غذاهای مفید برای معده درد

غذاهای مفید برای معده درد تا حد به سزایی می‌توانند در تسکین درد موثر باشند. البته برخی دیگر از مواد غذایی نیز وجود دارند که این درد را تشدید می‌کنند. بهتر است این دو گروه را تشخیص داد و در صورت داشتن معده درد به مصرف گروه مناسب پرداخت. در این متن گزینه‌های مهم در این رابطه را به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

غذاهای مفید برای معده درد

گاهی بدون اینکه به سلامت دستگاه گوارش توجهی شود، انواع مواد غذایی مصرف شده و پس از مدتی معده درد به دلایل مختلف بروز داده خواهد شد. این درد ممکن است گاهی با اسهال، یبوست، نفخ، حالت تهوع یا حتی در موارد نادری تب همراه باشد.

غذاهای مفید برای معده درد چیست

اما برای کنترل بهترین راهکار این است که مواد غذایی مفید برای معده درد را مستقیم به معده رساند. در ادامه متن به موثرترین آنها اشاره خواهیم کرد.

1. برنج؛ بهترین گزینه

برای کاهش دردهای معده به ویژه اگر با اسهال همراه باشد، برنج کته شده یکی از بهترین گزینه‌ها از غذاهای مفید برای معده درد محسوب می‌شود. این موضوع به دلیل داشتن فیبر مفیدی است که به همراه دارد. علاوه بر فیبر، برخی از انواع ویتامین‌های گروه B نیز در این ماده غذایی کربوهیدراتی وجود دارد که تحریکات معده و روده را به سرعت تسکین خواهد داد.

مطلب پیشنهادی
بهترین زمان غذا خوردن برای کاهش وزن سریع چه ساعتی است؟

2. ادویه‌ها و گیاهان دارویی مفید برای معده درد

یکی از بهترین گروهی که می‌توان برای تسکین درد معده استفاده کرد و در پخت غذا به کار برد، ادویه‌ها محسوب می‌شوند. بهترین گزینه‌ها که می‌توان استفاده کرد شامل موارد زیر می‌شود:

 • پودر زنجبیل (یا حتی زنجبیل تازه) به عنوان یک ادویه و چاشنی بسیار موثر برای رفع التهابات معده و تسکین سریع محسوب می‌شود.

از زنجبیل تازه به صورت دم کردنی یا از پودر زنجبیل در کنار برنج یا روی ماست یا درون چایی نبات، استفاده کنید تا نتیجه بسیار موثر آنرا شاهد باشید.

 • شیرین بیان برای درمان زخم معده، نفخ و متعادل ساختن سطح اسید معده بسیار مفید است.

برای استفاده از شیرین بیان به عنوان یکی از غذاهای مفید برای معده درد می‌توانید مقداری از چوب آنرا دم کنید و بنوشید. یا از عصاره آن در تهیه چاشنی‌های مواد غذایی استفاده کنید.

ادویه مفید برای معده درد
 • بابونه

مصرف چای بابونه به کاهش نفخ و تسکین درد معده ناشی از التهابات معده و ناآرامی‌های آن منجر خواهد شد.

 • چای دارچین
مطلب پیشنهادی
کربوهیدرات چیست و چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

بهتر است پیش از مصرف غذا مقداری چوب دارچین را دم کرده و بنوشید. با این کار از بروز اسپاسم‌های معده جلوگیری خواهد شد. حتی از پودر این ادویه مفید نیز می‌توانید به عنوان یکی از گزینه‌ها در کنار غذاهای مفید برای معده درد استفاده کنید.

 • دانه زیره

از دم کرده دانه زیره برای تسکین گرفتگی‌های معده به منظور رفع درد معده بهتر است استفاده کرد. از پودر آن نیز درون مواد غذایی بهتر است استفاده کرد.

 • رازیانه

جویدن رازیانه به صورت خام، هضم غذا را بهبود می‌بخشد و برای رفع نفخ بسیار موثر عمل خواهد کرد.

 • نعناع و پونه

دم کرده پونه و نعناع گزینه مناسبی است اما بهتر است خشک شده آنها را روی یک پیاله ماست ریخته و در هنگام معده درد استفاده کرد. این راهکار سریعا درد معده را تسکین می‌بخشد.

3. میوه‌های مفید برای معده درد

میوه های مفید برای معده درد

برای اینکه روند تسکین درد معده سریعا بهبود یابد، می‌توان از برخی از انواع میوه نیز استفاده کرد. بهترین آنها شامل موارد زیر است:

 • سیب سرشار از مواد مغذی، فیبر و خواص آنتی اکسیدانی است که به صورت پوره، آبپز یا آبمیوه بهتر است آنرا مصرف کرد.
 • موز به دلیل داشتن پتاسیم یکی از خوارکی‌ها و غذاهای مفید برای معده درد است.
مطلب پیشنهادی
نوشیدنی ورزشی ؛ ویژگی‌های ضروری + آموزش 4 نوع خانگی

4. ماست؛ یکی از بهترین غذاهای مفید برای معده درد

یکی از مواد غذایی در دسترس که سریعا درد معده را کاهش می‌دهد ماست است. ماست کفیر یا ماست یونانی بهترین گزینه‌ها هستند. برای نتیجه بهتر پیشنهاد می‌کنیم مقداری پودر زنجبیل، نعناع خشک، پونه خشک و کمی دانه چیا به آن اضافه کنید تا نتیجه بسیار موثر آنرا شاهد باشید.

5. برخی از کربوهیدرات‌های مسکن برای درد معده

در این بین برخی از مواد غذایی کربوهیدراتی نیز وجود دارند که برای بهبود درد معده مفید عمل می‌کنند. بهترین گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

 • جو دوسر
 • سیب زمینی آبپز
 • نان تست
 • سبوس جو

نکاتی در مورد مواد غذایی برای معده

در این متن به غذاهای مفید برای معده درد به طور کامل اشاره کردیم. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از مواد غذایی مضر هستند. این مواد غذایی شامل گزینه‌هایی مانند چای و نوشیدنی‌های کافئین‌دار، غذاهای شور، مواد غذایی چرب و سرخ کرده، نوشابه و مواد غذایی حاوی افزودنی، غذاهای تند و پر ادویه می‌شود.

مطلب پیشنهادی
ترس از غذا خوردن یا سیبوفوبیا چیست؟ (علائم + راه درمان)

اما در این بین بهتر است از برخی از مواد غذایی مفید نیز تا بهبود کامل پرهیز کرد که گزینه‌هایی مانند حبوبات، شیر، بستنی، مواد غذایی با فیبر بالا همچون زردآلو و انواع توت را شامل می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید