رژیم غذاییرژیم کاهش وزن

رژیم شوک 2 هفته‌ای (7 کیلو لاغری + رهایی از استپ وزنی)

رژیم شوک همانطور که از نامش پیداست با وارد کردن شوک به بدن سبب چربی‌سوزی و کاهش وزن می‌شود. این رژیم یکی از رژیم‌های سریعی است که می‌تواند در بازه زمانی مشخص مقدار قابل توجهی از وزن بدن را کاهش دهد. با ادامه متن همراه باشید تا به بررسی تمام عوارض و همینطور نکات مثبت این رژیم بپردازیم.

مطالب مرتبط با لاغری و رژیم شوک

رژیم شوک چیست؟

بسیاری از افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند به دنبال راه حلی برای کاهش وزن هستند. گاهی تمام راهکارهای موثر را پیش گرفته و به تناسب اندام و زن ایده‌آل نرسیده‌اند. از این رو نیاز به پیش گرفتن روند رژیم غذایی است که با وارد کردن شوک، سبب افزایش متابولیسم بدن شود که نتیجه آن کاهش وزن خواهد بود.

در واقع با استپ وزن باید تغییراتی در نحوه تغذیه و فعالیت بدنی ایجاد کرد که محرکه لازم برای چربی‌سوزی ایجاد شود. بر اساس رژیم شوک می‌توان در عرض دو هفته به کاهش وزن 15 کیلوگرمی دست یافت. البته این موضوع برای افرادی صدق می‌کند که اضافه وزنی بیش از 15 کیلوگرم دارند.

رژیم شوک چگونه است؟

باید با اراده قوی شروع به پیش گرفتن این رژیم کرد. این رژیم دو هفته زمان نیاز دارد. 5 روز ابتدایی کمی سخت خواهد بود و 2 روز فرد می‌تواند مطابق گذشته خوراکی و غذا نوش جان کند. این چرخه دو مرتبه تکرار می‌شود. با نتیجه گرفتن در این روند، افراد می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلف آنرا پیش گرفته و به کاهش وزن دست یابند.

مطلب پیشنهادی
رژیم خیار 3 روزه (بررسی عوارض جدی لاغری با خیار)

رژیم شوک چه قوانینی دارد؟

در این رژیم نیز بایدها و نبایدهای خاصی عنوان شده است که باید رعایت کرد. در طول دوره‌ای که برای رژیم شوک در نظر گرفته می‌شود لازم است قوانین زیر را در نظر داشت:

 • باید آب زیاد نوشیده شود
 • از مصرف الکل در طول دوره رژیم باید پرهیز کرد
 • لازم است زمان مشخصی برای وعده‌های غذایی در نظر گرفت
 • 2 روزِ مجاز، نباید پرخوری کرد
 • منوی غذایی ثابت در این رژیم را به هیچ وجه نباید تغییر داد و تنوع ایجاد کرد

نکته مهم: با رعایت قوانین بیان شده برای این رژیم می‌توان به کاهش وزن دست یافت اما بهتر است در کنار رژیم از فعالیت بدنی مناسبی نیز پیروی کرد تا نتیجه بهتری کسب کرد.

روند رژیم شوک در 7 روز هفته چگونه است؟

همانطور که گفته شد این رژیم دو هفته‌ای روند ثابتی دارد که چرخه آنرا باید تکرار کرد. این روند شامل میان وعده‌ها و وعده‌های اصلی که در ادامه بیان خواهیم کرد می‌شود. برای 5 روز ابتدایی در رژیم باید منوی بیا شده را مصرف کنید.

صبحانه رژیم شوک

 • 1 قاشق عسل و ترکیب آن در آب جوش
 • 10 دقیقه بعد از آن 2 قطعه نان تست به همراه پنیر و گوجه فلفل دلمه‌ای
 • 1 لیوان آب پرتقال (اختیاری)

میان وعده صبح رژیم شوک

1 عدد میوه که سرشار از فیبر باشد مانند یک عدد انجیر، گلابی و یا سیب در این میان وعده می‌توان مصرف کرد.

مطلب پیشنهادی
رژیم گوشت خواری چه روندی دارد؟ بررسی معایب و مزایا

ناهار رژیم شوک

برای 5 روز هفته می‌توانید از این منوی ناهار میل کنید:

 • سالاد سبزیجات متشکل از: گوجه، زیتون، کاهو، فلفل دلمه‌ای، پنیر و 2 عدد تخم مرغ آبپز به همراه 2 عدد کباب مایتابه‌ای و یا 70 گرم گوشت مرغ بخارپز یا کباب شده
وعده‌های رژیم شوک

برای تنوع در وعده ناهار می‌تواند از گزینه زیر نیز استفاده کنید:

 • سالاد سبزیجات شامل: فلفل دلمه‌ای، گوجه، سبزیجات، روغن زیتون به همراه 100 گرم مرغ یا ماهی کباب شده

میان وعده عصر رژیم شوک

به اختیار می‌توانید تنوع ایجاد کنید و از یکی از مواد غذای زیر در روزهای مختلف برای میان وعده عصرانه استفاده کنید:

 • 2 عدد زردآلو
 • 8 عدد بادام
 • 1 فنجان شیر گرم به همراه دارچین برای بالا بردن چربی سوزی و جلوگیری از نفخ

این نکته را توجه کنید که یکی از آنها را می‌توانید برای میان وعده عصرانه در نظر بگیرید و همه آنها را نباید در یک میان وعده مصرف کنید. تنوع ایجاد کنید تا تمام مواد مغذی به بدنتان برسد.

شام رژیم شوک

برای انتخاب شام در این 5 روز، 3 گزینه در منوی خود دارید که می‌توانید برای هر وعده شام یکی از آنها را به تنوع انتخاب کنید:

 1. سالاد به همراه لیمو ترش متشکل از گوجه، فلفل دلمه‌ای و جعفری به همراه 100 گرم مرغ یا ماهی کبابی بدون پوست
 2. 1 پیاله ماست به همراه سالاد متنوع شامل جوانه‌ها، انواع کلم یا اسفناج به همراه 1 ورق نان سبوس دار
 3. نخود یا عدس پخته شده به همراه سالاد شامل گوجه، خیار، فلفل دلمه‌ای و سبزیجات
مطلب پیشنهادی
رژیم اتکینز چه ویژگی هایی دارد؟مزایای رژیم اتکینز چیست؟

2 روز پایانی در یک هفته از رژیم شوک

موارد بیان شده برای وعده‌های مختلف مخصوص 5 روز است و برای 2 روز دیگر روند یک هفته‌ای شما مجاز هستید مانند سابق از وعده‌های غذایی استفاده کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم برای نتیجه بهتر از پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم پرهیز کنید.

این چرخه را باید تکرار کنید تا روند 14 روزه رژیم به پایان برسد. اما اگر خواهان یک هفته پیروی از آن هستید می‌توانید آنرا برای یک هفته انجام دهید.

رژیم شوک چه انواعی دارد؟

این رژیم را به صورت چرخشی می‌توان تکرار کرد و به همین دلیل روندهای مختلفی از آن تنظیم شده است. برخی از افراد که نیاز بیشتری برای شوک وارد کردن به بدن دارند، اغلب لازم است آنرا در دوره بیشتری پیروی کنند.

اما در برخی از موارد این رژیم را به شکل رژیم شوک یک روزه نیز انجام می‌دهند که بتوانند متابولیسم بدن را بالا ببرند. اما نکته مهم این است که این روند برای یک روز نتیجه واضحی را بروز نمی‌دهد و معمولا بهتر است از نوع 7 روزه یا 14 روزه آن پیروی کرد.

بررسی معایب و نواقص رژیم شوک

هر رژیمی که در دنیای وب به صورت عمومی ارائه می‌شود، می‌تواند مزایایی داشته باشد اما باید به بررسی معایب آنها هم پرداخت تا به سلامت بدن آسیب وارد نکرد. در ادامه به بررسی مهمترین معایبی که این رژیم به همراه دارد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رژیم سختگیرانه

رژیم‌های لاغری اصولی که امروزه تنظیم می‌شوند، برای هر فرد مخصوص هستند.
اما این رژیم منوی انعطاف پذیری ندارد و ممکن است برخی از مواد غذایی را به بدن نرساند. عدم دریافت برخی از مواد مغذی برای بدن می‌تواند زمینه بروز بسیاری از مشکلات بدنی را فراهم کند.

معایب و مزایای رژیم شوک

نداشتن رژیم تثبیت کننده وزن

رژیم‌های لاغری امروزی، مدتی را برای رژیم نگهدارنده یا رژیم تثبیت کننده وزن در نظر می‌گیرند.
ایراد اصلیی که می‌توان برای این رژیم در نظر گرفت این است که ممکن است ثبات وزن برای فرد به همراه نداشته باشد. زیرا رژیم نگهدارنده ندارد. از طرفی ممکن است فرد با بی‌ارادگی مجدد به پرخوری سابق بازگشته و وزن کاهش یافته مجددا باز گردد.

مطلب پیشنهادی
رژیم لاغری و نکاتی درباره لاغر شدن، رژیم یا ورزش؟

عدم تامین ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدن

در این رژیم کاهش وزن، بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن در طول روز دریافت نمی‌شوند. در نتیجه‌ی این موضوع به مرور زمان برای فرد عوارضی همچون گزینه‌های زیر بروز داده خواهد شد:

 • ریزش مو
 • شکنندگی ناخن‌ها
 • آسیب به سلامت پوست
 • تحلیل رفتن عضلات
 • مشکلات گوارشی

مزایای رژیم شوک چیست؟

با وجود تمام معایب و نواقصی که از این رژیم بیان شد سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا خیلی از افراد به این نواقص توجهی ندارند؟
در ادامه مزایایی که این رژیم به همراه دارد را بررسی می‌کنیم تا به پاسخ این سوال برسیم.

مصرف مکمل در طول رژیم شوک

خیلی از افراد معتقدند چون این رژیم برای بازه زمانی کوتاهی است برای پیشگیری از کمبود مواد معدنی و ویتامینی برای بدن، می‌توان از مکمل‌های غذایی استفاده کرد.

رهایی از استپ وزنی

این رژیم با داشتن تمام معایبی که بیان شد، به شدت برای رهایی از استپ وزنی مفید است. برای بهره از این رژیم به منظور شوک وارد کردن به بدن، باید برای بازه زمانی کوتاهی از آن پیروی کرد تا بدن به چربی سوزی مجدد باز گردد.

مطلب پیشنهادی
رژیم سیب در پنج روز چگونه است؟ لاغری با رژیم سیب

سم زدایی بدن

حتی با پیروی از رژیم شوک می‌توان علاوه بر رهایی از وزن اضافه بدن به سم‌زدایی بدن نیز پرداخت. زیرا در این مدت آب فراوان و مواد غذایی سالم به بدن می‌رسد که برای پاکسازی سموم بسیار موثر عمل خواهد کرد.

رژیم شوک برای چه افرادی بهتر است؟

این رژیم همانطور که اشاره شد، برای همه افراد مناسب نیست. زیرا بدن را وارد یک شوک جدی برای چربی‌سوزی بیشتر می‌کند. از این رژیم برای افرادی که مدتی است به استپ وزنی رسیده‌اند می‌توان نتیجه مطلوبی دریافت کرد.

وقتی این روند برای زمان کوتاهی تنظیم می‌شود که بسیار مناسب برای افرادی است که نیاز به سرعت بخشیدن به روند لاغری دارند. اما بهتر است تنظیم یک رژیم شوک را به متخصص بسپارید تا از عوارض آن کمتر آسیب ببینید. از این طریق علت استپ وزنی نیز بررسی و برطرف خواهد شد.

آیا واقعا با رژیم شوک می‌توان 7 الی 15 کیلو لاغر شد؟

یکی از مزایایی که در رابطه با رژیم شوک به شکل گسترده‌ای معروف شده است، میزان کاهش وزنی است که به همراه دارد. برخی از افراد با پیروی از آن، توانسته‌اند به کاهش وزن 15 کیلویی برسند که این موضوع به یک ادعای برجسته در مورد این رژیم تبدیل شده است.

مطلب پیشنهادی
رژیم پروتئین هفت روزه؛ بهترین مواد غذایی پروتئینی برای رژیم

البته نکته مهمی که در رابطه با این رژیم وجود دارد، به اراده فرد برای ادامه دادن و پیروی از این رژیم مربوط می‌شود. زیرا در 5 روز ابتدایی کمی فشار گرسنگی به فرد وارد می‌شود و در 2 روز انتهایی فرد می‌تواند به روش تغذیه‌ای سابق بازگردد. هفته‌ی دوم نیز باید همین روند تکرار شود که کاملا چربی سوزی را به همراه خواهد داشت.

البته در مواردی که این رژیم برای 15 روز باشد، روز آخر نیز روند تغذیه‌ای رژیمی اجرا می‌شود.

با اینکه بسیاری از افراد به کمک این روش به رهایی از استپ وزنی دست یافته‌اند، نمی‌توان آنرا به شکل قاطع برای همه توصیه کرد. زیرا در این روش تغذیه‌ای ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار کم و محدودی به بدن می‌رسد که ممکن است برای برخی از افراد بسیار آسیب زننده باشد.

چطور می‌توان به رژیم شوک پایبند ماند؟

رژیم شوک

خیلی از افراد در مقابل اینکه در رژیم غذایی خود شوک وارد کنند تا از است وزنی رها شوند، نمی‌توانند پایبند بمانند. این موضوع در شرایطی است که این رژیم برای بازه زمانی کوتاهی تنظیم شده است. اما آنها خسته می‌شوند و از روند رژیم خود منحرف می‌شوند. برای پیشگیری از این موضوع می‌توان از راهکارهای زیر کمک گرفت:

 • از اطرافیان بخواهید در طول رژیم مراعات برنامه غذایی شما را داشته باشند
 • سعی کنید کمتر در مهمانی‌ها شرکت کنید
 • برنامه غذایی خانواده را تقریبا مشابه غذاهای مصرفی خودتان بچینید
 • هدف کوتاه مدت بگذارید تا کم کم به نتیجه مورد نظر نزدیک شوید
مطلب پیشنهادی
رژیم شیر و موز برای کاهش وزن فوری (3 روز 3 کیلو)

چگونه وقتی رژیم هستیم به بدن خود شوک وارد کنیم؟

خیلی از افراد به طور منظم رژیم می‌گیرند.
ولی در بیشتر موارد رژیم تا زمانی نتیجه می‌دهد که آن را پیروی کنند. ممکن است با رژیم چندین کیلو وزن از دست دهند ولی به مرور وزن رفته مجدد باز می‌گردد. متابولیسم و سوخت و ساز بدن در نتیجه گرفتن از رژیم غذایی نقش به سزایی دارد. وقتی نمی‌توانید متابولیسم خود را کنترل کنید، بهتر است با اقداماتی برای حفظ آن یا بودن در وزن سلامت، اقداماتی را انجام دهید. رژیم شوک یکی از این موارد است اما به جای آن بهتر است از راهکارهای ایمنی که در ادامه معرفی می‌کنم کمک بگیرید.

1. مصرف صبحانه

بعضی از افراد برای اینکه کالری کمتری دریافت کنند، در رژیم خود صبحانه را حذف می‌کنند. باید در نظر داشته باشید که بدن به سوخت و ساز نیاز دارد تا بتواند بعد از یک دوره استراحت طولانی در شب، خود را به حالت عادی برساند. صبحانه سالم متابولیسم بدن را فعال می‌کند و باعث می‌شود برای سوزاندن صبحانه کالری بیشتری بسوزانید.

2. مصرف وعده‌های مختلف

نباید بدن را در مدت طولانی گرسنه نگه داشت. رژیم شوک این نکته را در نظر ندارد اما شما باید در فواصل مختلف بدن خود را از خوراکی‌های سالم با مقدار متعادل تغذیه کنید. هر چند ساعت یکبار، یک وعده غذایی و یا میان وعده مصرف کنید.

3. دریافت کالری کافی

زمانی که قصد کاهش وزن دارید نباید دریافت کالری را محدود کنید. در صورتی که کالری بیش از اندازه کم و محدود شود، متابولیسم بدن به طور چشمگیری کم می‌شود تا از بدن در مقابل گرسنگی محافظت شود. کالری دریافتی برای زنان نباید کمتر از 1200 و برای مردان نباید کمتر از 1600 باشد. (منبع)

مطلب پیشنهادی
رژیم سبزیجات یک راه آسان و مطمئن برای کاهش وزن

4. انجام تمرینات قدرتی

داشتن توده‌های عضلانی بدون چربی عاملی مهم برای بالا بردن سوخت و ساز تحت کنترل است. با افزودن تمرینات قدرتی در برنامه خود می‌توانید متابولیسم بدن خود را بالاتر نگه دارید.

5. ورزش‌های کاردیو

تمرینات قلبی و عروقی یا کاردیو متابولیسم را بالا می‌برند. با انجام آنها می‌توانید بدون اینکه رژیم شوک را پیش ببرید، متابولیسم بدن خود را چند برابر کنید. مواردی همچون پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، آهسته دویدن و شنا از جمله آنها هستند.

6. مصرف چای سبز

چای سبز می‌تواند سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. حتما این نوشیدنی را برای بالا بردن متابولیسم بدن خود امتحان کنید.

مطالب مرتبط با لاغری و رژیم شوک

نکات پایانی

در این متن به طور کامل در مورد اینکه چگونه با رژیم معروف شوک می‌توان به کاهش وزن دست یافت نکاتی را ارائه کردیم. باید قوانین آنرا مو به مو انجام داد تا نتیجه گرفت. اما برای داشتن تناسب اندام همیشگی اصلاحی در رژیم غذایی باید ایجاد کرد که سلامت بدن نیز در نظر گرفته شود.

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   در ابتدا دوستانه عرض کنیم بهتر است از این رژیم پیروی نکنید چون ممکن است شرایط بدن شما برای لاغری و کاهش وزن نیازهای متفاوتی داشته باشد.
   علاوه بر این موارد بهتر است از متخصص برای انتخاب راه درست کاهش وزن مشورت دریافت کنید.
   اما معمولا در رژیم‌های کاهش وزن فرد مجاز به استفاده از چای، قهوه و دمنوش، آن هم کمرنگ، خواهد بود.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز این نمونه رژیم برای آگاهی رسانی در این صفحه درج شده است. بهترین کار این است که از یک رژیم غذایی مخصوص خودتون پیروی کنید. پیشنهاد ما به شما رژیم اینترنتی دکتر یحیی پاسدار است که می‌توانید بهترین نتیجه را دریافت کنید. برای آشنایی با پیج ایشون بهتر است به لینک اینستاگرام مراجعه کنید: اینستاگرام دکتر یحیی پاسدار

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز برای اینکه بتونید دوره استپ وزنی رو به پایان برسونید باید از مشورت با پزشک و متخصص تغذیه مشورت دریافت کنید.
   در این حین هم میتونید از راهکارهایی که در مقاله 11 راه راهایی از استپ وزنی کمک بگیرید.

  1. سلام همراه گرامی کوئیک فیت
   دوست عزیز بهتر هست رژیمی برای بدن خود پیش ببرید که طبق خصوصیات بدنی خودتان باشد. از این طریق آسیبی به بدنتان وارد نمی‌شود. رژیم مخصوص ویژگی‌های بدنتان را پزشک می‌تواند به خوبی تنظیم کند.

  1. همونطور که در سرتاسر سایت به این نکته مهم اشاره کرده ایم، سلامتی باارزش ترین دارایی هر انسانی هست
   مطالب سایت صرفا جهت اطلاع رسانی هستند نباید با مطالب موجود در اینترنت برای سلامتی خود تصمیمی بگیرید
   برای رسیدن به وزن خوب بهترین کار رژیم تخصصی از یک متخصص تغذیه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *