلول آب نمک را درون رحم می ریزد تا رحم افزایش حجم دهد و سپس میله های تولید کننده امواج را وارد بدن می کند و اقدام به تصویر برداری می کند. در این روش آب نمک فقط جنبه بزرگ کننده دارد تا تصویر بهتری از درون رحم بدست آید.

انواع پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم چگونه است؟

از آنجایی که پولیپ های رحم به دلیل رشد نامتعارف سلول های قشر داخلی رحم به وجود می آیند و اگر اندازه آنها کوچک باشد پس از چند دوره عادت ماهیانه خود به خود از بین می روند.

به طور کلی دو نوع روش برای درمان پولیپ رحم وجود دارد: روش دارویی و روش جراحی

در ادامه به توضیح بیشتر در مورد این دو روش خواهیم پرداخت اما بهتر است برای درمان مناسب و تشخیص درست به پزشک مراجعه شود تا از اقدامات تشدید کننده جلوگیری شود.

مطلب پیشنهادی
قارج تناسلی چیست؟ + عوامل ایجاد آن در تمامی گروه های جنسی

داروهای هورمونی برای درمان پولیپ رحم

دارویی به نام پروژستین وجود دارد که با مصرف آن عوارض پولیپ رحمی از بین می رود. این روش برای درمان پولیپ معمولا موقتی است و با قطع دارو دوباره پولیپ ها باز می گردند.

روش های درمان جراحی

چند روش کم تهاجمی برای درمان پولیپ رحم وجود دارد ولی معمولا روش هیستروسکوپی به بقیه روش ها ترجیح داده می شود. در این روش یک لوله که به دوربین مجهز است از طریق واژن وارد رحم می شود.

بعد از آن پزشک در مانیتور مخصوص درون رحم را می بیند و به برداشت پولیپ ها اقدام می کند. در این روش، جراحی به صورت سرپایی انجام میشود و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

روش اتساع دهانه رحم و کورتاژ

در این روش یک میله بلند فلزی از طریق واژن وارد رحم می شود و پزشک با استفاده از این میله به تراشیدن قشر داخلی رحم میکند. این روش معمولا اجرا نمی شود، زیرا در این روش ممکن است تمامی قسمت های پولیپ برداشته شود و باعث شود پولیپ دوباره رشد کند. ولی در روش هیستروسکوپی تمامی پولیپ برداشته می شود و پس از بازگشتی ندارد.

در ادامه روش اتساع رحم نمونه های برداشته شده مورد آزمایش قرار می گیرند و اگر توده ها بدخیم و سرطانی باشند ادامه درمان تحت عنوان سرطان رحم خواهد بود ولی احتمال سرطانی شدن پولیپ ها 1 درصد است و تقریبا بیشتر پولیپ ها خوش خیم هستند.

آیا پولیپ رحم باعث نازایی می شود؟

در این باره باید عرض کنم که پولیپ ها معمولا در همه جای دستگاه تناسلی مانند رحم، لوله های فالوپ و واژن رشد کنند، اگر این پولیپ ها در لوله های فالوپ رشد کنند، می‌توانند از رسیدن اسپرم ها به تخمک به صورت فیزیکی جلوگیری کنند و باعث ناباروری شوند. معمولا در آزمایشاتی که برای تشخیص علت ناباروری انجام می شود، پولیپ رحم تشخیص داده می شود.

پولیپ ها اگر بیشتر از 2 سانتی متر باشند، اگر به تعداد زیاد باشند و یا از رگدن رحم به داخل واژن کشیده شده باشند، معمولا برداشته می شوند. پولیپ های رحمی کوچک که خود به خود از بین می روند در باروری مشکلی ایجاد نمی کنند.

مطالب مرتبط با پولیپ رحم

مطلب پیشنهادی
زخم دهانه و هر آنچه از آن باید بدانیم + نشانه های سرویسیت

چه اطلاعاتی در دیدار با پزشک مهم هستند؟

وقتی که علائمی مانند لکه بینی، درد پس از نزدیکی، قاعدگی نامنظم و باحجم خون زیاد را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. پس از مراجعه به پزشک لازم است به برخی از سوالات پاسخ بدهید بنابراین این سوالات را از قبل بدانید و در علائمی که مشاهده کرده اید دقت کنید.

مراجعه به پزشک برای پولیپ رحم

زمان مشاهده علائم مانند زمان لکه بینی، آیا در مان خاصی از چرخه قاعدگی اتفاق می افتد یا نه (برخی از لکه بینی ها در میانه چرخه قاعدگی مربوط به تخمک گذاری هستند).

آیا بی نظمی قاعدگی برای شما همیشه اتفاق می افتد یا یک باره این اتفاق پیش آمده  است؟

شدت قاعدگی و علائم دیده شده در خود را چقدر ارزیابی می کنید؟

از آنجایی که در زمان بیماری ممکن است استرس داشته باشید و شدت علائم را بیشتر از آنچه است توصیف کنید، توصیه می شود که آرامش خود را حفظ کنید و علائم رابه دقت بررسی کنید و با پیش از آن، مقایسه دقیقی انجام دهید.

مطلب پیشنهادی
درد مثانه ؛ بررسی 5 علت اصلی این درد و راه درمان هر یک

اگر چیزی باعث بیشتر شدن علائم می شود حتما آن را با پزشک در میان بگذرید. اگر در سابقه خانوادگی شما افرادی با سابقه بیماری سرطان سینه و سرطان روده بزرگ وجود دارند آن را نیز با پزشک خود در میان بگذارید.

نکات تکمیلی در مورد پولیپ رحم

در این متن به طور کلی در مورد اینکه این عارضه چیست صحبت کردیم. با مطالعه آن می‌توانید اطلاعات کلی در این مورد کسب کنید اما بهتر است توصیه زیر را جدی بگیرید تا سبب شدت و عدم درمان قطعی آن نشوید:

از اقدامات خودسرانه برای درمان خود و تجویز آن برای سایر افراد پرهیز کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید