تغذیهغذاهای سالم

سیب زمینی شیرین و خواص بی نظیر آن برای سلامت و زیبایی

سیب زمینی شیرین جزو سبزیجات مغذی و خوشمزه است. این نوع سیب زمینی منبعی از ویتامین A است. این سبزی نه تنها حاوی مواد مغذی زیادی است بلکه دارای خواص دارویی نیز می باشد.

این نوع سیب زمینی دارای خواص ضد التهابی، ضد دیابتی و ضد سرطانی است. موارد زیر فواید سلامتی است که می توانید از گنجاندن این خوراکی در رژیم غذایی معمول خود به دست آورید.

خاصیت سیب زمینی شیرین چیست؟

خاصیت سیب زمینی شیرین

1. پیشگیری از کمبود ویتامین A

پیامدهای سلامتی ناشی از کمبود ویتامین A بسیار جدی است و می تواند شامل موارد زیر باشد.

  • کاهش مقاومت در برابر بیماری های عفون
  • افزایش عوارض عفونت ها
  • خشکی چشم 
  • افزایش مرگ و میر برای زنان باردار و شیرده و فرزندان آن ها

سیب زمینی شیرین منبع بسیار مهمی از ویتامین A است. چرا که حاوی مقادیر بالایی بتاکاروتن است. بتاکاروتن در کبد به ویتامین A تبدیل می شود. جالب است بدانید هر مولکول بتاکاروتن دو مولکول ویتامین A تولید می کند.

2. کنترل دیابت با سیب زمینی شیرین

چندین مطالعه نشان داده است که سیب زمینی شیرین می تواند مقاومت انسولین به جذب گلوکز را پایین بیاورد. در نتیجه یک خوراکی مناسب برای افرادی است که از دیابت رنج می برند. 

مطلب پیشنهادی
خواص پیازچه برای سلامتی بدن + زیبایی پوست و مو

این خوراکی شیرین برخلاف سایر غذاهای نشاسته ای ، قند را به آرامی در جریان خون آزاد می کند. در نتیجه گفته می شود که این نوع سیب زمینی دارای شاخص قند خون نسبتاً پایین است. این ترشح مداوم قند چیزی است که به کنترل سطح قند خون افراد کمک می کند تا پایین یا زیاد نشود. این تنظیم در هر دو نوع دیابت 1 و 2 مشاهده می شود.

همچنین این فرضیه وجود دارد که فیبر موجود در این نوع سیب زمینی برای مدیریت دیابت مفید است. این خوراکی یک ماده غذایی سرشار از فیبر است که می تواند سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع یک را کاهش می دهد.

3. کنترل سطح استرس

سیب زمینی شیرین حاوی مقدار قابل توجهی منیزیم است. این یک ماده معدنی ضروری و حیاتی برای عملکرد طبیعی بدن است. یکی از مهمترین مزایای منیزیم این است که به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.

مطلب پیشنهادی
تره فرنگی ، این گیاه پر خاصیت را جدی بگیرید

مطالعات نشان داده است که افزایش منیزیم در رژیم های غذایی منجر به کاهش قابل توجه موارد افسردگی در سراسر جهان شده است.

علاوه بر این منیزیم موجود در این خوراکی باعث کاهش بی خوابی در افراد مسن می شود. بی خوابی محرکی برای استرس ، افسردگی و اضطراب است.

4. کاهش التهابات بدن

سیب زمینی شیرین حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین است که بیشتر آن ها دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. مطالعات انجام شده بر روی این خوراکی به طور قطعی نشان داده است که عصاره های موجود در سبزیجات می توانند از تولید عوامل التهابی فعال در بدن جلوگیری کند.

علاوه بر این سیب زمینی های شیرین دارای غلظت بالایی از کولین هستند که یک ماده مغذی بسیار متنوع است. یکی از مزایای اصلی کولین این است که واکنش های التهابی را در بدن کاهش می دهد و باعث التهاب کمتر می شود.

5. پیشگیری از سرطان

مطالعات نشان داده است که سیب زمینی شیرین در مبارزه با سرطان موثر است. این خوراکی دارای عناصری است که می توانند با القای مرگ سلول های سرطانی از رشد سرطان های خاصی مانند سرطان سینه، سرطان معده و روده بزرگ جلوگیری کنند.

مطلب پیشنهادی
خواص چغندر قند در 13 مورد (فرق چغندر با لبو چیست؟)

سایر مطالعات نشان داده اند که عصاره قسمت های مختلف سیب زمینی های شیرین نیز می تواند باعث مرگ سلول های سرطانی پروستات شود و از عدم رشد و گسترش سرطان به سایر قسمت های پروستات اطمینان حاصل کند.

6. بهبود عملکرد قلبی

اکسیداسیون در بدن منجر به عوارضی مانند بسته شدن رگ های خونی می شود که به نوبه خود می تواند منجر به ایجاد تعدادی از بیماری های قلبی عروقی شود.

عصاره برگ سیب زمینی شیرین دارای سطح بالای پلی فنول است. این ترکیب می تواند اکسیداسیون را در انسان سرکوب کند و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

این سبزی به دلیل سطح نسبتاً بالای فعالیت های مهار کننده رادیکال و همچنین مقدار زیادی ترکیبات پلی فنول دارای خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی است. فعالیت پاکسازی و سطح بالای پلی فنول ها به خواص آنتی اکسیدانی آن کمک می کند. در نتیجه به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی کمک می کند.

مطلب پیشنهادی
خواص تربچه - 15 خاصیت برای (بدن + پوست + لاغری)

7. خواص ضد میکروبی سیب زمینی های شیرین

مطالعات در مورد خواص ضد میکروبی سیب زمینی شیرین محدود است. اما در این به این نتیجه رسیده اند که سیب زمینی های شیرین دارای سطحی از فعالیت ضد میکروبی هستند.

برخی مطالعات نشان داده اند که عصاره های اتانول و استون از برگ های سیب زمینی های شیرین دارای خواص ضد میکروبی در برابر باکتری هایی هستند که باعث ذات الریه می شوند. فیبر موجود مانع از رشد باکتری های ناشی از غذا شده است.

8. بهبود باروری خانم ها

سیب زمینی شیرین می تواند باروری را افزایش دهد. دوز بالای ویتامین A در این خوراکی باعث می شود این سبزی برای زنان در سنین باروری برای افزایش باروری ایده آل باشد. 

مطالعات نشان داده است که ویتامین A نقش مهمی در بهبود عملکرد تولید مثل دارد. تحقیقات همچنین نشان داده است که کمبود ویتامین A می تواند منجر به ناباروری ثانویه در زنان در سنین باروری شود.

مطلب پیشنهادی
خواص خیار برای زیبایی + 10 فایده برای سلامتی بدن

سیب زمینی های شیرین همچنین حاوی دوز سالم آهن هستند. آهن  یک ماده معدنی مهم در ارتقاء باروری در زنان در سنین باروری است. گزارشات نشان می دهد که کم خونی یا فقر آهن یک عامل ناباروری در زنان است.

این گزارشات نشان داده است که درمان کمبود آهن با افزایش دریافت آهن از طریق رژیم غذایی معمولاً باعث می شود زنان بتوانند چند ماه تا یک سال پس از درمان باردار شوند.

سایر مطالعات نشان داده است که افزایش مصرف آهن در رژیم غذایی خطر ناباروری تخمک گذاری را کاهش می دهد.

9. بهبود هضم غذا

سیب زمینی شیرین حاوی مقادیر زیادی فیبر است. این فیبرها برای بهبود سلامت روده و همچنین گوارش عالی هستند. چرا که این نوع فیبر ها غیر قابل هضم بوده و معده مدت زمان کافی برای هضم و جذب مواد مغذی دارد.

از طرفی فیبر های نامحلول به صورت ملین وارد روده بزرگ می شوند. به دنبال آن روده می تواند عمل دفع را راحت تر انجام دهد. فیبر بالای سیب زمینی های شیرین همچنین می تواند از یبوست در کودکان و بزرگسالان جلوگیری کند.

مطلب پیشنهادی
خواص شلغم و مواد مغذی موجود در آن کدام اند؟

خواص سیب زمینی شیرین برای درمان زخم

خواص سیب زمینی شیرین برای درمان زخم

مطالعات نشان داده است که عصاره متانول از ریشه سیب زمینی شیرین می تواند بافت های دستگاه گوارش را در برابر زخم های ناشی از آسپرین محافظت کند. نتایج این مطالعات ثابت کرده است که از سیب زمینی های شیرین می توان در درمان و مدیریت زخم معده استفاده کرد.

مطالعه دیگری نشان داد که آرد موجود در ریشه سیب زمینی های شیرین به جلوگیری از زخم ناشی از اتانول در معده کمک می کند.

همچنین آرد این سبزی زخم معده را سرکوب می کند و تورم بافت های اطراف را کاهش می دهد. علاوه بر این از چین و چروک معده محافظت می کند.

در مطالعات زیادی نشان داده شده است که عصاره های این سبزی دارای رادیکال های آزاد بسیار قوی است که در بهبود زخم های داخل بدن بسیار موثر عمل می کنند.

خواص سیب زمینی شیرین برای پوست و مو

سیب زمینی شیرین برای پوست و مو

1. سیب زمینی شیرین برای ریزش مو

سیب زمینی شیرین می تواند به بهبود مو و پوست کمک کند. این خوراکی سرشار ویتامین E است. مطالعات نشان داده است که مصرف رژیم غذایی یا مکمل ویتامین E می تواند تعداد موها را در افرادی که از ریزش مو رنج می برند افزایش دهد. این به این دلیل است که ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می کند.

مطلب پیشنهادی
خواص کدو سبز ؛ از تاثیر بر لاغری تا کنترل دیابت و سرطان

2. سلامت پوست

سیب زمینی شیرین از ویتامین C نیز سرشار است. ویتامین C به عنوان یک درمان پوستی موثر شناخته شده است که می تواند در درمان پیری و افزایش رنگدانه ها بسیار موثر باشد.

ویتامین C موجود در این سیب زمینی همچنین در خنثی سازی استرس اکسیداتیو ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش موثر است.

علاوه بر این ترکیب ویتامین C و E در این خوراکی می تواند خطر سرطان پوست را در افراد به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که سیب زمینی های شیرین دارای خواص ضد التهابی هستند. این بدان معناست که این خوراکی می تواند به مدیریت بیماری های پوستی مانند آکنه و بهبود زخم های روی پوست کمک کند.

سیب زمینی های شیرین برای لاغری

سیب زمینی های شیرین برای لاغری

سیب زمینی شیرین حاوی فیبر محلول و قابل تخمیر است که باعث افزایش سیری می شود. ابن عملکرد باعث می شود که بدن مکانیسم طبیعی و خودکفا برای تنظیم وزن بدن انجام دهد.

مطلب پیشنهادی
10 خاصیت برجسته ترخون + مهمترین کاربردهای این سبزی در آشپزی

مطالعات نشان داده است که فیبرهای غذایی در سیب زمینی های شیرین موجب کاهش مصرف غذا، کاهش وزن و همچنین افزایش فعالیت هورمون های سیری در بدن شوند.

مطالعات علمی نشان داده است که مصرف بیشتر فیبرها به شدت با کاهش وزن بدن ارتباط دارد. افزایش مصرف سیب زمینی های شیرین منجر به افزایش مصرف فیبر می شود که به نوبه خود منجر به کاهش وزن بدن خواهد شد.

در آخر:

سیب زمینی شیرین یک منبع عالی از مواد معدنی و ویتامین ها است. از همین رو جای دادن آن در رژیم غذایی سالم باعث جبران کمبود مواد حیاتی می شود.

منبع:
Lacanadacarecenter
healthline

مریم رهنما

مریم رهنما هستم عضو تیم تحریریه کوئیک فیت. تصمیم دارم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *