رژیم شوک

رژیم شوک همانطور که از نامش پیداست با وارد کردن شوک به بدن سبب چربی‌سوزی و کاهش وزن می‌شود. این رژیم یکی از رژیم‌های سریعی است که می‌تواند در بازه زمانی مشخص مقدار قابل توجهی از وزن بدن را کاهش دهد. با ادامه متن همراه باشید تا به بررسی تمام عوارض و یا نکات مثبت این رژیم بپردازیم.

رژیم شوک چیست؟

بسیاری از افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند به دنبال راه حلی برای کاهش وزن هستند. گاهی تمام راهکارهای موثر را پیش گرفته و به تناسب اندام و زن ایده‌آل نرسیده‌اند. از این رو نیاز به پیش گرفتن روند رژیم غذایی است که با وارد کردن شوک، سبب افزایش متابولیسم بدن شود که نتیجه آن کاهش وزن خواهد بود.

مطالب مرتبط با لاغری و رژیم شوک

در واقع با استپ وزن باید تغییراتی در نحوه تغذیه و فعالیت بدنی ایجاد کرد که محرکه لازم برای چربی‌سوزی ایجاد شود. بر اساس رژیم شوک می‌توان در عرض دو هفته به کاهش وزن 15 کیلوگرمی دست یافت. البته این موضوع برای افرادی صدق می‌کند که اضافه وزنی بیش از 15 کیلوگرم دارند.

رژیم شوک چگونه است؟

باید با اراده قوی شروع به پیش گرفتن این رژیم کرد. این رژیم دو هفته زمان نیاز دارد. 5 روز ابتدایی کمی سخت خواهد بود و 2 روز فرد می‌تواند مطابق گذشته خوراکی و غذا نوش جان کند. این چرخه دو مرتبه تکرار می‌شود. با نتیجه گرفتن در این روند، افراد می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلف آنرا پیش گرفته و به کاهش وزن دست یابند.

مطلب پیشنهادی
رژیم لاغری سریع ؛ تا 5 کیلو لاغری در یک هفته (100%تضمینی)

رژیم شوک چه قوانینی دارد؟

در این رژیم نیز بایدها و نبایدهای خاصی عنوان شده است که باید رعایت کرد. در طول دوره‌ای که برای رژیم شوک در نظر گرفته می‌شود لازم است قوانین زیر را در نظر داشت:

 • باید آب زیاد نوشیده شود
 • از مصرف الکل در طول دوره رژیم باید پرهیز کرد
 • لازم است زمان مشخصی برای وعده‌های غذایی در نظر گرفت
 • 2 روزِ مجاز، نباید پرخوری کرد
 • منوی غذایی ثابت در این رژیم را به هیچ وجه نباید تغییر داد و تنوع ایجاد کرد

نکته مهم: با رعایت قوانین بیان شده برای این رژیم می‌توان به کاهش وزن دست یافت اما بهتر است در کنار رژیم از فعالیت بدنی مناسبی نیز پیروی کرد تا نتیجه بهتری کسب کرد.

روند رژیم شوک در 7 روز هفته چگونه است؟

همانطور که گفته شد این رژیم دو هفته‌ای روند ثابتی دارد که چرخه آنرا باید تکرار کرد. این روند شامل میان وعده‌ها و وعده‌های اصلی که در ادامه بیان خواهیم کرد می‌شود. برای 5 روز ابتدایی در رژیم باید منوی بیا شده را مصرف کنید.

مطلب پیشنهادی
لاغری با بادمجان - چرا بادمجان باعث لاغری می شود؟

صبحانه رژیم شوک

 • 1 قاشق عسل و ترکیب آن در آب جوش
 • 10 دقیقه بعد از آن 2 قطعه نان تست به همراه پنیر و گوجه فلفل دلمه‌ای
 • 1 لیوان آب پرتقال (اختیاری)

میان وعده صبح رژیم شوک

1 عدد میوه که سرشار از فیبر باشد مانند یک عدد انجیر، گلابی و یا سیب در این میان وعده می‌توان مصرف کرد.

ناهار رژیم شوک

برای 5 روز هفته می‌توانید از این منوی ناهار میل کنید:

 • سالاد سبزیجات متشکل از: گوجه، زیتون، کاهو، فلفل دلمه‌ای، پنیر و 2 عدد تخم مرغ آبپز به همراه 2 عدد کباب مایتابه‌ای و یا 70 گرم گوشت مرغ بخارپز یا کباب شده
وعده‌های رژیم شوک

برای تنوع در وعده ناهار می‌تواند از گزینه زیر نیز استفاده کنید:

 • سالاد سبزیجات شامل: فلفل دلمه‌ای، گوجه، سبزیجات، روغن زیتون به همراه 100 گرم مرغ یا ماهی کباب شده

میان وعده عصر رژیم شوک

به اختیار می‌توانید تنوع ایجاد کنید و از یکی از مواد غذای زیر در روزهای مختلف برای میان وعده عصرانه استفاده کنید:

 • 2 عدد زردآلو
 • 8 عدد بادام
 • 1 فنجان شیر گرم به همراه دارچین برای بالا بردن چربی سوزی و جلوگیری از نفخ
مطلب پیشنهادی
رژیم فستینگ چه انواعی دارد؟ معایب و مزایای روند آن

این نکته را توجه کنید که یکی از آنها را می‌توانید برای میان وعده عصرانه در نظر بگیرید و همه آنها را نباید در یک میان وعده مصرف کنید. تنوع ایجاد کنید تا تمام مواد مغذی به بدنتان برسد.

شام رژیم شوک

برای انتخاب شام در این 5 روز، 3 گزینه در منوی خود دارید که می‌توانید برای هر وعده شام یکی از آنها را به تنوع انتخاب کنید:

 1. سالاد به همراه لیمو ترش متشکل از گوجه، فلفل دلمه‌ای و جعفری به همراه 100 گرم مرغ یا ماهی کبابی بدون پوست
 2. 1 پیاله ماست به همراه سالاد متنوع شامل جوانه‌ها، انواع کلم یا اسفناج به همراه 1 ورق نان سبوس دار
 3. نخود یا عدس پخته شده به همراه سالاد شامل گوجه، خیار، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات

2 روز پایانی در یک هفته از رژیم شوک

موارد بیان شده برای وعده‌های مختلف مخصوص 5 روز است و برای 2 روز دیگر روند یک هفته‌ای شما مجاز هستید مانند سابق از وعده‌های غذایی استفاده کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم برای نتیجه بهتر از پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم پرهیز کنید.

مطلب پیشنهادی
رژیم دوپامین چگونه باعث لاغری می‌شود؟ 5 گام تا شروع

این چرخه را باید تکرار کنید تا روند 14 روزه رژیم به پایان برسد. اما اگر خواهان یک هفته پیروی از آن هستید می‌توانید آنرا برای یک هفته انجام دهید.

رژیم شوک چه انواعی دارد؟

این رژیم را به صورت چرخشی می‌توان تکرار کرد و به همین دلیل روندهای مختلفی از آن تنظیم شده است. برخی از افراد که نیاز بیشتری برای شوک وارد کردن به بدن دارند، اغلب لازم است آنرا در دوره بیشتری پیروی کنند.

اما در برخی از موارد این رژیم را به شکل رژیم شوک یک روزه نیز انجام می‌دهند که بتوانند متابولیسم بدن را بالا ببرند. اما نکته مهم این است که این روند برای یک روز نتیجه واضحی را بروز نمی‌دهد و معمولا بهتر است از نوع 7 روزه یا 14 روزه آن پیروی کرد.

بررسی معایب و مزایای رژیم شوک

این رژیم منوی انعطاف پذیری ندارد و ممکن است برخی از مواد غذایی را به بدن نرساند اما با توجه به اینکه در بازه زمانی مشخصی است می‌توان در این دوره از مکمل مناسب استفاده کرد.

معایب و مزایای رژیم شوک

ایراد اصلیی که می‌توان برای این رژیم در نظر گرفت این است که ممکن است ثبات وزن برای فرد به همراه نداشته باشد زیرا رژیم نگهدارنده ندارد. از طرفی ممکن است فرد با بی‌ارادگی مجدد به پرخوری سابق بازگشته و وزن کاهش یافته باز گردد.

مطلب پیشنهادی
رژیم سیرت فود ؛ راز رژیم لاغری ادل برای تناسب اندام

علاوه بر این موضوع، در این رژیم کاهش وزن، بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن در طول روز دریافت نمی‌شوند. در نتیجه‌ی این موضوع به مرور زمان برای فرد ریزش مو، شکنندگی ناخن‌ها، آسیب به سلامت پوست و حتی مشکلات گوارشی بروز داده خواهد شد.

این رژیم با داشتن تمام معایبی که بیان شد، به شدت برای رهایی از استپ وزنی مفید است. برای بهره از این رژیم به منظور شوک وارد کردن به بدن، باید برای بازه زمانی کوتاهی از آن پیروی کرد تا بدن به چربی سوزی مجدد باز گردد.

حتی با پیروی از رژیم شوک می‌توان علاوه بر رهایی از وزن اضافه بدن به سم‌زدایی بدن نیز پرداخت. زیرا در این مدت آب فراوان و مواد غذایی سالم به بدن می‌رسد که برای پاکسازی سموم بسیار موثر عمل خواهد کرد.

رژیم شوک برای چه افرادی بهتر است؟

این رژیم همانطور که اشاره شد، برای همه افراد مناسب نیست. زیرا بدن را وارد یک شوک جدی برای چربی‌سوزی بیشتر می‌کند. از این رژیم برای افرادی که مدتی است به استپ وزنی رسیده‌اند می‌توان نتیجه مطلوبی دریافت کرد.

مطلب پیشنهادی
رژیم پروتئین هفت روزه؛ بهترین مواد غذایی پروتئینی برای رژیم

وقتی این روند برای زمان کوتاهی تنظیم می‌شود که بسیار مناسب برای افرادی است که نیاز به سرعت بخشیدن به روند لاغری دارند. اما بهتر است تنظیم یک رژیم شوک را به متخصص بسپارید تا از عوارض آن کمتر آسیب ببینید. از این طریق علت استپ وزنی نیز بررسی و برطرف خواهد شد.

آیا واقعا با رژیم شوک می‌توان 7 الی 15 کیلو لاغر شد؟

یکی از مزایایی که در رابطه با رژیم شوک به شکل گسترده‌ای معروف شده است، میزان کاهش وزنی است که به همراه دارد. برخی از افراد با پیروی از آن، توانسته‌اند به کاهش وزن 15 کیلویی برسند که این موضوع به یک ادعای برجسته در مورد این رژیم تبدیل شده است.

البته نکته مهمی که در رابطه با این رژیم وجود دارد، به اراده فرد برای ادامه دادن و پیروی از این رژیم مربوط می‌شود. زیرا در 5 روز ابتدایی کمی فشار گرسنگی به فرد وارد می‌شود و در 2 روز انتهایی فرد می‌تواند به روش تغذیه‌ای سابق بازگردد. هفته‌ی دوم نیز باید همین روند تکرار شود که کاملا چربی سوزی را به همراه خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
رژیم فلکسترین چه معایب و مزایایی دارد؟ 6 گروه غذایی مجاز

البته در مواردی که این رژیم برای 15 روز باشد، روز آخر نیز روند تغذیه‌ای رژیمی اجرا می‌شود.

با اینکه بسیاری از افراد به کمک این روش به رهایی از استپ وزنی دست یافته‌اند، نمی‌توان آنرا به شکل قاطع برای همه توصیه کرد. زیرا در این روش تغذیه‌ای ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار کم و محدودی به بدن می‌رسد که ممکن است برای برخی از افراد بسیار آسیب زننده باشد.

مطالب مرتبط با لاغری و رژیم شوک

نکات پایانی

در این متن به طور کامل در مورد اینکه چگونه با رژیم معروف شوک می‌توان به کاهش وزن دست یافت نکاتی را ارائه کردیم. باید قوانین آنرا مو به مو انجام داد تا نتیجه گرفت. اما برای داشتن تناسب اندام همیشگی اصلاحی در رژیم غذایی باید ایجاد کرد که سلامت بدن نیز در نظر گرفته شود.

مطلب پیشنهادی
رژیم لاغری سریع ؛ تا 5 کیلو لاغری در یک هفته (100%تضمینی)

2 دیدگاه‌ها

  • سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   در ابتدا دوستانه عرض کنیم بهتر است از این رژیم پیروی نکنید چون ممکن است شرایط بدن شما برای لاغری و کاهش وزن نیازهای متفاوتی داشته باشد.
   علاوه بر این موارد بهتر است از متخصص برای انتخاب راه درست کاهش وزن مشورت دریافت کنید.
   اما معمولا در رژیم‌های کاهش وزن فرد مجاز به استفاده از چای، قهوه و دمنوش، آن هم کمرنگ، خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید