تغذیهغذاهای سالم

خواص سماق | 18 خاصیت برای سلامت + فواید سماق برای خانم ها

خواص سماق بسیار بالاتر از یک چاشنی است که به غذاهایی مانند کباب آن را اضافه می کنند. این چاشنی دارای طعمی ترش و ملس است که می تواند تمایل شما را به مصرف آن بیشتر کند.

سماق به دلیل سطح بالایی از مواد معدنی و ویتامین هایی که در خود دارد موجب می شود تا سطح آنتی اکسیدان در بدن شما بالا برود. در نتیجه این عملکرد موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و مقاوم شدن شما در برابر بیماری ها می شود.
در ادامه مطلب شما می توانید با خاصیت سماق به طور کامل آشنا شوید.

خواص سماق برای سلامت بدن

خواص سماق برای سیستم ایمنی

1. بالا بردن سیستم ایمنی

شما می توانید از خواص سماق برای بالا بردن سیستم ایمنی خود کمک بگیرید. سماق به دلیل ویتامین ها و مواد معدنی که در بدن نقش آنتی اکسیدان را بازی می کنند موجب می شود گلبول های سفید خون به طور طبیعی افزایش پیدا کنند.

با افزایش گلبول های سفید در خون بدن شما در برابر بسیاری از بیماری ها به خصوص عفونت و سرماخوردگی . انواعی از ویروس ها مقاوم می شود.

2. خواص سماق برای قلب

امروزه بیماری های قلبی یکی از مشکلاتی است که بسیار شیوع پیدا کرده است. شما می تواند برای سلامت قلب خود از خواص سماق کمک بگیرید.

این چاشنی ترش مزه حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و اسید دوکوزاهگزانوئیک می باشد. زمانی که شما سماق را به غذای خود به صورت خام اضافه می کنید غلظت این دو ترکیب در بدن بالا می رود. این امر موجب می شود قلب بتواند عملکرد قوی تری از خود نشان بدهد.

مطلب پیشنهادی
خواص جوز هندی در 11 مورد + نحوه مصرف و عوارض احتمالی

3. کمک به هضم غذا

اگر در هضم غذا دچار مشکل هستید می توانید از خواص سماق برای رفع این مشکل کمک بگیرید. سماق دارای ترکیباتی است که موجب تحریک آنزیم های ترشح کننده اسید معده می شود.

این خاصیت سماق باعث می شود معده به راحتی بتواند مواد غذایی سنگین و چرب را در خود هضم کند. همچنین این چاشنی ترش مزه می تواند جلوی مشکلاتی چون رفلاکس معده را بگیرد.

4. کمک به درمان بیماری سرطانی

خواص سماق برای بیماران سرطانی

افرادی که تحت درمان شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستند اغلب سلول های سالم آن ها بر اثر مواد شیمیایی یا امواج آسیب می بیند. در نتیجه نیاز است بیمار خوراکی هایی را مصرف کند که طی درمان سلول ها کمترین آسیب را ببینند.

از خواص سماق می توان به داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی بالای آن اشاره کرد. آنتی اکسیدان های موجود در این چاشنی خوش طعم موجب می شود سلول ها در برابر عوامل آسیب زای بیرونی قوی شوند. همچنین جالب است بدانید با وجود این آنتی اکسیدان ها دوران نقاهت پس از درمان نیز بسیار کاهش پیدا می کند.

نکته: بیماران که تحت درمان شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند باید این را بدانند برای اضافه کردن سماق یا هر خوراکی دیگر به رژیم غذایی خود با متخصص خود حتما مشورت کنند.

5. پیشگیری از سرطان

خواص سماق برای پایداری سلامت بسیار بالا است به گونه ای که اگر این چاشنی را به غذای سالم خود اضافه کنید می تواند موجب پیشگیری از برخی سرطان ها شود.

مطلب پیشنهادی
13 خاصیت برجسته خردل + ممنوعیت‌ها و مصرف در بارداری

سماق در ترکیبات خود دارای آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها به دور سلول های بدن مانند یک محافظ می پیچند و اجازه نمی دهند رادیکال های آزاد به آن ها آسیب برساند. در نتیجه سماق را می توان یک خوراکی ضد سرطانی دانست.

6. بهبود سریع سرماخوردگی

اگر به دنبال یک راهکار طبیعی هستید تا طول درمان سرماخوردگی را کوتاه کنید می توانید از خواص سماق در این دوره کمک کنید. سماق به دلیل ویتامین هایی که در خود دارد موجب می شود سیستم ایمنی بدن بالا برود.

همچنین به موجب آن گلبول های سفید در بدن زیاد می شود. این امر باعث خواهد شد بدن بتواند پادتن بیشتری در مقابل عامل بیماری زا از خود ترشح کند. در نتیجه سرماخوردگی به سرعت بهبود پیدا می کند. حتی مصرف این چاشنی ترش مزه از سرماخوردگی نیز پیشگیری می کند. 

7. درمان یبوست با سماق

درمان یبوست با سماق

یبوست یکی از بیماری هایی گوارشی است که اگر سریع به درمان آن اقدام نشود می تواند باقی دستگاه گوارش را درگیر خود کند. شما می توانید برای درمان این بیماری گوارشی از خواص سماق کمک بگیرید.

سماق این چاشنی خوش طعم یکی از راهکارهای خانگی برای درمان یبوست است. در ترکیبات سماق میزان قابل توجهی از فیبر وجود دارد. در نتیجه زمانی که فیبر وارد روده می شود حالت ملین به خود می گیرد و آب زیادی را دور خود جمع می کند. این امر باعث می شود مدفوع شل شود و خروج آن آسان شود.

مطلب پیشنهادی
خولنجان چیست؟ (بررسی خواص و عوارض + مقدار مصرف)

8. درمان حرکات نامنظم روده

از دیگر خواص سماق می توان به درمان حرکات نامنظم روده اشاره کرد. سماق دارای خاصیت باکتریایی است. در نتیجه زمانی که وارد روده می شود باکتری های مضر را از بین می برد. این عملکرد موجب می شود تا باکتری های خوب روده بیشتر شوند.

هر اندازه باکتری های مفید روده بیشتر شود عضلات روده قدرت بیشتری پیدا می کنند و به دنبال آن حرکات روده برای خروج منظم تر و قوی تر خواهد شد.

9. درمان بیماری های میکروبی

بررسی و تحقیقات بر روی خواص سماق نشان داده است این چاشنی دارای دارای ترکیبات طبیعی با فعالیت ضد میکروبی است. در این تحقیقات به این نتیجه رسیده اند مصرف سماق می تواند بر علیه برخی از عوامل بیماری زا از جمله باکتری سالمونلا اثر موثر داشته باشد.

جالب است بدانید در گذشته سماق را در آب حل می کردند تا ترکیبات آن کاملا از آن خارج شود. سپس برای درمان بیماری های میکروبی آن را مصرف می کردند.

10. کمک به درمان دیابت

فواید سماق برای درمان دیابت

دیابت نوع 2 یکی از بیماری هایی است که امروزه روز به روز بیشتر می شود. از علت های اصلی آن می توان به رژیم غذایی ناسالم و تنش های عصبی اشاره کرد. در دیابت نوع 2 انسولین به اندازه کافی در بدن ترشح می شود اما در مقابل جذب قند یا همان گلوکز مقاوم می شود.

مطلب پیشنهادی
خواص میخک چیست؟ نحوه مصرف میخک برای کاهش درد

افرادی که دارای دیابت هستند؛ می توانند پس از مشورت با پزشک خود از خواص سماق برای کمک به درمان خود آن را به رژیم غذاییشان اضافه کنند.

سماق دارای آنتی اکسیدان های بسیار قوی است. این خاصیت با عواملی که موجب مقاومت انسولین می شوند مبارزه می کند. در نتیجه انسولین مقاومت خود را از دست می دهد و قند را راحت تر جذب می کند. این امر موجب متعادل شدن سطح قند خون می شود.

11. کاهش کلسترول بالای خون

کلسترول بالای خون می تواند از جمله مشکلاتی است که به دلیل مصرف بیش از اندازه ی غذاهای روغنی و فست فود ها رخ می دهد. اگر علاقه دارید از این بیماری پیشگیری کنید یا درمان آن را سرعت ببخشید می توانید از خواص سماق در رژیم غذایی سالم خود کمک بگیرید.

سماق به دلیل ویتامین ها و مواد معدنی قوی و پرفایده ای که دارد قدرت آنتی اکسیدانی این چاشنی را چند برابر کرده است. این ترکیبات قادر هستند با کلسترول بالای خون مبارزه کنند و سطح آن ها را متعادل کنند.

مطلب پیشنهادی
خواص هلیله سیاه - هلیله سیاه چیست؟ + 19 خاصیت درمانی

همچنین فیبر موجود در سماق قادر است در بدن بچرخد و به دور کلسترول های بد خون بپیچد. در آخر آن را از طریق مدفوع از بدن خارج خواهد کرد.

12. پاکسازی بدن

برای پاکسازی بدن می توانید از خواص سماق کمک بگیرید و بهبود سلامت خود را بسیار بالا ببرید. سماق خاصیت ادرار آوری دارد. این امر موجب می شود مواد مضر و سمی بسیاری طی عمل دفع از بدن شما خارج شود.

اما به خاطر داشته باشید باید در این میان آب زیادی مصرف کنید. تا از دهیدراته شدن بدنتان پیشگیری کنید. همچنین کمبود آب می تواند موجب تجمع رسوبات در کلیه شود.

13. پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از بیماری های خاموشی است که با بالا رفتن سن خود را ناگهان نشان می دهد. از طرفی با بالا رفتن سن بدن قدرت جذب کلسیم و مواد معدنی را از دست می دهد. در نتیجه تراکم استخوان ها بسیار کم می شود.

نکته: مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می زنند که نزدیک به 25٪ از زنان بالای 65 سال از این پدیده در گردن و ستون فقرات کمر رنج می برند.

شما می توانید برای پیشگیری از پوکی استخوان از خواص سماق کمک بگیرید. این چاشنی ترش مزه دارای مواد معدنی است که موجب می شود استخوان ها بتوانند مواد معدنی بیشتری را جذب خود کنند.

14. کاهش التهابات بدنی

مطالعات بر روی خواص سماق نشان داده است دم کرده ی این چاشنی می تواند موجب کاهش التهابات بدنی شود. سماق به دلیل آنتی اکسیدان های قوی و مواد معدنی حیاتی که در خود دارد یک درمان طبیعی برای التهابات به حساب می آید.

مطلب پیشنهادی
خواص زردچوبه و تاثیرات آن در درمان بیماری های مزمن

شما باید التهابات بدنی را بسیار جدی بگیرید و تا جای ممکن از طریق خوراکی هایی مانند سماق که خاصیت ضد التهابی دارند از آن ها پیشگیری کرده یا به درمان آن کمک کنید. چرا که با پیشروی التهابات بیماری های خطرناک دیگری شما را تهدید خواهد کرد.

15. پیشگیری از بیماری خود ایمنی

سماق برای درمان بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی یکی از بیماری های خطرناکی است که تا به امروز دلیل اصلی آن مشخص نشده است. در این بیماری به طور غیر طبیعی گلبول های سفید یکی از اعضای بدن را بیگانه تلقی می کنند و علیه آن شروع به ترشح پادتن می کنند.

تا به امروز تنها راه پیشگیری از این بیماری را داشتن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از آنتی اکسیدان معرفی کرده اند. در نتیجه برای بالا بردن آنتی اکسیدان بدن می توانید از خواص سماق و دیگر خوراکی هایی که حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان هستند کمک بگیرید.

16. کاهش درد عضلات

اگر از درد عضلانی مزمن رنج می برید پیشنهاد می کنیم از خواص سماق برای کاهش درد خود کمک بگیرید. در حقیقت جالب است بدانید طی مطالعه ای که در این زمینه از دانشگاه منصوره در مصر به دست آمده است به این نتیجه رسیده اند سماق دارای خاصیت ضد درد است.

مطلب پیشنهادی
هندوانه ابوجهل برای دیابت و لاغری (بررسی خواص و مضرات)

همچنین بسیاری از ورزشکارانی که پس از تمرینات سنگین هوازی و قدرتی دچار درد عضلانی می شود یکی از بهترین خوراکی ها برای تسکین درد آن ها سماق است. از طرفی سماق به دلیل ترکیبات معدنی و آنتی اکسیدانی که در خود دارد موجب می شود سلول های سلول های آسیب دیده به سرعت خود را بازسازی کنند.

17. کمک به کاهش وزن

از خواص سماق می توانید برای کاهش وزن کمک بگیرید. شاید این موضوع که سماق می تواند موجب لاغری شود جای تعجب داشته باشد. چرا که یک چاشنی ترش مزه است و می تواند موجب افزایش اشتها نیز شود.

اما جالب است بدانید سماق آنزیم های لیپاز روده را فعال می کند و این عملکرد موجب کاهش جذب چربی از طریق روده می شود. به زبان ساده تر موجب دفع چربی از بدن می شود. اما به خاطر داشته باشید باید آن را در کنار یک رژیم غذایی استاندارد استفاده کنید تا به نتیجه ی مطلوب برسید.

18. خاصیت سماق برای کبد چرب

کبد چرب از جمله بیماری هایی است که بسیار شایع شده است. چرا که در چند دهه اخیر مصرف غذاهای ناسالم و نوشیدنی های گازدار بسیار افزایش پیدا کرده است. این عامل موجب ایجاد کبد چرب شدن کبد شده است.

راهکارهای خانگی و داشتن رژیم غذایی سالم بزرگ ترین کمکی است که می تواند این بیماری را درمان کند. شما برای درمان کبد چرب می توانید از خواص سماق کمک بگیرید. چرا که شماق دارای ویتامین هایی است که در بدن نقش آنتی اکسیدان های قوی را بازی می کنند. آنتی اکسیدان ها علاوه بر بالا بردن سیستم دفاعی بدن قادر هستند کبد را از شر این چربی های مضر نجات دهند.

مطلب پیشنهادی
خواص زعفران ؛ 11 خاصیت + تاثیر آن بر لاغری و پوست

فواید مصرف سماق برای خانم ها

فواید مصرف سماق برای خانم ها

خواص سماق برای خانم ها بسیار بی نظیر است. تحقیقات نشان داده است خانم های در رژیم غذایی خود از سماق استفاده می کردند کمتر دچار عفونت های واژن و بیماری های زنان شده اند.

همچنین جالب است بدانید مصرف سماق موجب می شود سطح استروژن در زمان پریود بالا برود. در نتیجه علائم دردناک قاعدگی مانند گرفتگی عضلات، درد و اختلال خلق در آن ها بسیار کمتر شده است. همچنین مصرف این چاشنی موجب کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی در آن ها شده است.

نکته: برخی از متخصصان بر این باور هستند که مصرف سماق در دوران شیردهی موجب افزایش . کیفیت شیر مادر می شود.

در آخر:

سماق یکی از چاشنی های ترش مزه است که شما می توانید حتی آن را به ماست یا برنج خود اضافه کنید و از خواص آن بهره مند شوید. این چاشنی با طعم عالی اما نباید بیش از اندازه مصرف شود؛ چرا که می تواند موجب اسهال یا دیگر مشکلات شود.

منبع:
healthbenefitstimes

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *