تغذیهرژیم کاهش وزنغذاهای سالم

8 میوه کم کربوهیدرات برای آنهایی که قصد لاغری دارند

میوه کم کربوهیدرات کمک می‌کند هم به روند کاهش وزن ادامه بدهیم و هم بدون اینکه کالری بالایی به بدن برسانیم، نیازهای بدن به ویتامین و مواد معدنی را تامین کنیم. حتی استفاده از آنها به احساس سیری بیشتر هم می‌انجامد و باعث پیشرفت در روند لاغری ما می‌شود.
از طرف دیگر باید در نظر داشته باشیم که میوه‌ها خواص آنتی اکسیدانی بالایی را به بدن می‌رسانند. از این رو از ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان، دیابت نوع 2 و ضعف بدنی هم جلوگیری خواهد شد.
با ادامه این مقاله از مجله کوئیک فیت همراه ما باشید تا 8 مورد از بهترین میوه‌هایی که کربوهیدرات کمی دارند را برایتان معرفی کنیم.

مقالات پیشنهادی مرتبط با میوه کم کربوهیدرات

چرا باید میوه کم کربوهیدرات مصرف کنیم؟

باید روزانه میوه و سبزیجات متنوع را به بدن برسانیم. اگر به اندازه کافی از منابع میوه و سبزیجات متنوع استفاده نشود، به زودی مشکلات مختلفی برای بدن بروز داده می‌شود.

مطلب پیشنهادی
سیب چه خواصی دارد؟ (ویتامین‌های سیب و 10 فایده مهم آن)

میوه‌ها سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌ها هستند. استفاده از آنها از عملکرد روزانه بدن ما پشتیبانی می‌کند. طبق تحقیقات انجام شده، مصرف میوه‌ها خطر ابتلا به سرطان و خیلی از بیماری‌های دیگر را به تعویق می‌اندازد.

علاوه بر این موارد، میوه‌ها با اینکه دارای فواید سلامتی متعددی هستند کالری و چربی خیلی کمی را به بدن می‌رسانند. به همین دلیل انتخابی عالی برای افرادی هستند که تمایل به کاهش وزن دارند.

میوه کم کربوهیدرات

البته باید در نظر داشته باشیم که میوه‌ها دارای کربوهیدرات هم هستند. ولی نباید به خاطر داشتن کربوهیدرات از برنامه غذایی حذف شوند. فقط باید گزینه‌های مناسب را با مقدار متعادل استفاده کرد تا در روند کاهش وزن تداخل ایجاد نشود.

میوه‌ها به علت به همراه داشتن قند، کربوهیدرات بیشتری نسبت به سبزیجات به بدن می‌رسانند. سه نوع قند در میوه‌ها وجود دارد:
گلوکز
فروکتوز
ساکارز

گلوکز به عنوان منبع انرژی مناسب برای ماهیچه‌ها، مغز و سلول‌های بدن محسوب می‌شود. فروکتوز هم توسط کبد متابولیزه می‌شود که سوخت و ساز متفاوتی از گلوکز دارد. در تحقیقات متعدد در رابطه با مصرف نامتعادل و بیش از اندازه فروکتوز هشدار داده‌اند.
ساکارز هم در بعضی میوه‌ها به طور طبیعی وجود دارد.

مطلب پیشنهادی
مهمترین خواص گریپ فروت در 11 مورد + مواد تشکیل دهنده آن

8 میوه کم کربوهیدرات برای آنهایی که قصد لاغری دارند

برخی از میوه‌ها کربوهیدرات کمتری به بدن می‌رسانند. ولی به دلیل به همراه داشتن آب بیشتر، فیبر بالا و کربوهیدرات‌های قابل جذب بیشتر، گزینه‌های مناسب‌تری هستند. در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

1. انواع توت؛ میوه‌های کم کربوهیدرات پرطرفدار

انواع توت می‌توانند گزینه‌های خوبی برای افرادی باشند که قرار است کنترل شده مصرف کربوهیدرات را پیش ببرد. بین انواع توت، توت فرنگی کربوهیدرات خیلی کمتری دارد. همچنین توت سیاه هم کمترین کربوهیدرات خالص را برای بدن به همراه دارد.
در هر 100 گرم توت فرنگی، مقدار 7.68 گرم کربوهیدرات و 2 گرم فیبر وجود دارد. یکی دیگر از بهترین گزینه‌هایی که می‌توانید از خانواده توت‌ها انتخاب کنید، تمشک است. در هر 100 گرم تمشک فقط مقدار 5.44 گرم کربوهیدرات وجود دارد.

توت‌ها منابع بسیار عالی برای دریافت خواص آنتی اکسیدانی هستند. مقادیر فراوانی از ویتامین C و پتاسیم را برای بدن به همراه دارند. آنها دارای ترکیبات فیتوشیمیایی هستند که از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنند.

مطلب پیشنهادی
7 ورزش لاغری موثر و سریع برای چربی سوزی و تناسب اندام

2. آووکادو؛ بهترین میوه کم کربوهیدرات

اکثر میوه‌ها پایه ترکیباتشان کربوهیدرات است ولی یکی از برجسته‌ترین مواردی که آووکادو را از سایر میوه‌ها متمایز می‌کند این است که پایه ترکیباتش چربی‌های سالم است. این نکته برتری آووکادو نسبت به سایر میوه‌ها را نشان می‌دهد. ویتامین E، ویتامین C و ویتامین K از ترکیبات ویتامینی مفید این میوه هستند.
این میوه کم کربوهیدرات در هر 100 گرم خود، مقدار 8.53 گرم کربوهیدرات دارد. اما مقدار 6.7 گرم فیبر را هم به بدن می‌رساند. آووکادو چربی‌های اشباع نشده سالم متعددی را به بدن می‌رساند که برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید است.

3. هلو میوه کم کربوهیدرات خوش عطر و بو

اگر در پی یک میان وعده شیرین و آبدار هستید که کالری کمی داشته باشد، هلو یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. هر 100 گرم هلو دارای 8.04 گرم کربوهیدرات است و 1.5 گرم هم فیبر به بدن می‌رساند.

4. هندوانه؛ میوه کم کربوهیدرات و آبدار

هندوانه آب فراوانی را برای بدن به همراه دارد. می‌توانید از آن برای هیدراته نگه داشتن بدن کمک بگیرید. این میوه تابستانی کمترین میزان کربوهیدرات را بین سایر میوه‌ها دارد. در هر 100 گرم هندوانه مقدار 7.5 گرم کربوهیدرات وجود دارد. اما فیبر کمتری را نسبت به سایر میوه‌ها به بدن می‌رساند.
این میوه منبع خوبی برای دریافت ویتامین A هم محسوب می‌شود. با اینکه کالری کمی دارد ولی خواص متعددی را برای بدن به همراه دارد.

مطلب پیشنهادی
خواص گوجه سبز - 9 خاصیت سلامتی ناگفته + ارزش غذایی

5. طالبی؛ میوه‌ای مناسب برای لاغری

یکی از انواع ملون‌های پرطرفدار و خوشمزه، طالبی است. این میوه خوشمزه در هر 100 گرم خود دارای 9.09 گرم کربوهیدرات است و مقدار 0.8 گرم فیبر هم به بدن می‌رساند.
این میوه را می‌توانید به عنوان منبعی عالی برای دریافت ویتامین C و پتاسیم هم استفاده کنید. ویتامین C یکی از آنتی اکسیدان‌هایی است که به پیشگیری از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها کمک می‌کند. پتاسیم موجود در این میوه هم به عنوان الکترولیت مفید برای محافظت از بدن در مقابل فشار خون، متعادل‌سازی PH و بهبود متابولیسم بدن عمل می‌کند.

6. انگور با کربوهیدرات کمتر

میوه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این میوه برای تقویت سیستم ایمنی بدن گزینه‌ای عالی است و کربوهیدرات خیلی کمی را به بدن می‌رساند. در هر 100 گرم انگور مقدار 13.9 گرم کربوهیدرات وجود دارد. ویتامین A، کلسیم و منیزیم از ترکیبات موجود در انگور هستند.
این میوه کم کربوهیدرات از سلول‌های بدن محافظت می‌کند تا از ابتلا به بیماری‌ها جلوگیری شود.

مطلب پیشنهادی
خواص انگور و بهبود سلامت + مصرف انگور در بارداری

7. پرتقال؛ آنتی اکسیدان قوی با کربوهیدرات کم

میوه کم کربوهیدرات

پرتقال یکی از پرمصرف‌ترین انواع مرکبات است که خواص آنتی اکسیدانی بسیار بالایی را برای بدن به همراه دارد. یک عدد پرتقال متوسط مقدار 9 گرم کربوهیدرات به بدن می‌رساند. این میوه هم مانند سایر انواع مرکبات سرشار از پتاسیم است که برای تنظیم و کنترل فشار خون بالا می‌تواند تاثیرگذار باشد.
پرتقال دارای ویتامین C فراوانی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیرات مطلوبی به همراه دارد.

8. کیوی؛ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

یکی از میوه‌های عالی با کربوهیدرات کم، کیوی است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن گزینه‌ای بسیار عالی است. یک عدد کیوی متوسط را اگر با پوست مصرف کنیم، مقدار 8 گرم کربوهیدرات به بدن رسانده‌ایم.
حتی مقادیر مطلوبی از پتاسیم، ویتامین C و کلسیم را هم برای بدن به همراه دارد. این میوه عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند تا از ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری شود.

مطلب پیشنهادی
گوجی بری - 21 دلیل برای آن که این میوه ناشناخته را بخوریم

مقالات پیشنهادی مرتبط با میوه کم کربوهیدرات

تحریریه کوئیک فیت

تصمیم داریم با ارائه مطالب حرفه ای و تخصصی بروز در حوزه سلامت و تندرسی و با هدف جلب رضایت شما عزیزان این مهم را تحقق بخشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *