ویتامین B17 چیست؟

ویتامین B17 در اصل همان لاتریل (Laetrile) است که به اشتباه آن را با نام این ویتامین می شناسند. اگر در سایت ها و منابع معتبر جستجو کنید، خواهید دید ویتامینی به نام ویتامین B17 وجود ندارد. اما این نام بسیار در میان مردم رواج پیدا کرده است.
حتی با سرچی ساده مشاهده خواهید کرد این ماده چقدر به اشتباه شناخته شده است. در این مطلب با کمک از مقالات معتبر اطلاعات جامعی درباره ی لاتریل یا (ویتامین B17 ) خواهیم داد.

نکته: به علت آن که لاتریل را در ایران بیشتر با نام ویتامین B17 می شناسند، در این مقاله ما نیز از این نام استفاده می کنیم.

 تعریفی از Laetrile ( ویتامین B17)

منابع ویتامین B17

لاتریل یا ویتامین B17 ماده ای است که ترکیبات آن منبعی از آمیگدالین خالص می باشد. در ابتدا ویتامین B17 نام دارویی بود، که در سال 1952 توسط دکتر ارنست تی. کربس جونیور ساخته شد. آمیگدالین را در ترکیبات زیر بسیار می توان پیدا کرد.

مطلب پیشنهادی
ویتامین D3 - (هر آنچه از فواید آن باید دانست + منابع دی 3)

آجیل خام: بادام تلخ، بادام خام و آجیل ماکادمیا .

سبزیجات: هویج، کرفس، جوانه لوبیا، لوبیا ماش، لوبیا لیما و لوبیای کره ای.

دانه: ارزن، تخم کتان و گندم سیاه.

مغز هسته های: سیب، آلو، زردآلو، گیلاس و گلابی.

در سال 1970 ترکیب ویتامین B17 با شکل فیزیکی قرص و تزریق برای درمان سرطان استفاده می شد؛ اما سریعا از درمان با این ترکیب جلوگیری کردند.

اولین کشور ایالت متحد آمریکا استفاده از این دارو را ممنوع اعلام کرد، چرا که در طی تحقیقات انجام شده؛ نشان داده شد لاتریل در بدن منجر به واکنش های سمی خواهد شد.

اما در مقابل بررسی های دیگر نشان داد که این ماده منجر به کاهش فشار خون، تسکین دهنده ی درد و به تقویت سیستم ایمنی کمک خواهد کرد.

تحقیقات نشان می دهد هنگامی که ویتامین B17 وارد بدن می شود، این ترکیبات طی فعل و انفعالاتی تبدیل به سیانید هیدروژن می شود. سیانید هیدروژن گاها به ترکیباتی تبدیل می شود که قادر است اجازه ندهد سلول ها از اکسیژن تغذیه کنند. نتیجه ی این عملکرد از بین رفتن سلول های بدنی می باشد. (منبع)

مطلب پیشنهادی
علائم کمبود ویتامین D + منابع غذایی حاوی این ویتامین

مکانیسم ویتامین B17 در بدن 

بدن چربی را به سه ترکیب: هیدروژن سیانید، بنزآلدهید و prunasin تقسیم می کند. هیدروژن سیانید یکی از ترکیبات مفید و اصلی می باشد. از طرفی ویتامین B17 در بدن به ترکیب هیدروژن سیانید می رسد، همین عامل می باشد که فرضیه ها درباره ی این ماده به این سو می رود که لاتریل می تواند در پیشگیری از سرطان نقش اساسی ایفا کند.

نکته ی قابل اهمیت این می باشد که آنزیم های موجود در بدن، سیانید هیدروژن را به مولکول تیوسیانات تبدیل می کنند. این مولکول کمی خاصیت سمی برای بدن دارد.

تیوسیانات باعث گشاد شدن رگ های خونی و عروقی بدن می شود به همین دلیل در دارو های ضد فشار خون پس از خنثی کردن ترکیبات سمی آن استفاده می شود.

4 نظریه درباره مکانیسم ویتامین B17

1 و 2. در دو تئوری اول بیان می شود که سلول های سرطانی سرشار از آنزیم هایی هستند که ویتامین B17 را به سیانید تبدیل می کنند. از آن جایی که سیانید سلول ها را از بین می برد، این بدان معنا می باشد که این امکان نیز وجود دارد سلول های سرطانی توسط سیانید ها تغذیه شوند، در نتیجه ی این عملکرد آن ها نیز از بین می روند.

مطلب پیشنهادی
بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو (7 مکمل بسیار عالی)

نکته: مدرکی مبنی بر اینکه اثبات کند این آنزیم ها می توانند باعث از بین رفتن سلول های سرطانی شوند وجود ندارد.

3. نظریه سوم معتقد است دلیل اصلی سرطان کمبود ویتامین B17 در بدن می باشد.

نکته: در واقع آمیگدالین یک ویتامین نمی باشد. از طرفی طی بررسی های انجام شده نشان داده شده است بدن ماده ای به نام آمیگدالین را در خود نمی سازد، در نتیجه طبق منطق بدن نمی توان دچار کمبود ماده ای شود که خود آن را نمی سازد.

4. نظریه چهارم که تا به امروز آخرین نظریه در این موضوع می باشد؛ بیان می کند سیانید هیدروژن، که با شکستن لوتریل ساخته می شود، قادر می باشد، سلول های سرطانی را اسیدی تر کند، در نتیجه ی این عملکرد باعث مرگ سلول های سرطانی خواهد شد.

نکته: سیانید هیدروژن در کل سلول ها را از بین خواهد برد و امکان آن که سلول های سالم را از بین ببرد بسیار بالا خواهد بود.

اثرات پنهانی لاتریل

بیشتر تمرکز ها بر روی این موضوع است که آیا ویتامین B17 قادر می باشد برای درمان سرطان نقشی داشته باشد یا خیر؛ اما آمیگدالین که ترکیب اصلی تشکیل دهنده ی ویتامین B17 است، دارای خواصی می باشد که کمتر درباره ی آن صحبت به میان آمده است.

مطلب پیشنهادی
جامع‌ترین اطلاعات در مورد بیوتین یا ویتامین B7 برای بدن

1. کاهش فشار خون با ویتامین B17

تحقیقات و بررسی ها نشان داده است آمیگدالین موجود در ویتامین B17 قادر است در کاهش فشار خون نقش خوبی را ایفا کند.
بالاترین اثر بخشی آمیگدالین در کاهش فشار خون سیستولیک و کمترین اثر بخشی آن در کاهش فشار خون دیاستولیک می باشد.

نکته: بررسی های دیگر این امکان را داده اند که ویتامین B17 هنگام مصرف با ویتامین C اثر بخشی بهتری از خود نشان بدهد.

2. کاهش دردهای مفصلی با لاتریل

تحقیقات نشان داده است هنگامی که به حیوانات ویتامین B17 تزریق می شود، درد ناشی از التهابات بدنی مانند مشکلات مفصل تسکین پیدا می کند. به طور کلی این نتیجه را داده است که خاصیت ضد التهابی و ضد درد را دارا می باشد.

نکته: این مطالعه بر روی حیوانات بوده است و تا به امروز دلیل بر اثبات این ویژگی بر روی انسان ارائه نشده است.

3. تقویت سیستم ایمنی

با تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده است به این نتیجه رسیده اند، ویتامین B17 قادر می باشد عملکرد سیستم ایمنی را بالا ببرد.
طی گزارشات ارائه شده نشان داده شده است در لوله آزمایش، آمیگدالین توانایی این را دارد که سیستم ایمنی را به اندازه چشمگیری قوی کند؛ در نتیجه سلول های ایمنی به سلول های پروستات می چسبند و نقش محافظ را برای آن ایفا می کنند و همچنین از پیشروی سلول های سرطانی نیز جلوگیری کرده است.

مطلب پیشنهادی
هر آنچه از ویتامین B12 باید دانست + ضرورت تعادل آن در بارداری

در آخر: آیا ویتامین B17 قادر است سرطان را درمان کند؟

ویتامین B17 و سرطان

در این مقاله قضاوتی بر این که آیا این ویتامین می تواند درمان مناسبی برای سرطان باشد یا خیر نمی شود؛ تنها در ادامه نتایجی که از آزمایشات و تحقیق هایی که تا به امروز انجام شده است را آورده ایم.

  • در دو مطالعه روی حیوانات، دانشمندان انواع سرطان ها را با ویتامین B17 به تنهایی یا همراه با آنزیمی که به فعال شدن آن کمک کرده است، تحت درمان قرار داده اند. در هر دو مطالعه حیوانات هیچ بهبودی پس از درمان با لاتریل نشان ندادند. علاوه بر این، به نظر می رسید حیوانات هنگامی که هم آنزیم و هم لاتریل را دریافت می کنند، عوارض جانبی بیشتری را متحمل می شوند.
  • در یک مطالعه بر روی 178 فرد مبتلا به سرطان، آن ها تحت درمان با لاتریل قرار گرفتند. دانشمندان دریافتند که این تأثیر معنی داری بر سرطان ندارد و برخی افراد نیز دچار مسمومیت با سیانید شدند.
  • در مطالعه دیگر 6 نفر از بیماران مبتلا به سرطان تحت درمان با ویتامین B17 قرار گرفتند. دانشمندان دریافتند که اسید چرب موجود در آن به درمان سرطان کمک نمی کند، چرا که سرطان تک تک افراد همچنان در حال گسترش بود.
  • در آخر، چند مطالعه داخل لوله های آزمایش نشان داده است که با استفاده از سرکوب ژن هایی که به گسترش سرطان کمک می کند، احتمال دارد تومور یا بروز تومورها را کاهش پیدا کنند. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر وجود همین اثر در بدن زنده انسان وجود ندارد. 
مطلب پیشنهادی
ویتامین E برای پوست و جوانسازی (6 تاثیر عالی بر پوست)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید