سرطان غدد لنفاوی

سرطان غدد لنفاوی تاثیر خود را بر عملکرد سلول‌هایی که بر سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار هستند، ایجاد خواهد کرد. نشانه‌هایی همچون تورم غدد لنفاوی در گردن از جمله علائم اولیه این سرطان به شمار می‌رود. در ادامه هر آنچه که باید در مورد این بیماری دانست را برایتان ارائه خواهیم کرد.

سرطان غدد لنفاوی کدام قسمتهای بدن را درگیر می‌کند؟

غدد لنفاوی عضوی لوبیا شکل در بدن هستند که اندازه بسیار کوچکی دارند. این غدد وظایف مهمی همچون حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن، مبارزه با انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها، تولید و ذخیره سلول‌های خونی را بر عهده دارند.

این غدد که بیش از 500 مورد در بدن هستند، در قسمت‌های مختلفی از جمله سینه، گردن، شکم، کشاله ران و زیر بغل وجود دارند. غدد لنفاوی با مایعی که ترشح می‌کنندف به ویروس‌ها حمله کرده و آنها را از بین میبرند. این نوع سرطان می‎‎تواند سیستم لنفاوی در تمام بخش‌های بدن را درگیر کند.

مطلب پیشنهادی
سرطان خون چیست؟ (معرفی 13 نشانه اصلی + انواع آن)

مطالب مرتبط با سرطان غدد لنفاوی

غدد لنفاوی که در سراسر بدن پراکنده هستند، برای مبارزه با عفونت‌ها نقش به‌سزایی دارند. این غدد کوچک به صورت زنجیره‌ای به یکدیگر وصل هستند و به وسیله راه ارتباطی خونی به یکدیگر وصل می‌شوند. سرطان می‌تواند هر قسمت از بدن را درگیر کند. سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی منجر به ایجاد تومور می‌شوند.

سرطان غدد لنفاوی چیست؟

سرطان غدد لنفاوی از جمله انواع سرطان به شمار می‌رود که افراد بسیاری را در سنین مختلف به ویژه بین 20 الی 50 سالگی درگیر می‌کند. با تکثیر و رشد غیر طبیعی غدد لنفاوی، سرطان در این نقاط ایجاد خواهد شد.

این نوع سرطان قابل انتقال به سایر غدد است. یعنی اگر یکی از غدد به سرطان دچار شود، به غدد دیگر نیز گسترش خواهد یافت. یعنی با توجه به اینکه غدد لنفاوی در سراسر بدن وجود دارند، ممکن است قسمت‌های مختلفی مانند طحال یا مغز استخوان را نیز درگیر کنند.

مطلب پیشنهادی
سرطان دهان ، عوامل ایجاد کننده و درمان آن

عوامل موثر بر ابتلا به سرطان غدد لنفاوی

 1. سن،: این سرطان اغلب در بزرگسالان و جوانان شایع است.
 2. جنسیت: مردان نسبت به زنان بیشتر در معرض ابتلا به این نوع سرطان هستند.
 3. سیستم ایمنی ضعیف: افراد مبتلا به بیماریهای تضعیف کننده سیستم ایمنی و برخی بیمارانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع سرطان هستند.
 4. عفونت: برخی عفونت‌ها با تشدید ابتلا به لنفوم همراه است. مانند ویروس اپشتین و باکتری هلیکوباکتر است.

دلایل تورم و التهاب غدد لنفاوی شامل چه مواردی است؟

همانطور که گفته شد، غدد لنفاوی در سراسر بدن پراکنده هستد و از طریق کانال لنفاوی به یکدیگر وصل هستند. از این طریق مواد زائد و ویروس‌ها را از سراسر بدن جمع آوری می‌کند. رگ‌های لنفاوی در خود مایعی آبکی را حمل می‌کنند. هنگامی که مشکلاتی از قبیل عفونت یا آسیب برای غدد ایجاد شود، دچار تورم خواهند شد.

عفونت‌هایی مانند آبله مرغان، مصرف برخی داروها، ابتلا به بیماری‌های موثر بر تضعیف سیستم ایمنی ممکن است سبب بروز سرطان لنفوم و یا ایجاد نوعی تورم در غدد شوند.

مطلب پیشنهادی
سرطان مری (7 علائم برجسته + درمان و پیشگیری موثر)

گاهی اوقات تورم ایجاد شده ممکن است بر اثر یک اتفاق و تغییر جدی در بدن رخ داده باشد. اگر تورم غدد لنفاوی ادامه دار باشد و با علائمی از قبیل تب و تعریق همراه باشد، احتمال ابتلا به سرطان وجود دارد.

علائم ابتلا به سرطان غدد لنفاوی

 • تعریق به ویژه در شب
 • سخت بودن عمل بلع
 • درد و التهاب در غدد لنفاوی
 • تنگی نفس
 • کاهش وزن
 • بالا رفتن دمای بدن به صورت مداوم
 • احساس خستگی، بی حالی و بی انرژی بودن
 • از دست دادن اشتها
 • خارش پوست

همانطور که مشخص شد غدد لنفاوی در قسمت‌های مختلفی از بدن وجود دارند. اگر سرطان در هر یک از قسمت‌ها اتفاق افتد، ممکن است علائم و نشانه‌های مختلف و مختص خود را بروز دهد. به همین دلیل در ادامه به صورت تخصصی هر یک از این قسمت‌ها را بررسی خواهیم کرد.

لنفوم در شکم

با رشد سرطانی غدد لنفاوی، التهاب و درد در ناحیه شکم احساس می‌شود. این اتفاق ممکن است با بزرگ شدن کبد و طحال همراه باشد. بزرگ شدن طحال بر معده فشار وارد کرده و اشتها را به شدت کاهش می‌دهد. اگر این اتفاق برای روده‌ها ایجاد شده باشد احتمال احساس حالت تهوع دائمی و یا استفراغ وجود خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی
سرطان پوست با 7 نشانه اصلی + راه درمان و انواع آن

سرطان غدد لنفاوی شکم

لنفوم در قفسه سینه

وقتی لنفوم در قفسه سینه ایجاد شود به احتمال زیاد به نای و اطراف آن فشار وارد خواهد شد. از این رو باعث تنگی نفس، مشکل در تنفس، احساس درد و فشار در قفسه سینه و همینطور سرفه خواهد شد.

لنفوم موثر بر سر و مغز

این نوع لنفوم ممکن است علائمی از جمله گیجی، سردرد، احساس ضعف عمومی در بدن، مشکل در بینایی، ایجاد تغییرات در رفتارها، تشنج و سرگیجه را به همراه خواهد داشت.

در مواردی ممکن است به اطراف مغز و حتی نخاع نیز گسترش یابد که در این صورت دوبینی، بی حسی در صورت و همینطور مشکل در تکلم ایجاد خواهد کرد.

لنفوم در پوست

از آنجایی که پوست تمام سطح بدن را پوشانده است، ممکن است با ابتلا به سرطان غدد لنفاوی در پوست، حتما دیده و احساس شود. اغلب با نشانه‌هایی از قبیل وجود توده‌های قرمز یا بنفش با برجستگی‌های زیر پوستی و همینطور احساس خارش ظاهر شود.

مطلب پیشنهادی
سرطان معده چه علائمی دارد؟ (10 نشانه اصلی+درمان)

راه‌های درمان سرطان غدد لنفاوی

با راه‌هایی از قبیل نمونه برداری از غدد لنفاوی یا مغز استخوان، عکس برداری و سی تی اسکن به طور دقیق ابتلا به سرطان غدد لنفاوی و شدت مرحله آن تشخیص داده می‌شود.

پزشک معالج با توجه به شدت ابتلا به سرطان راه درمانی متناسب با فرد را پیش خواهد گرفت. راهکارهای درمانی سرطان غدد لنفاوی شامل پرتو درمانی و شیمی درمانی می‌شود.

پرتودرمانی بسته به شدت ابتلا به سرطان بین 5 الی 8 هفته برای بیمار به صورت سرپایی تجویز می‌شود. اگر شدت ابتلا به سرطان بیشتر باشد ممکن است پزشک معالج جلسات شیمی درمانی را آغاز کند. جلسات شیمی درمانی بین 4 الی 6 ماه طی می‌شود. در این مدت احتمال ریزش مو وجود دارد که بعد از اتمام دوره درمان مجددا رشد خواهند کرد.

مطالب مرتبط با سرطان غدد لنفاوی

مطلب پیشنهادی
علائم سرطان روده به همراه مواردی برای پیشگیری و درمان

سخن پایانی

با اصلاح سبک زندگی و پیش گرفتن زندگی سالم می‌توان از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد. که حتی در صورت ابتلا به سرطان نیز جای نگرانی نیست و راه‌های موفقیت آمیز مختلفی برای درمان آن وجود دارد. بعد از اتمام دوره درمان باید مراقبت‌های لازم انجام شود تا از عود کردن مجدد سرطان غدد لنفاوی جلوگیری شود.