قند خون

قند خون و گلوکز موجود در خون انسان در طول شبانه روز بر اثر شرایط مختلف در حال تغییر است. افراد باید از میزان قند خون نرمال با خبر باشند تا بر تعادل نگه داشتن قند خون خود سعی کافی را اعمال کنند. بالا رفتن قند خون و وجود دیابت چیزی نیست که بتوان از آن و بروز آن چشم پوشی کرد. این بیماری با علائم بسیاری هشدار می دهد تا در صدد درمان و جلوگیری از پیشرفت آن تلاش کنیم.

قند خون بالا

قندی که استفاده بیشتری در بدن دارد را گلوکز می گویند که از اصلی ترین قند های موجود در بدن می باشد. قند میوه ها فروکتوز و قند موجود در شیر لاکتوز نامیده می شود که پس از مصرف در بدن تبدیل به گلوکز شده و انرژی بدن را تامین می کند. عددی که برای قند خون نشان داده می شود شدت پیشرفت و نوع بیماری را نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی
علائم دیابت و راهکارهایی برای پیشگیری از آن

مطالب مرتبط با قند خون

قند خون موجود در بدن از غذا هایی که به بدن می رسانیم به دست می آید که اصلی ترین منبع برای تامین انرژی بدن است. گلوکز توسط خون به تمام قسمت های مختلف بدن برای تامین انرژی هدایت می شود. بالا رفتن قند خون سبب بروز بیماری دیابت خواهد شد که مشکلات جدی را برای بدن فرد به همراه خواهد آورد. هنگامی که پانکراس نتواند انسولین مورد نیاز برای بدن را تولید کند و انسولین برای بدن به مقدار کافی تامین نشود، فرد به دیابت مبتلا خواهد شد. از همین رو لازم است تا دائما میزان قند خون کنترل شده تا از بروز بیماری دیابت پیشگیری شود.

مطلب پیشنهادی
درمان سریع گلودرد در خانه با 11 راهکار بسیار موثر

در صورتی که فرد به بیماری دیابت مبتلا شود، اگر بدن فرد قادر به ترشح انسولین نباشد یا انسولین به درستی به بدن رسانده نشود، گلوکز در خون تجمع خواهد کرد. این میزان تجمع گلوکز در خون علائم بسیاری مثل خستگی یا مشکلات قلبی را برای فرد به وجود خواهد آورد. بهترین روش برای کاهش قند خون رژیم غذایی سالم و پیشبرد سبک زندگی سالم است.

انواع دیابت

دیابت به چهار دسته طبقه بندی می شود.

دیابت نوع 1

بیشتر افراد مبتلا به این نوع دیابت کودکان و افراد زیر 30 سال هستند. داشتن زمینه های وراثتی، آسیب دیدن پانکراس و اختلال در سیستم لوزالمعده می تواند سبب بروز این نوع از دیابت شود و علائمی همچون تکرر ادرار، بی حوصلگی، کاهش وزن و خستگی را به همراه خواهد داشت.

دیابت نوع 2

مهمترین نوع دیابت در بزرگسالان است که 90 درصد دیابتی ها از این نوع هستند. این نوع دیابت بر اثر عدم ترشح انسولین به میزان کافی ایجاد می شود. افراد بالای 30 سال، افراد دچار اضافه وزن، افراد با فشار خون و چربی خون بالا مستعد دچار به این نوع از دیابت هستند. اغلب این افراد با علائمی همچون تشنگی، خستگی و بی حالی، اختلال در بینایی، مورمور و بی حسی سر انگشتان و دیر بهبود یافتن زخم ها همراه خواهند بود.

مطلب پیشنهادی
درمان آبریزش بینی با 5 راه بسیار ساده و پیشگیری از آن

دیابت بارداری

بین 3 الی 5 درصد خانم های باردار، علی الخصوص در  سه ماهه آخر بارداری دچار این نوع از دیابت می شوند. خانم های مستعد دیابت در این دوران شاهد عوامل خطرناکی خواهند بود که پس از زایمان این نوع دیابت از بین می رود و ممکن است در بارداری بعدی نیز بروز داده شود. اما نیمی از خانم هایی که دچار دیابت بارداری می شوند ممکن است به طور دائمی دچار دیابت شوند. از این جهت لازم است تا تحت مراقبت های پزشک و برنامه ها و رژیم های غذایی صحیح قرار گیرند تا بتوانند سریعتر درمان شوند.

دیابت همراه با بیماری ها

افرادی که به برخی از بیماری ها مثل تالاسمی، بیماری های غدد درون ریز و یا بیماری های مربوط به لوزالمعده دچار هستند ممکن است دچار این نوع از دیابت و قند خون شوند.

میزان قند خون نرمال

برای تشخیص میزان درست قند خون، پزشکان آزمایش سطح قند خون را یک مرتبه به صورت ناشتا و یک مرتبه هم دو ساعت بعد از آزمایش تکرار می کنند. مقدار نرمال قند خون برای افراد سالم قبل از صبحانه و به صورت ناشتا باید بین 72 الی 108 میلی گرم باشد و تکرار مجدد آزمایش به مدت دو ساعت بعد از آن در صورت نرمال بودن عددی کمتر از 140 میلی گرم را باید نشان دهد و در غیر این صورت فرد دچار قند خون بالا است.

مطلب پیشنهادی
انواع آکنه پوست + راهکارهای خانگی آسان برای درمان

پیش دیابتی یا لب مرز بودن قند خون مقداری بین 100 الی 125 میلی گرم را نشان می دهد. این عدد به معنی بروز دیابت نبوده اما سطح نرمالی برای میزان قند خون نیز به شمار نمی آید. در این حالت فرد در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت نوع دو است و باید برای پیشگیری از بیشتر شدن این میزان اقدام کند.

این میزان برای افرادی که قند خون بالا دارند قبل از صبحانه به صورت ناشتا بین 70 الی 126 نرمال است. بعد از دو ساعت و صرف صبحانه، پس از تکرار مجدد آزمایش مقدار نرمال برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کمتر از 162 میلی گرم و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمتر از 153 میلی گرم می باشد.

علائم قند خون بالا

  • احساس تشنگی بیش از حد و کم آبی
  • کاهش وزن
  • تکرر ادرار
  • عدم تمرکز حواس
  • احساس خستگی کلی بدن
  • مورمور شدن سر انگشتان
  • ضعیف شدن بینایی
مطلب پیشنهادی
رژیم غذایی دیابت نوع 2 با 8 نکته بسیار مهم و ضروری

پیشگیری از بالا رفتن قند خون

بهترین روش برای پیشگیری از بروز قند خون بالا و دیابت یا کاهش این میزان، این است که سراغ رژیم غذایی صحیح و سالم برویم. خوراکی هایی که به کندی جذب بدن شده، بهترین راه برای کنترل و پیشگیری قند خون هستند.  افرادی که همواره نگران کنترل قند خون خود هستند بهتر است به دنبال مواد غذایی که دارای شاخص گلوکز کم و متوسط هستند، بروند.

سیب، انواع حبوبات، اسفناج، بادام، زردچوبه، جو دوسر، بلوبری و چای بابونه از جمله خوراکی هایی هستند که برای کنترل قند خون بسیار مفید هستند. مواد غذایی طبیعی مثل پروتئین های گیاهی، لبنیات کم چرب، روغن نارگیل و مغز ها می توانند در رژیم غذایی روزانه مصرف شوند اما بهتر است از مصرف کربوهیدرات ها و غذا های فرآوری شده پرهیز شود.

مطالب مرتبط با قند خون

مطلب پیشنهادی
درد قفسه سینه و 15 علت اصلی آن به همراه راه درمان

سخن پایانی

در صورت مشاهده علائم غیر عادی در بدن خود، سعی کنید سریعا به پزشک متخصص رجوع کنید تا در صدد تشخیص به موقع بیماری و درمان قرار بگیرید. بیماران دچار به قند خون بالا مرتب باید سطح قند خون خود را کنترل کنند و دستگاه قند خون را در منزل تهیه کرده و این میزان را چک کنند. بهتر است سالمندان همواره از یک رژیم غذایی صحیح و کم کالری بهره ببرند. همینطور اکثر افراد با اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی صحیح می توانند از ایجاد این بیماری در بدن پیشگیری کنند.